Odebírat novinky
Úvod Zprávy a aktuality Nedaleko Božího daru trčí na kopci z trávy Boží vyhlídka

Nedaleko Božího daru trčí na kopci z trávy Boží vyhlídka

Nedaleko Božího daru trčí na kopci z trávy Boží vyhlídka
1. 7. 2019 / Autor: mjolk.cz Popisek: Boží vyhlídka

Město Boží Dar při příležitosti ukončení školního roku otevřela novou rozhlednu s názvem Boží vyhlídka. Stavba se vypíná 1099 metrů nad mořem na trase červené turistické značky jihovýchodně od města. Její výška je osm metrů, vyhlídková plošina se nachází ve výšce pěti metrů nad zemí. Bude-li příznivé počasí, pak bude rozhledna přístupná turistům 24 hodin denně.

„Nosnou myšlenkou architektonického návrhu je stavba připomínající velkou krabičku na zápalky postavenou na výšku. Stříbrně lesknoucí se povrch vyhlídky má evokovat těžbu stříbra v tomto regionu a současně je jeho posláním příjem světelných paprsků z vesmíru a jejich následný odraz se stopou naší civilizace zpět,“ popsal Jan Horník, starosta Božího Daru. Rozhledna v sobě skrývá zvon, na který mohou návštěvníci zazvonit.

Co všechno lze z vyhlídky vidět

Kromě pohledu na Boží Dar si lze při dobrém počasí vychutnat pohled na Jáchymovské údolí, Ostrov a Karlovy Vary. Východním směrem by měl pak být vidět část televizního vysílače na Klínovci, německý kopec Malý Fichtelberg a prostor bývalé celnice do Německa, kterou prochází nejvýše položená silnice první třídy v Česku, v 1080 metrech nad mořem. 

„Západním směrem je nádherný pohled na Božídarský Špičák jako výrazný vrchol, který svou nadmořskou výškou 1115 metrů je druhou nejvyšší horou v české části Krušných hor a současně nejvyšším čedičovým vrchem tohoto druhu v Krušných horách i ve střední Evropě," doplnil starosta.

Vybudování Boží vyhlídky přišlo celkem na 1,7 milionu korun, zaplatilo jej město Boží Dar s pomocí přeshraniční dotace. Vyhlídku vyprojektovalo Studio Mjölk architekti z Liberce a stavbu zrealizovala společnost TAXUS z Rychnova u Jablonce nad Nisou.

Krabička od sirek

„Trčí na kopci z trávy, jak zapomenutá krabička od sirek. Vyhlídka je kvádr dřevěné konstrukce, obalený asfaltovým pásem v tradici starých horských chalup, přitlačovaným dubovými  latěmi. Uvnitř jsou dvě ramena schodišťového žebříku, který vede na horní plošinu ve výšce pět metrů. Na ní je umístěna odpočinková lavice. Zas taková výška to není, ale leckdo se může zadýchat.  Nahoře je zvon. Zvoní bim, bam, jen tak pro radost,“ stojí na webu Studia Mjölk architekti.

TV Architect se podařilo získat vyjádření člena týmu Studia Mjölk architekti ohledně zmíněného zvonu. Jeho funkce je ve vyhlídce symbolickým zakončením cesty vzhůru, kdy jeho zvuk nebude rušit město, ale maximálně by mohl být slyšet na místní sjezdovce. Architekt zároveň řekl, že stavbu ve tvaru sirek čeká vysvěcení, podle jejích tvůrců má také tvar kaple. Na vnější stranu stavby také časem přijde kříž.

nyv

Hledáte inspiraci pro bydlení?

Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Více informací.
Publikování nebo další šíření obsahu serveru TVarchitect.com je bez písemného souhlasu společnosti Living Media s.r.o. zakázáno.
Orgánem dohledu nad poskytováním audiovizuálních mediálních služeb na vyžádání je Rada pro rozhlasové a televizní vysílání.
© 2021 Living Media s.r.o.
Vytvořeno v Beneš & Michl