ODEBÍRAT NOVINKY
Úvod Architektura a development Architektura a urbanismus Nová studie ukáže budoucí rozvoj Petřína, zapojit se může každý

Nová studie ukáže budoucí rozvoj Petřína, zapojit se může každý

Nová studie ukáže budoucí rozvoj Petřína, zapojit se může každý
2. 11. 2020 / Autor: Zuzana Duzbabová, Foto: IPR Praha

Nejhodnotnější parkový komplex v Praze vznikal v průběhu let velmi nahodile, nyní má vše sjednotit nová koncepce Petřína, jejíž návrh vypracuje Institut plánování a rozvoje Prahy (IPR). Návrh určí podobu jednotlivých zahrad a parků, také se zaměří na péči o území. Celý proces může ovlivnit i veřejnost.

Petřínský vrh můžeme bez nadsázky označit jako nehodnotnější a nejpestřejší parkový komplex v Praze. Na zhruba 78 hektarech můžeme najít několik historických parků a zahrad. Jednou z nich je i zahrada Kinských, kterou před pár dny postihl ničivý požár.  Jako celek je ale Petřín naprostým unikátem a proto si zaslouží odpovídající péči. 

„Unikátní jsou zdejší ovocné sady, které můžeme najít ve Velké strahovské zahradě, tak v Seminářské zahradě. Je to v kontextu Prahy i celé Evropy jedinečný příklad toho, jak ovocný strom vstupuje do centra města,“ říká Karel Slánský z Kanceláře krajiny a zelené infrastruktury IPR.

O přípravě koncepce rozhodla rada města už na konci loňského roku. „Zadání připravuje IPR Praha a má to za úkol Kanceláře krajiny a zelené infrastruktury. Ta měla k dispozici také pracovní skupiny sestavené z památkářů, botaniků, údržbářů zeleně a dalších,“ vysvětluje Michal Pondělíček, vedoucí Kanceláře krajiny a zelené infrastruktury IPR.

Veřejnost se může vyjádřit skrze dotazník

Hlavní město už v minulosti investovalo do rekonstrukce několika cest, budov a částí parků. Správa o tak rozsáhlé území není jednoduchá. Část lokality je chráněnou přírodní památkou a zároveň zasahuje i do Pražské památkové rezervace. Vynechat nesmíme ani tisíce turistů nebo místní obyvatelé, kteří využívají toto území k rekreaci. I proto se budou moci i oni zapojit a vyjádřit svůj názor na budoucnost Petřína.

„Rozhodli jsme se zapojit občany Prahy už na úplném začátku proměny území. Chceme, aby takto komplexní lokalita, která se skládá například z Lobkovické zahrady, Růžového sadu či Nebozízku, sloužila právě místním. Zároveň nemůžeme zapomínat na to, že jde o lokalitu, kterou za normálních okolností hojně navštěvují turisté a při vytváření koncepce na tento fakt musíme pamatovat. Parky jsou totiž velmi vytížené, a je nutné jim věnovat dostatečnou kontinuální péči,“ popisuje Ondřej Boháč, ředitel IPR.

Náměty k zadání mohou lidé vyplnit prostřednictvím dotazníku, kam mohou napsat, co jim v této lokalitě schází a kam by ji posunuli dál. Veškeré informace k projektu najdete na webových stránkách iprpraha.cz. Další fáze, tedy vyhodnocení připomínek, proběhne na jaře příštího roku. Celá koncepce by pak měla být hotova na podzim 2021.

Doporučujeme:

Výstavba nové čtvrti Bubny - Zátory získává reálnější obrysy, zastupitelé potvrdili změnu územního plánu

Zachování historické hodnoty území a zkvalitnění veřejných prostranství, to je úkolem nové studie osady Baba

Doporučené pořady

Skryté poklady architektury pohledem Zdeňka Lukeše
Nový díl

Skryté poklady architektury pohledem Zdeňka Lukeše

TV Architect představuje...

TV Architect představuje...

Osobnosti současné architektury

Osobnosti současné architektury

Díla architektů

Díla architektů

Architekti nové generace

Architekti nové generace

Chátrající skvosty

Chátrající skvosty

U jednoho stolu

U jednoho stolu

TV Architect v regionech

TV Architect v regionech

Konference architektury

Konference architektury

Akademie navrhování interiérů

Akademie navrhování interiérů


Hledáte inspiraci pro bydlení?


Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Více informací.
Publikování nebo další šíření obsahu serveru TVarchitect.com je bez písemného souhlasu společnosti Living Media s.r.o. zakázáno.
Orgánem dohledu nad poskytováním audiovizuálních mediálních služeb na vyžádání je Rada pro rozhlasové a televizní vysílání.
© 2021 Living Media s.r.o.
Vytvořeno v Beneš & Michl
Zavřít reklamu