ODEBÍRAT NOVINKY
Úvod Pořady Chátrající skvosty Bývalé městské lázně v Plzni se ještě letos začnou opravovat

Bývalé městské lázně v Plzni se ještě letos začnou opravovat

Bývalé městské lázně v Plzni se ještě letos začnou opravovat
6. 4. 2023 / Autor: Štěpánka Šulanová

Po dlouhých letech chátrání se plzeňské lázně konečně dočkají obnovy. Plzeňský kraj, který objekt v říjnu koupil, zahájí demolici zadního traktu ještě letos. Architektonická soutěž ale vyhlášena nebude, kraj chce do konce roku vyhlásit výběrové řízení na dodavatele rekonstrukce metodou Design & Build.

Budova bývalých lázní se nachází v centru západočeské metropole. Kraj chce dlouhá léta chátrající architektonický skvost přestavět na multikulturní centrum a sídlo Západočeská galerie. Své místo zde mají najít také klubovny a kanceláře pro krajské i neziskové organizace.

Kulturní centrum Plzeňského kraje vlastněné krajem teď zpracovává architektonickou studii přestavby. Tým tvoří 12 architektů a projektantů, hlavním aktérem je architektka Eva Heyworth. 

Částečně památkově chráněný objekt už léta chátrá, v současné době slouží místo jen jako paintballová střelnice. Jedná se přitom o mimořádně vzácnou architektonickou památku, která vznikla v roce 1926 a dlouhá léta sloužila jako lázně či plovárna. Provoz byl ukončen v roce 1993 a od té doby budova chátrala. Město se následně objektu zbavilo výměnou za zhruba desetiprocentní podíl ve společnosti Invest shop, která pak zkrachovala. Několik let bývalé lázně patřily společnosti Amádeus Real. Ta je nabídla městu za 25 milionů, zastupitelé to odmítli s tím, že město pro budovu nemá využití a že jsou na rekonstrukci zapotřebí stovky milionů korun. Budovu pak v roce 2007 koupila za zhruba 24 milionů TWB Praha. Firma zde plánovala byty a hotel, nic se ale neuskutečnilo. Lázně se tak několikrát staly předmětem majetkových sporů. Se stavem objektu dlouhodobě nesouhlasí řada Plzeňanů.

Budova městských lázní na Denisově nábřeží byla postavena podle návrhu architekta Bedřicha Bendelmayera v neoklasicistním pojetí. Hlavní průčelí bylo tvořeno monumentálním sloupovým portikem. Hlavní prostory byly umístěny v ose hlavního vstupu, z vestibulu se pak vstupovalo do parních lázní a do sálu zakončeného kupolí. Uprostřed sálu byl kruhový bazén a kolem něj místnosti s různými druhy lázní s dalšími dvěma bazénky, sprchami, odpočívárnami pro kuřáky i nekuřáky. Služby doplňoval také v samostatných místnostech masér a holič. Největším prostorem v lázních byl hlavní sál s klenutým stropem a s galerií. Bazén měl rozměry 25 x 10 metrů. Ve střešní části budovy byla zřízena střešní odpočinková terasa.

Mohlo by vás zajímat

Zajímavá místa a památky
6 m 52 s

Městské lázně, Plzeň

Znáte ten pocit, kdy jdete po ulici a najednou vidíte starý chátrající dům a říkáte si, jak je možné, že je v takto dezolátním stavu? Vždyť je to nádherná budova a určitě má svoji cenu. Tak proč chátrá? My si tuto otázku klademe bohužel až příliš často, a proto jsme se rozhodli odkrýt důvody a hledat možnosti, jak pomoci takovéto budovy oživit. V rámci pořadu se zaměříme na chátrající skvosty z celé republiky.

Mohlo by vás zajímat

Zprávy a aktuality

O budoucí podobě městských lázní v Plzni budou s veřejností diskutovat odborníci

Částečně památkově chráněný objekt městských lázní v Plzni už dlouhá léta chátrá. V současné době slouží místo jako paintballová střelnice, jedná se přitom o mimořádně vzácnou architektonickou památku, která vznikla v roce 1926 a léta sloužila jako lázně či plovárna. V říjnu tohoto roku budovu odkoupil Plzeňský kraj, který zde chce mimo jiné vytvořit kulturní víceúčelový sál. Část budovy by měla sloužit i pro dětskou zájmovou činnost.

Mohlo by vás zajímat

Zprávy a aktuality

Zchátralé lázně v centru Plzně už znají svou cenu. Kraj jednal s italským majitelem o odkupu

Nevyužitý a zchátralý objekt lázní na Denisově nábřeží v centru západočeské metropole zná svoji cenu, za kterou by ho mohl Plzeňský kraj koupit od italského majitele. Úřad v uplynulých dnech nabídl podle odhadu znalce cenu 140 milionů korun, což firma TWB Praha akceptovala. Kraj by měl ještě dostat posudek investice od externí firmy a podle výsledků se teprve rozhodne, zda lázně koupí. Případnou koupi by muselo schválit zastupitelstvo.

Doporučené pořady

Skryté poklady architektury pohledem Zdeňka Lukeše

Skryté poklady architektury pohledem Zdeňka Lukeše

TV Architect v regionech

TV Architect v regionech

TV Architect představuje...

TV Architect představuje...

TV Architect na Slovensku

TV Architect na Slovensku

Už máte klon umělé inteligence?

Už máte klon umělé inteligence?

U jednoho stolu

U jednoho stolu

Osobnosti současné architektury

Osobnosti současné architektury

Chátrající skvosty

Chátrající skvosty

Fotovoltaika pro firmy a developerské projekty

Fotovoltaika pro firmy a developerské projekty

Díla architektů a designérů

Díla architektů a designérů

Architekti nové generace

Architekti nové generace

Konference architektury

Konference architektury

Akademie navrhování interiérů

Akademie navrhování interiérů


Hledáte inspiraci pro bydlení?


© 2024 Living Media s.r.o.
Vytvořeno v Beneš & Michl