Odebírat novinky
Úvod Zprávy a aktuality Miminka od umělce Davida Černého lezou po Žižkovské věži už dvacet let

Miminka od umělce Davida Černého lezou po Žižkovské věži už dvacet let

Miminka od umělce Davida Černého lezou po Žižkovské věži už dvacet let
1. 6. 2020 / Autor: Romana Landová. Mimina jsou na věži již 20 let. Foto: Profimedia

Před dvaceti lety byly na Žižkovskou věž instalovány výtvory připomínající lezoucí miminka. V průběhu let byly několikrát reinstlovány, až nakonec musely být sundány úplně. Začátkem minulého roku byly na věž vráceny jejich repliky s bezpečnějším zakotvením. Autorem miminek je umělec David Černý, jehož dílo dodnes budí rozporuplné reakce. 

Miminka byla na Žižkovskou věž poprvé umístěna v roce 2000 v rámci akce Praha – Evropské město kultury. Původně byla vytvořena pro instalaci na Muzeu moderního umění v Chicagu. Objevila se ale také třeba v Londýně, a to na budově české ambasády. 10 batolat lezoucích nahoru a dolů měla být na věži jen dočasně, nakonec byla umístěna trvale.

Miminka byla v průběhu let několikrát reinstalována, až nakonec musela být po 17 letech vyměněna za nová. Na Žižkovské věži jsou znovu k vidění od jara 2019. Původní sochy vážily 190 kg, nové jsou o 160 kilo těžší a váží celých 350 kilo. „Obří miminka mají místo obličeje vyražený jakýsi kód, což z nich dělá nejen strašidelná stvoření, ale vede také k zamyšlení. David Černý říká, že mohou upozorňovat na sice na jedné straně lákavý, zároveň ale také poněkud strašidelný technologický pokrok,“ píše se na webu studia Black n' Arch.

Žižkovská věž má, stejně jako Černého mimina, obdivovatele i odpůrce. „Jsou jednoduchá a atraktivní, navozují rozporuplné pocity – okouzlení a hrůzu, něhu a strach, dojetí i odpor, lehce se dotýkají dnes frekventovaných problémů: klonování a mutací, umělé inteligence, ztráty či změny identity a podobně,“ napsal v Lidových novinách český výtvarník a držitel Ceny Ministerstva kultury za přínos v oblasti výtvarného umění Jiří Hůla. Server VirtualTourist.com v roce 2009 označil Žižkovský vysílač jako druhou nejošklivější stavbu světa a batolata Davida Černého jsou v popisu výslovně zmíněna takto: „Je už sama o sobě dost ošklivá, ale malé lezoucí děti od výtvarníka Davida Černého ji z ostudy proměnily v něco, z čeho se vám opravdu zatočí hlava."

Plastiky budou na věži připevněny dalších dvacet let, poté je na základě dohody mezi vlastníkem věže a Davidem Černým čeká bezplatné převedení na České radiokomunikace. Původní sochy si David Černý ponechal.

Autor fotogalerie: blacknarch.cz

Psali jsme také:

Nizozemský ateliér Benthem Crouwel Architects změní podobu Nákladového nádraží Žižkov

Rozhovory s osobnostmi: TV Architect zpovídala architektku Evu Jiřičnou nejen ohledně jejího návrhu žižkovských věží

Hledáte inspiraci pro bydlení?

Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Více informací.
Publikování nebo další šíření obsahu serveru TVarchitect.com je bez písemného souhlasu společnosti Living Media s.r.o. zakázáno.
Orgánem dohledu nad poskytováním audiovizuálních mediálních služeb na vyžádání je Rada pro rozhlasové a televizní vysílání.
© 2020 Living Media s.r.o.
Vytvořeno v Beneš & Michl