ODEBÍRAT NOVINKY
Úvod Kategorie Architektura a urbanismus Města a urbanismus Nová Palmovka se už brzy stane centrem evropského kosmického výzkumu

Nová Palmovka se už brzy stane centrem evropského kosmického výzkumu

Nová Palmovka se už brzy stane centrem evropského kosmického výzkumu
13. 6. 2023 / Autor: Štěpánka Šulanová

O tom, že se rozestavěná budova Nové Palmovky stane novým sídlem vesmírné agentury EUSPA - EU Agency for the Space Programme se už nějakou dobu ví. Nyní radní hl. m. Prahy schválili záměr vypsat výběrové řízení na dodavatele, kterému bude svěřena transformace radniční budovy Prahy 8. Předpokládá se, že v případě naplnění optimálních harmonogramů by EUSPA měla začít působit na Palmovce v průběhu roku 2025.

Agentura EUSPA má ředitelství v Česku deset let a aktuálně sídlí v pražských Holešovicích. Budova v Janovského ulici pro 350 lidí už však kapacitně nestačí. Projektovou přípravou na nové sídlo byla v roce 2021 pověřena Pražská developerská společnost. V roce 2022 byla uzavřena smlouva o budoucí nájemní smlouvě na využití Centra Nová Palmovka pro Evropskou agenturu pro kosmický program mezi hlavním městem Prahou a Ministerstvem financí s tím, že nájemní vztah bude trvat 25 let. 

„Schválený záměr je důležitým krokem vpřed z několika důvodů. Léta rozestavěný areál na Palmovce konečně najde potřebné využití. Pro hlavní město pak bude nové sídlo Evropské agentury pro kosmický program znamenat nejen rozšíření aktivit této významné instituce a růst prestiže Prahy, ale i řadu dalších ekonomických příležitostí,“ hodnotí Bohuslav Svoboda, primátor hl. m. Prahy. 

Veřejná zakázka bude v případě schválení zastupitelstvem zadána formou tzv. Design & Build. Jako první by se měla dočkat dostavby stávající budova. Poté se budou řešit úpravy objektu pro potřeby agentury. Vše by mělo být završeno navazující stavební realizací fit-outu. 

„V rámci výběrového řízení máme v plánu najít jednoho zkušeného dodavatele pro projektovou i realizační část transformace Centra Nová Palmovka. Tím napomůžeme provázanosti a efektivitě celého procesu a EUSPA bude moci využít sídlo co nejdříve vzhledem ke smluvím závazkům ze strany města. Stavební práce by měly začít již zkraje příštího roku,“ uvádí Petr Hlaváček, náměstek primátora za územní a strategický rozvoj.  

„Hlavní město Praha schvaluje záměr vybrat dodavatele, který veškeré potřebné aktivity a stavební práce zajistí tak, aby byla naplněna dohoda všech stran a EUSPA se mohla v Praze plně rozvíjet. Náklady této celoevropsky významné stavby se budou blížit 2 miliardám korun, ovšem efekt pro hospodářství města a celé České republiky by měl tuto investici v krátkém čase zúročit,” říká Zdeněk Kovářík, radní hl. m. Prahy pro oblast rozpočtu.

„Díky aktivnímu přístupu PDS ke svěřenému městskému nemovitému majetku lze kvalifikovaně odhadovat, že jen v roce 2022 se zvýšila tržní hodnota nemovitostí na Palmovce (Centrum Nová Palmovka) v řádu vyšších stovek milionů korun. Další projektovou přípravou a kompletní dostavbou budovy pro dlouhodobého a vysoce bonitního nájemce se hodnota městského majetku dále významně zvýší,“ uvádí Adam Zábranský, radní pro majetek, legislativu a transparentnost.   

Komplex Nová Palmovka se začal stavět zhruba před devíti lety. V budově mělo být nové sídlo radnice městské části Prahy 8, a také prostory pro obchodní centrum, kanceláře a další služby. Později však byly práce na centru za více než miliardu korun přerušeny a dosud nebyly obnoveny. Komplex by v budoucnu měl být součástí proměny celé lokality, kde vzniknou nové domy a zmizí současné autobusové nádraží. Proměnou projde i nynější náměstí Bohumila Hrabala, přibude zeleň, lavičky nebo kavárna.

Mohlo by vás zajímat

Zprávy a aktuality

Jak se mění Praha - městské části

V Praze se po desítkách let začínají stavět nové městské čtvrti, které v budoucnu promění podobu hlavního města. Nejedná se ale rozhodně o projekty se stovkami bytů, plány jsou daleko větší, investoři se totiž zaměřili na přeměnu nevyužívaných lokalit, takzvaných brownfieldů. Jejich rozloha v desítkách až stovkách hektarů umožňuje stavět nové městské čtvrti s tisícovkami bytů a novými pracovními příležitostmi. Největší čtvrti vyrůstají na Žižkově, Smíchově či v Bubnech.

Mohlo by vás zajímat

Zprávy a aktuality

V Horních Počernicích vznikne zhruba 300 městských nájemních bytů

Na území o rozloze 63 000 m2 v pražských Horních Počernicích vyroste zhruba 300 městských bytů v rámci chystaného projektu Beranka. Plány počítají také s výstavbou základní školy pro 540 dětí. Investiční přípravu tohoto projektu schválila v uplynulých dnech Rada hl. m. Prahy. Ještě letos by měl pro projekt Pražské developerské společnosti být vytvořen tzv. masterplan, který se stane podkladem pro architektonické soutěže a výběrová řízení na jednotlivé části tohoto projektu. Samotná realizace Beranky by pak měla proběhnout v letech 2025 – 2030.    

Mohlo by vás zajímat

Zprávy a aktuality

Nové rezidenční čtvrti vznikají pod taktovkou Pražské developerské společnosti

Pražská developerská společnost aktuálně pracuje na přípravě bytových projektů ve 12 lokalitách v metropoli. Celkem by tam mělo v budoucnu vyrůst až 8000 městských nájemních bytů. U některých menších projektů již byl vybrán projektant a u dalších jsou vyhlášené tendry nebo architektonické soutěže. PDS je příspěvkovou organizací hlavního města.

Doporučené pořady

Skryté poklady architektury pohledem Zdeňka Lukeše
Nový díl

Skryté poklady architektury pohledem Zdeňka Lukeše

TV Architect v regionech

TV Architect v regionech

TV Architect představuje...

TV Architect představuje...

TV Architect na Slovensku

TV Architect na Slovensku

Už máte klon umělé inteligence?

Už máte klon umělé inteligence?

U jednoho stolu

U jednoho stolu

Osobnosti současné architektury

Osobnosti současné architektury

Chátrající skvosty

Chátrající skvosty

Fotovoltaika pro firmy a developerské projekty

Fotovoltaika pro firmy a developerské projekty

Díla architektů a designérů

Díla architektů a designérů

Architekti nové generace

Architekti nové generace

Konference architektury

Konference architektury

Akademie navrhování interiérů

Akademie navrhování interiérů


Hledáte inspiraci pro bydlení?


© 2024 Living Media s.r.o.
Vytvořeno v Beneš & Michl