Největší trojrozměrný tištěný dům v Evropě vzniká kousek za českými hranicemi

Největší 3D tištěný dům v Evropě právě vzniká v bavorské vesničce Wallenhausen. Má půdorys o velikosti 380 čtverečních metrů. Bude mít tři podlaží a nový nájemníci v něm najdou pět bytů
Nejenom tvar tištěných stěn, ale také složení směsi řídí počítač velké tiskárny, která pracuje s médiem na bázi betonu. Vlastní mechanická část funguje jako velký měch, který do sebe nasává betonovou hmotu, a dlouhá hadice, která je k němu připojena, ji pak chrlí ven a tím „píše” požadovaný tvar, čímž na sebe skládá jednu vrstvu za druhou. Z hlediska designu 3D tiskárna umožňuje vytvářet všechny tvary, které si dokážete představit.
Jakmile budou hotové nosné zdi, otvory v nich budou vyplněné rovněž betonem. Stavbaři ponechají volné pouze průduchy, jimiž povede infrastruktura domu, tedy rozvody elektřiny, plynu nebo teplé a studené vody.
Stavební firma si na 3D tisku pochvaluje především rychlost výstavby a nižší počet pracovníků potřebných na místě stavby.
U nás v České republice vznikl první dům vytvořený technologií 3D tisku na Střeleckém ostrově v Praze. Autor jej nazval Prvok, protože plave přímo na vodě a jedná se spíše o obytnou sochu ve tvaru organické buňky. V budoucnu by se měl Prvok pro zájemce prodávat za cenu kolem 4-5 milionů korun.
Nicméně, všechno kolem trojrozměrných tiskáren růžové není. Ani tato metoda výstavby nedokáže čelit nepřízni počasí a roční době. Jakmile klesnou teploty pod bod mrazu, tiskárnu nelze používat.
Další zprávy a aktuality

Blíže k digitalizaci stavebního řízení. MMR chystá elektronickou podatelnu

Praha novelizovala stavební předpisy. Má tak být jasnější, kde se dá stavět

Nedostatek stavebního materiálu ještě více komplikuje situaci na jižní Moravě po zásahu ničivým tornádem

Zajímavá vila v horském středisku s geometrickými prvky má za úkol překonat generace

Unikátní projekt Rezidence Oliva na pražské Brumlovce oslovil porotu v soutěži Stavba roku 2023
