ODEBÍRAT NOVINKY
Úvod Zprávy a aktuality Co jsou hypoteční zástavní listy a co přinese novela zákona o dluhopisech

Co jsou hypoteční zástavní listy a co přinese novela zákona o dluhopisech

Co jsou hypoteční zástavní listy a co přinese novela zákona o dluhopisech
5. 12. 2018 / Autor: bondster.com Popisek: Ilustrační foto

Sněmovna opět schválila vládní předlohu, která má zatraktivnit hypoteční zástavní listy jako nástroj pro investory a odstranit nedostatky dosavadní právní úpravy. Poslancům tuto novelu zákona o dluhopisech vrátil Senát s pozměňovacím návrhem, který napravoval legislativně technickou chybu v textu zákona. Poslanci na senátní návrh přistoupili. Předlohu nyní dostane k podpisu prezident.

Hypoteční zástavní listy jsou instrumentem, který hypoteční banky využívají na financování hypoték. Jeho dosavadní právní úprava je podle ministerstva financí zastaralá a neodráží nejnovější trendy. Chybí v ní některé nástroje, které jsou v jiných zemích běžné.

Aktuální úpravy

Novela mimo jiné upravuje režim hypotečních zástavních listů, nově krytých dluhopisů, a jejich správu v případě úpadku toho, kdo cenné papíry vydal. Ministerstvo navrhlo hypoteční zástavní listy vyjmout z případného insolvenčního řízení. Návrh rovněž upravuje agenta pro zajištění i společného zástupce vlastníků dluhopisů.

Agent pro zajištění je podle ministerstva sjednáván již nyní, jeho úprava v zákoně však dosud chyběla. Jde o zástupce vlastníků dluhopisů, který je zastupuje ve vztahu k zajištění, kdy vlastníci sami nejsou oprávnění jednat, a to ani v průběhu exekučního nebo insolvenčního řízení. V praxi jsou takovým agentem často banky.

Novela reaguje na aktuální situaci na finančním trhu i tím, že do zákona vkládá úpravu dluhopisů se zápornými výnosy, kdy investoři fakticky platí za to, že někomu půjčili peníze. Označují se zpravidla jako „zero bondy“.

Negativní výnos dluhopisu

Česká republika vydala od ledna do července 2016 podle důvodové zprávy státní dluhopisy se záporným výnosem v objemu šedesát miliard korun. Zákon bude nově výslovně odrážet takovou situaci, že výnos dluhopisu může být i negativní. Emisní kurz dluhopisu bude moci být vyšší než jeho jmenovitá hodnota.

Novela zákona o dluhopisech nepřebírá nová evropská pravidla, jde o národní úpravu. Snahou ministerstva financí při přípravě novely bylo zatraktivnit emise hypotečních zástavních listů pro investory.

čtk, nyv

Doporučené pořady

TV Architect představuje...
Nový díl

TV Architect představuje...

Skryté poklady architektury pohledem Zdeňka Lukeše

Skryté poklady architektury pohledem Zdeňka Lukeše

Osobnosti současné architektury

Osobnosti současné architektury

Díla architektů

Díla architektů

Architekti nové generace

Architekti nové generace

Chátrající skvosty

Chátrající skvosty

U jednoho stolu

U jednoho stolu

TV Architect v regionech

TV Architect v regionech

Konference architektury

Konference architektury

Akademie navrhování interiérů

Akademie navrhování interiérů


Hledáte inspiraci pro bydlení?


Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Více informací.
Publikování nebo další šíření obsahu serveru TVarchitect.com je bez písemného souhlasu společnosti Living Media s.r.o. zakázáno.
Orgánem dohledu nad poskytováním audiovizuálních mediálních služeb na vyžádání je Rada pro rozhlasové a televizní vysílání.
© 2021 Living Media s.r.o.
Vytvořeno v Beneš & Michl
Zavřít reklamu