Odebírat novinky
Úvod Zprávy a aktuality Nejmodernější technologie ve stavebnictví nalézají stále nové možnosti

Nejmodernější technologie ve stavebnictví nalézají stále nové možnosti

Nejmodernější technologie ve stavebnictví nalézají stále nové možnosti
16. 4. 2021 / Autor: Štěpánka Šulanová

3D tiskárny nejsou ve stavebnictví žádnou novinkou. Stále je ale co vyvíjet. Dokončeno bylo v uplynulých dnech prvním vytištěné obydlí z hlíny na světě. Nejmodernější technologie se tak spojily s nejstarším stavebním materiálem.

Stavení najdeme na západ od italské Ravenny v malém městečku Massa Lombarda. Jeho autorem je Mario Cucinella. Prototyp domu má název TECLA.

Cílem stavby je ukázat, že moderní technologie lze využít v různých částech světa s využitím jakýchkoli místních materiálů, které jsou k dispozici. Obzvláště užitečný může být ve venkovských oblastech, kde je těžší získat průmyslové stavební materiály.

Tisk z hlíny má ale i své nevýhody. Co se 3D tisku týká, jde o mnohem pomalejší proces než u rychleschnoucího betonu, který se už pro tisk běžně používá. Vše ale samozřejmě záleží na klimatu. Další nevýhodou je omezení výšky stavby.

Stavba TECLA má rozlohu 60 m2, tvoří ji dva kruhové prostory spojené dohromady. Rezidence zahrnuje obývací prostor, ložnici a koupelnu. Objekt aktuálně prochází strukturálním a tepelným testem, což je zásadní krok pro budoucí úpravy ve velikostech projektů. 

Psali jsme také:

Hledáte inspiraci pro bydlení?

Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Více informací.
Publikování nebo další šíření obsahu serveru TVarchitect.com je bez písemného souhlasu společnosti Living Media s.r.o. zakázáno.
Orgánem dohledu nad poskytováním audiovizuálních mediálních služeb na vyžádání je Rada pro rozhlasové a televizní vysílání.
© 2021 Living Media s.r.o.
Vytvořeno v Beneš & Michl