ODEBÍRAT NOVINKY
Úvod Pořady Skryté poklady architektury pohledem Zdeňka Lukeše Lékařská fakulta v Plzni nabídne k prodeji tři architektonicky zajímavé budovy

Lékařská fakulta v Plzni nabídne k prodeji tři architektonicky zajímavé budovy

Lékařská fakulta v Plzni nabídne k prodeji tři architektonicky zajímavé budovy
29. 11. 2022 / Autor: Štěpánka Šulanová, Zdroj: npu.cz, lfp.cuni.cz

Plzeňská Lékařská fakulta Univerzity Karlovy se přestěhovala do nového medicínského centra na Lochotíně, kde začala v říjnu plně fungovat. Ještě nedávno přitom byla výuka budoucích lékařů v Plzni roztroušená do budov po celém městě. Ty už ale svému účelu dosloužily, a tak je fakulta nabídne v aukci k prodeji. Vzhledem k tomu, že dva z těchto objektů jsou památkově chráněné, obávají se památkáři, aby je zájemci nekoupili jen s vidinou lukrativních pozemků v těsné blízkosti centra.

 

Tři historické budovy budou nabídnuty formou elektronické aukce. Jedná se o původní děkanát v Husově ulici a památkově chráněné objekty Pavlovova ústavu v Lidické ulici a Procháskova pavilonu v Karlovarské ulici. 

U budovy děkanátu z roku 1908 je nejnižší podání v aukci stanoveno na 35,7 milionu korun. Nejnižší cena za Pavlovův pavilon z roku 1924 je 79,6 milionu korun. Za Procháskův pavilon postavený v roce 1930 jako dětský domov chce univerzita minimálně 72,6 milionu korun.

Pavlovův ústav

Budova, na jejíchž průčelích se uplatňují kombinace přírodních a umělých kamenů, omítek a režných cihel, představuje jeden z nejvýznamnějších projevů kotěrovské moderny v plzeňské architektuře. Autorem návrhu je architekt Hanuš Zápal. Ve vstupní hale jsou před hlavním dvouramenným schodištěm pozdější sochy od Otakara Švece, ve druhém patře malovaný triptych Ze života lidu na Plzeňsku od Augustina Němejce.

Procháskův pavilon

Architektonicky cenný objekt se zelení dochovanou ve své původní podobě. Budova tvoří jakýsi vstupní prvek do vilové čtvrti Lochotín. Jedná se o významný příklad meziválečné architektury.

Nové sídlo Lékařské fakulty Univerzity Karlovy v Plzni vyrostlo v těsné blízkosti fakultní nemocnice. Západočeská metropole tak získala nejnovější areál pro studium medicíny v České republice. Moderní budova nabízí možnosti současné výuky, komfortní studovny i menzu s kavárnou. V nové budově s šesti nadzemními a třemi podzemními podlažími našly zázemí další teoretické ústavy fakulty, děkanát, veškerá podpůrná pracoviště fakulty či knihovna. Studenti a vyučující mají k dispozici špičkové technologie, například simulační centrum, které bude sloužit pro nácvik medicínských činností v urgentní a intenzivní medicíně. V kampusu se do budoucna počítá i s místem pro výstavbu sportovní haly.

Mohlo by vás zajímat

Kategorie
18 m 51 s

Architekti Ladislav Kuba a Tomáš Pilař, ateliér Kuba & Pilař architekti

Kuba & Pilař architekti je brněnské studio založené roku 1998 architekty Ladislavem Kubou a Tomášem Pilařem. Jejich stavby vynikají minimalistickou estetikou a často pracují s pohledovým betonem. Za své realizace získali celou řadu ocenění. Jednou z posledních cen je Architekt roku 2022. Mnohé jejich stavby se zapsaly do historie českých měst. Posledním výrazným společným dílem je přístavba Jihočeské vědecké knihovny v Českých Budějovicích. Očekávaným projektem je pak Černá kostka v Ostravě.

 

Mohlo by vás zajímat

Architektura a urbanismus
4 m 06 s

Právnická fakulta Univerzity Karlovy

Na návrzích univerzitních budov pro Prahu pracoval Jan Kotěra (1871-1923) mnoho let, zprvu s Josefem Zaschem, později již samostatně. Na vltavském náměstí měly vzniknou původně dvě budovy, nakonec byla realizována jen jedna (tou druhou se pak stala budova SIA od dalšího wagneriána Františka Krásného, později zbořená a nahrazená hotelem Budovatel/Prezident). Kotěrův definitivní projekt PF UK pochází z roku 1919, na stavbu však nebyly peníze. Stavět se tak začalo až v roce 1924, tedy už po Kotěrově smrti. Práce pak řídil vedoucí Kotěrova ateliéru Ladislav Machoň (1888-1973).

Mohlo by vás zajímat

Zprávy a aktuality

Jak vypadá škola odpovídající standardům 21. století?

S prvním školním dnem byla otevřena první energeticky a uhlíkově pozitivní školní budova v České republice. Studenti a učitelé pražské střední školy SOŠ – COP a G (Střední odborná škola – Centrum odborné přípravy a Gymnázium) v Českobrodské ulici se tak mohou těšit na atraktivní, moderní, chytré a zároveň energeticky úsporné místo pro výuku, které odpovídá standardům 21. století. Budova prošla komplexní rekonstrukcí, která u nás nemá obdoby!

Mohlo by vás zajímat

Zprávy a aktuality

Ostravská univerzita plánuje postavit nové budovy. Vyhlásí výběrové řízení na dodavatele stavby

Ostravská univerzita by chtěla do poloviny června vyhlásit výběrové řízení na dodavatele stavby nových univerzitních budov. Zázemí zhruba za miliardu korun by se tak mohlo začít budovat ještě letos, řekl dnes ČTK mluvčí univerzity Adam Soustružník.

Doporučené pořady

Skryté poklady architektury pohledem Zdeňka Lukeše
Nový díl

Skryté poklady architektury pohledem Zdeňka Lukeše

TV Architect v regionech

TV Architect v regionech

TV Architect představuje...

TV Architect představuje...

TV Architect na Slovensku

TV Architect na Slovensku

Už máte klon umělé inteligence?

Už máte klon umělé inteligence?

U jednoho stolu

U jednoho stolu

Osobnosti současné architektury

Osobnosti současné architektury

Chátrající skvosty

Chátrající skvosty

Fotovoltaika pro firmy a developerské projekty

Fotovoltaika pro firmy a developerské projekty

Díla architektů a designérů

Díla architektů a designérů

Architekti nové generace

Architekti nové generace

Konference architektury

Konference architektury

Akademie navrhování interiérů

Akademie navrhování interiérů


Hledáte inspiraci pro bydlení?


© 2024 Living Media s.r.o.
Vytvořeno v Beneš & Michl