ODEBÍRAT NOVINKY
Úvod Architektura a development Architektura a urbanismus Požár kostela v zahradě Kinských má na svědomí lidská chyba, vyšetřovatelé pracují s verzí, že mohlo jít o bezdomovce

Požár kostela v zahradě Kinských má na svědomí lidská chyba, vyšetřovatelé pracují s verzí, že mohlo jít o bezdomovce

Požár kostela v zahradě Kinských má na svědomí lidská chyba, vyšetřovatelé pracují s verzí, že mohlo jít o bezdomovce
30. 10. 2020 / Autor: Zuzana Duzbabová / ČTK, Foto: Leoš Kučera / HSZ Praha

Požár, který ve středu odpoledne zcela zničil kostel sv. Michala v Praze má na svědomí selhání lidského faktoru. Podle mluvčího pražských hasičů Martina Kavky nebyla v kostele žádná elektroinstalace, byla tam však mobilní centrála. Technickou závadu vyšetřovatelé už vyloučili, nyní se zaměřují na možnost, že za tragédií stojí bezdomovci, kteří se zde často pohybují. Pražský magistrát už také schválil vyhlášení veřejné sbírky na obnovu zničené památky.

Ve středu krátce po třetí hodině vyjíždělo několik jednotek hasičů k požáru dřevěného kostela v zahradě Kinských. Už na místě bylo zřejmé, že se objekt už nepodaří zachránit. Nyní se na spáleništi pohybují vyšetřovatelé, kteří se snaží zjistit příčinu požáru. Technickou závadu už vyloučili. Na veřejnost se obrací také kriminalisté, kteří hledají případné svědky.

„Jsem šokován zprávou o požáru v kostele sv. Michala. Byl převezen do Prahy z území Ukrajiny a je tak jedním ze spojovacích můstků mezi Ukrajinou a ČR. Vyzýváme policii k detailnímu vyšetření tohoto incidentu. Obnovení této unikátní památky považujeme za věc cti pro nás všechny,“ uvedl ukrajinský velvyslanec v České republice Jevhen Perebyjnis na svém Twitterovém účtu.

Obnovu kostela zafinancuje sbírka

Pražští radní stihli už odhlasovat vnik sbírky na obnovu kostela. Pomoc nabízí také Národní muzeum, Národní památkový ústav i Ministerstvo kultury. Sbírka by měla běžet jeden rok.

„V době, kde je vše kolem podřízeno jen a jen boji s koronavirem, je vyhoření dřevěného kostela svatého Michaela připomínkou toho, že existují i jiné věci než koronavirus a že smutné události zasahují město i jinde. Příspěvek do této veřejné sbírky na obnovu zničené památky v centru Prahy vnímám jako demonstraci toho, že hledíme s optimismem do budoucnosti a jde nám o rychlou obnovu kostela svatého Michaela stejně jako o rychlý návrat města do běžného života,“ uvedl náměstek primátora pro oblast životního prostředí Petr Hlubuček, do jehož gesce patří i správa parků, včetně zahrady Kinských.

Plameny kostel kompletně zničily, Praha bude škodu uplatňovat jako pojistnou událost, movité věci jako je vybavení kostela jsou v majetku pravoslavné církve, která by na ně měla mít vlastní pojištění. Samotnou otázkou jsou i protipožární předpisy. Ty se podle mluvčího hasičů vztahují na rok, kdy byl kostel postaven, proto je nyní na místě zamyslet se nad zrevidováním ochrany památek.

Chrám svatého archanděla Michaela, nebo také karpatský kostelík sv. Michala, byl celodřevěný chrám z poloviny 17. století. Do prahy byl převezen v roce 1929 z Podkarparské Rusi. Roubené části kostela pokrývala šindelová střecha.

Doporučené pořady

Skryté poklady architektury pohledem Zdeňka Lukeše
Nový díl

Skryté poklady architektury pohledem Zdeňka Lukeše

TV Architect představuje...

TV Architect představuje...

Osobnosti současné architektury

Osobnosti současné architektury

Díla architektů

Díla architektů

Architekti nové generace

Architekti nové generace

Chátrající skvosty

Chátrající skvosty

U jednoho stolu

U jednoho stolu

TV Architect v regionech

TV Architect v regionech

Konference architektury

Konference architektury

Akademie navrhování interiérů

Akademie navrhování interiérů


Hledáte inspiraci pro bydlení?


Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Více informací.
Publikování nebo další šíření obsahu serveru TVarchitect.com je bez písemného souhlasu společnosti Living Media s.r.o. zakázáno.
Orgánem dohledu nad poskytováním audiovizuálních mediálních služeb na vyžádání je Rada pro rozhlasové a televizní vysílání.
© 2021 Living Media s.r.o.
Vytvořeno v Beneš & Michl
Zavřít reklamu