ODEBÍRAT NOVINKY
Úvod Pořady Chátrající skvosty Kvůli přestavbě plzeňských lázní zaslali architekti otevřený dopis hejtmanovi

Kvůli přestavbě plzeňských lázní zaslali architekti otevřený dopis hejtmanovi

Kvůli přestavbě plzeňských lázní zaslali architekti otevřený dopis hejtmanovi
23. 4. 2023 / Autor: Štěpánka Šulanová

Budova Městských lázní v Plzni dlouhá léta chátrá, jedná se přitom o částečně památkově chráněný objekt. V současné době slouží jako paintballová střelnice, dříve se přitom jednalo o luxusní lázeňské prostory. Lázně se několikrát staly předmětem majetkových sporů a s jejich stavem nesouhlasí dlouhodobě řada Plzeňanů. V loňském roce však budovu koupil Plzeňský kraj s cílem vybudovat zde galerii a kulturní centrum. Za přestavbu je zodpovědná společnost Kulturní centrum Plzeňského kraje. Hlavním autorem projektu je Eva Heyworth, která společně s dalšími architekty a projektanty pracuje na studii možné přestavby formou metody design and build. Právě to se však nelíbí skupině architektů z Plzeňska, kteří se nyní obrátili otevřeným dopisem na hejtmana a zastupitele Plzeňského kraje.

Architekti v otevřeném dopise směrovanému na hejtmanství jsou především proti záměru rekonstruovat budovu bez vyhlášení architektonické soutěže. Rozhodli se proto otevřeným dopisem upozornit na zásadně chybné rozhodnutí kraje soutěž neuspořádat.

Signatáři připomínají i to, že uskutečnění většiny významných budov, které v Plzni vznikly v 19. i 20. století, předcházely architektonické soutěže. Transparentní architektonická soutěž podle nich představuje nejlepší způsob, jak najít kvalitní řešení pro stavby, které podstatně ovlivní veřejný prostor na řadu desetiletí.

„Pořádání soutěží pro veřejné stavby a pro městské i krajinářské prostory navíc patří k základům zdravé sebevědomé společnosti. Díky mechanismu soutěže se výrazně zvyšuje šance, že bude vybrán návrh, který obstojí i v daleké budoucnosti. Naopak absence soutěže představuje riziko, že se realizuje nevhodné a v poměru k výsledným kvalitám často nehospodárné řešení,“ uvádí signatáři.

Postup hejtmanství ale obhajují někteří radní s tím, že u metody design and build je výhoda, že vybraný dodavatel se postará jak o dokumentaci, tak o stavbu jako takovou. Chystají se také veřejné semináře pro odbornou veřejnost, architekty a zastupitele.

Otevřený dopis architektů hejtmanovi a zastupitelům Plzeňského kraje:

Vážení zvolení zástupci občanů Plzeňského kraje,

věříme, že s námi, architekty, stavebními inženýry a dalšími lidmi působícími v oboru sdílíte cíl dát v Plzni vzniknout kvalitnímu prostředí a splnit tak základní podmínku pro plnohodnotný život zdejších obyvatel. K zajištění takového prostředí vede zpravidla dlouhá cesta. Čím je celý proces transparentnější a čím poctivěji je veden, tím je výsledek lepší a kvalitnější. U veřejných staveb je jednou z jeho rozhodujících a zároveň nutných součástí architektonická soutěž, a to bez ohledu na to, která politická reprezentace je zrovna u moci. Je tomu tak i u připravované adaptace někdejších městských lázní na prostory Západočeské galerie v Plzni a dalších organizací. Jsme přesvědčeni, že tento záměr není možné uskutečnit bez architektonické soutěže. Proto jsme se rozhodli otevřeným dopisem upozornit na zásadně chybné rozhodnutí kraje soutěž neuspořádat. Právě soutěž představuje záruku, že v transparentním procesu a na základě odborného dialogu bude vybráno nejlepší dostupné řešení, které zároveň zajistí i hospodárné vynaložení veřejných prostředků. Přestože projekt nové budovy galerie v lokalitě U Zvonu patřil mezi nejkvalitnější a nejlépe připravené návrhy veřejných staveb v měřítku regionu i celé republiky, respektujeme rozhodnutí současného vedení Plzeňského kraje se jej vzdát. Zároveň podporujeme záchranu cenného objektu lázní. Vyzýváme Vás však, abyste postupovali zodpovědně a maximálně transparentně, a žádáme Vás, abyste své rozhodnutí nevypsat soutěž ještě přehodnotili.

Chátrající skvosty - 1. díl - Městské lázně, Plzeň

Mohlo by vás zajímat

Zprávy a aktuality

Bývalé městské lázně v Plzni se ještě letos začnou opravovat

Po dlouhých letech chátrání se plzeňské lázně konečně dočkají obnovy. Plzeňský kraj, který objekt v říjnu koupil, zahájí demolici zadního traktu ještě letos. Architektonická soutěž ale vyhlášena nebude, kraj chce do konce roku vyhlásit výběrové řízení na dodavatele rekonstrukce metodou Design & Build.

Mohlo by vás zajímat

Zprávy a aktuality

Zchátralé lázně v centru Plzně už znají svou cenu. Kraj jednal s italským majitelem o odkupu

Nevyužitý a zchátralý objekt lázní na Denisově nábřeží v centru západočeské metropole zná svoji cenu, za kterou by ho mohl Plzeňský kraj koupit od italského majitele. Úřad v uplynulých dnech nabídl podle odhadu znalce cenu 140 milionů korun, což firma TWB Praha akceptovala. Kraj by měl ještě dostat posudek investice od externí firmy a podle výsledků se teprve rozhodne, zda lázně koupí. Případnou koupi by muselo schválit zastupitelstvo.

Doporučené pořady

TV Architect na Slovensku
Nový díl

TV Architect na Slovensku

Skryté poklady architektury pohledem Zdeňka Lukeše
Nový díl

Skryté poklady architektury pohledem Zdeňka Lukeše

TV Architect v regionech

TV Architect v regionech

TV Architect představuje...

TV Architect představuje...

Už máte klon umělé inteligence?

Už máte klon umělé inteligence?

U jednoho stolu

U jednoho stolu

Osobnosti současné architektury

Osobnosti současné architektury

Chátrající skvosty

Chátrající skvosty

Fotovoltaika pro firmy a developerské projekty

Fotovoltaika pro firmy a developerské projekty

Díla architektů a designérů

Díla architektů a designérů

Architekti nové generace

Architekti nové generace

Konference architektury

Konference architektury

Akademie navrhování interiérů

Akademie navrhování interiérů


Hledáte inspiraci pro bydlení?


© 2024 Living Media s.r.o.
Vytvořeno v Beneš & Michl
Zavřít reklamu