Odebírat novinky
Úvod Zprávy a aktuality Mariánské náměstí v Praze bude v budoucnu bez aut. O revitalizaci se postará studio Xtopix

Mariánské náměstí v Praze bude v budoucnu bez aut. O revitalizaci se postará studio Xtopix

Mariánské náměstí v Praze bude v budoucnu bez aut. O revitalizaci se postará studio Xtopix
30. 8. 2019 / Autor: Romana Landová. Mariánské náměstí bude bez aut. Foto: IPR Praha

Institut plánování a rozvoje hl. města Prahy (IPR Praha) vybral zpracovatele studie, který navrhne novou podobu Mariánského náměstí. Stalo se jím architektonické studio Xtopix. Na konci září se Mariánské náměstí promění na pěší zónu. Současně s tím bude mít IPR Praha na místě informační kontejner, kde budou moci občané podávat připomínky.

Mariánské náměstí, které se nachází v centru Prahy na Starém městě, čeká revitalizace. Na jeho proměně se bude podílet multioborový tým, včetně architektonického studia Xtopix, které ke zpracování studie vybral Institut plánování a rozvoje hl. m. Prahy (IPR Praha). „Mariánské náměstí je místem, kde kromě magistrátu sídlí další zásadní pražské instituce jako například Městská nebo Národní knihovna, ale v současné době je spíše nepřehledné a funguje více jako parkoviště než náměstí. Jsem rád, že na proměně bude pracovat multioborový tým složený z architektů, dopravních inženýrů, vodohospodáře nebo krajinářských architektů,“ popisuje situaci první náměstek primátora hl. m. Prahy Petr Hlaváček. Novou podobu náměstí hodlá Praha zrealizovat do pěti let.

Informační kontejner

Do doby, než začne samotná rekonstrukce, bude náměstí fungovat v dočasném režimu. Prozatímní návrh počítá s vyparkováním téměř celého náměstí a se změnou dopravního režimu. Koncem září letošního roku se náměstí promění na pěší zónu s Pražskými židlemi, stromy, uměleckými instalacemi a dalšími prvky. Kromě toho se zde bude občasně konat i program, který budou vzájemně koordinovat IPR, Městská knihovna, Magistrát hl. m. Prahy, Galerie hl. m. Prahy a další instituce.

Studio Xtopix, které se věnuje architektuře, urbanismu i grafickému designu, vytvoří návrh Mariánského náměstí do začátku příštího roku. Přímo na místě bude mít IPR od 21. září do 1. října informační kontejner, kam budou moci občané přijít s jakýmikoliv připomínkami a nápady, jak by náměstí mohlo v budoucnu vypadat. „Budeme rádi, když nám Pražané sdělí svůj názor na to, jak by mělo náměstí vypadat, co by na něm nemělo chybět, či jaká by měla být jeho náplň. Snažíme se vytvořit prostor v centru Prahy, který nebude jen zastávkou pro turisty, ale také místem odpočinku pro místní,“ říká na závěr ředitel IPR Ondřej Boháč. 

Psali jsme také:

The Flow Building rostoucí na pražském Václavském náměstí je odkazem na slávu české architektury

Palachovo náměstí v Praze čekají změny. Garáže zmizí, přibude stožár

Hledáte inspiraci pro bydlení?

Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Více informací.
Publikování nebo další šíření obsahu serveru TVarchitect.com je bez písemného souhlasu společnosti Living Media s.r.o. zakázáno.
Orgánem dohledu nad poskytováním audiovizuálních mediálních služeb na vyžádání je Rada pro rozhlasové a televizní vysílání.
© 2021 Living Media s.r.o.
Vytvořeno v Beneš & Michl