ODEBÍRAT NOVINKY
Úvod Architektura a development Development a stavby Muži chodí do obchodních center stejně často jako ženy. Stráví tam jen méně času

Muži chodí do obchodních center stejně často jako ženy. Stráví tam jen méně času

Muži chodí do obchodních center stejně často jako ženy. Stráví tam jen méně času
20. 8. 2019 / Autor: Romana Landová. Průzkum přinesl zajímavé výsledky. Foto: aktualne.cz

Typickým zákazníkem obchodních domů jsou lidé kolem 45 let. I to zjistil průzkum návštěvnosti obchodních center, kterou zrealizoval největší tuzemský vlastník obchodních domů CPI Property Group ve spolupráci s výzkumnou agenturou Ipsos.

Češi milují navštěvování obchodních center. Přesně to vyplynulo z průzkumu MASCOT (Mall Shopper Connection Typology). Vychází z něj, že do nákupních center chodí stejně často jako ženy i muži, kteří však oproti něžnějšímu pohlaví tráví v obchodním centru méně času. „Ve 42 procentech případů si jdou vyřídit pouze nutné nákupy, ženy naopak častěji chodí do obchodních center, aby si dopřály něco speciálního nebo si prostě jen užily nakupování,“ uvádí Zuzana Moudrá ze společnosti CPI Property Group, která za průzkumem stojí. Muže při nakupování často doprovázejí partnerky, naopak společnost mužů ženy preferují jen ve 26 procentech.

Ženy jsou navíc ochotné za nakupováním dojíždět delší vzdálenosti, často i 60 minut. Pro muže je naopak typické navštěvovat blízká obchodní centra vzdálená do 15 minut. Rozdíly jsou znát i v čase, kterým oproti ženám stráví nakupováním. „Muži v obchodních centrech tráví v průměru 45 minut, ženy jsou naopak ochotny v obchodním centru strávit dvě a více hodin,“ upřesňuje Moudrá. Studie MASCOT se zúčastnilo více než 10 tisíc respondentů, součástí studie byla také analýza více než 4,5 tisíce detailně popsaných nákupních misí obchodních center.

Návštěva jednou do měsíce

Zajímavé je také rozdělení návštěvníků nákupních center podle jejich životních postojů. V České republice tvoří největší skupinu, celých 31 procent, takzvaní pečující zákazníci. Jedná se o lidi, kteří se chovají ohleduplně k životnímu prostředí, jsou otevřeni novinkám a rodina je pro ně na prvním místě. „V západních zemích, například v Německu, bývá podíl těchto lidí výrazně nižší,“ říká dále Zuzana Moudrá a dodává, že za zábavou do obchodních center chodí jen 19 procent lidí, kteří tuto aktivitu považují za formu odpočinku. Často se přitom stává, že se jedná o rodiče bez dětí.

Typickým návštěvníkem obchodního centra je muž nebo žena ve věku 30 až 44 let. Do centra zavítá jednou za měsíc, stráví zde méně než jednu hodinu a v průměru utratí 1 380 korun. „Nejčastější návštěvník je zároveň součástí domácnosti, jejíž příjem je okolo 30-50 tisíc Kč měsíčně a má středoškolské vzdělání,“ popisuje Jan Polák z výzkumné agentury Ipsos.

Obchodní dům zdrojem zábavy

Do obchodního centra se alespoň jednou ročně podívá na 87 procent obyvatel ve věku od 15 do 75 let. Nejméně často obchodní centra navštěvují takzvaní nákupní fajnšmekři. Ti se vydávají na promyšlené nákupy pro kvalitní zboží do specializovaných obchodů. V obchodním domě v průměru utratí 1 727 Kč za jednu návštěvu. Na rozdíl od nákupních fajnšmekrů chodí do obchodních center častěji studenti, kteří je využívají jako prostor pro trávení času s přáteli.

Psali jsme také:

Nové bistro v Praze nabízí možnost sledovat mistry kuchaře přímo při práci

Před padesáti lety otevřeli zrekonstruovaný stadion Sparty na Letné

Doporučené pořady

TV Architect na Slovensku
Nový díl

TV Architect na Slovensku

TV Architect představuje...

TV Architect představuje...

U jednoho stolu

U jednoho stolu

Skryté poklady architektury pohledem Zdeňka Lukeše

Skryté poklady architektury pohledem Zdeňka Lukeše

Osobnosti současné architektury

Osobnosti současné architektury

Chátrající skvosty

Chátrající skvosty

TV Architect v regionech

TV Architect v regionech

Fotovoltaika pro firmy a developerské projekty

Fotovoltaika pro firmy a developerské projekty

Díla architektů a designérů

Díla architektů a designérů

Architekti nové generace

Architekti nové generace

Konference architektury

Konference architektury

Akademie navrhování interiérů

Akademie navrhování interiérů


Hledáte inspiraci pro bydlení?


© 2023 Living Media s.r.o.
Vytvořeno v Beneš & Michl
Zavřít reklamu