Odebírat novinky
Úvod Revitalizace a rekonstrukce Bytový fond Le Corbusierův pařížský byt je opět přístupný

Le Corbusierův pařížský byt je opět přístupný

Le Corbusierův pařížský byt je opět přístupný
Autor: Antoine Mercusot

Po dvouleté rekonstrukci byl veřejnosti znovu otevřen pařížský byt, kde letech 1934 až 1965 žil modernistický architekt Le Corbusier se svou ženou. Informovala o tom agentura AFP s odvoláním na Le Corbusierovu nadaci. Byt, který je zapsán na seznamu světového kulturního dědictví UNESCO byl uveden do stavu z roku 1965.

Byt se nachází v sedmém poschodí budovy zvané Molitor v šestnáctém pařížském obvodu. Dům patří k realizacím, které Le Corbusier uskutečnil se svým bratrancem Pierrem Jeanneretem. Mezonetový byt, manifestace Le Corbussierových představ o architektuře, zároveň sloužil jako ateliér.

Střešní zahrady

Jednotlivé místnosti jsou uspořádány tak, aby nebylo zapotřebí chodeb. K bytu se vychází schody ze šestého patra, kam jezdí výtah. V sedmém poschodí je vchod, obývací pokoj, kuchyně a ateliér. Osmé poschodí zahrnuje pokoj pro hosty a vstup na střešní zahradu - architekt se při navrhování bytu inspiroval vilami se střešními zahradami.

Vedle zahrady se byt vyznačuje oblými křivkami, užíváním základních barev, velkými posuvnými okny a otočnými dveřmi.

Nebeský příbytek

„Obloha září a my už dva týdny bydlíme v těchto fantastických podmínkách: příbytek je vskutku nebeský, protože je v něm nebe a světlo, prostor a jednoduchost,“ popsal svůj byt v dopise matce Le Corbusier. O Le Corbusierovi si můžete přečíst také v článku Nechal potopit vilu Le Corbusiera, aby vyjádřil své postoje.

red

Hledáte inspiraci pro bydlení?

Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Více informací.
Publikování nebo další šíření obsahu serveru TVarchitect.com je bez písemného souhlasu společnosti Living Media s.r.o. zakázáno.
Orgánem dohledu nad poskytováním audiovizuálních mediálních služeb na vyžádání je Rada pro rozhlasové a televizní vysílání.
© 2020 Living Media s.r.o.
Vytvořeno v Beneš & Michl
Zavřít reklamu