ODEBÍRAT NOVINKY
Úvod Architektura a development Architektura a urbanismus Města a urbanismus Kudy pojedou tramvaje na pražském Václavském náměstí? Na workshopu diskutovala laická veřejnost s odborníky

Kudy pojedou tramvaje na pražském Václavském náměstí? Na workshopu diskutovala laická veřejnost s odborníky

Kudy pojedou tramvaje na pražském Václavském náměstí? Na workshopu diskutovala laická veřejnost s odborníky
6. 2. 2019 / Autor: Sdružení Nového Města pražského Popisek: Foto z workshopu

Sdružení Nového Města pražského ve spolupráci s MHMP a MČ Praha 1 uspořádalo workshop, na němž mohli zástupci z řad veřejnosti diskutovat na téma znovu zavedení tramvají na Václavské náměstí. Cílem bylo projednat přínosy a negativa znovu zavedení tramvají.

Mezi stěžejní témata Sdružení Nového Města pražského patří revitalizace Václavského náměstí, jeho údržba, bezpečnost, odpovídající funkční využití a optimalizace dopravy. Právě na toto téma uspořádal spolek 4. února tohoto roku v pořadí již druhý workshop s názvem Tramvaje na Václavském náměstí. Letošní téma tedy nestojí na tom, zda tramvaje na Václavském náměstí budou či nikoli, o tom bylo již rozhodnuto.

Kdo vystoupil

Aktuálně projednávaným tématem workshopu bylo, kudy tramvaje povedou. V rámci odborné moderované rozpravy vystoupili Jan Šurovský, technický ředitel Dopravního podniku, Lukáš Tittl, specialista koncepce dopravy IPR, Adam Scheinherr, radní pro dopravu MHMP a odborníci jako oponenti navrácení tramvají, dále Pavel Čižinský, starosta MČ Praha 1.

Vystoupil také Petr Hejma, místostarosta a radní pro územní rozvoj a výstavbu MČ Praha 1 Hojná účast odborné veřejnosti je důkazem důležitosti tématu návratu tramvají na jedno z nejdůležitějších náměstí České republiky.

Snažíme se vrátit náměstí jeho funkci

„Každý má na téma tramvají a Václavského náměstí silný názor, rádi bychom k tomu po roční odmlce přinesli další fakta od odborníků, aby názory veřejnosti, politiků a těch co rozhodují, mohly být dobře podloženy argumenty,“ uvádí Jan Adámek, předseda pořádajícího Sdružení Nového Města pražského.  „Až do zrušení tramvajové linky z Vinohrad bylo Václavské náměstí nezpochybnitelným srdcem města a místem, kde se odehrávalo všechno podstatné. Bylo symbolem centra a potkávání se. Tuto roli chceme Václavskému náměstí znovu vrátit, a jak se ukazuje, tramvaje na to mají významný vliv,“ dodává Jan Adámek

Odborná moderovaná diskuse proběhla 4. 2. 2019 na téma přínosů i negativ znovu zavedení tramvajové dopravy na Václavské náměstí, její podoby a rozsahu. Debata navazovala na workshop pořádaný na stejné téma v loňském roce, kdy bylo rozhodnuto o návratu tramvají na Václavské náměstí. Diskuse byla určena politikům, úředníkům, dopravcům, urbanistům i laické veřejnosti.

Nezměnitelný konsensus

Patří tramvaje na Václavské náměstí, nebo ne? Kudy by měla nová trasa vést? Shoda v této otázce dlouhodobě chyběla. Sdružení Nového Města pražského proto již v loňském roce uspořádalo setkání odborníků na veřejnou dopravu a rozvoj měst, politiků a lidí, kteří v této věci mají rozhodující hlas, i laické veřejnosti, včetně rezidentů Prahy 1. Cílem bylo shromáždit fakta a argumenty a pokud možno dosáhnout všeobecného konsensu, který se nebude měnit s každým dalším volebním obdobím. Hlasy příznivců tramvajové trati z Vinohrad směrem k Václavskému náměstí na setkání drtivě převážily nad hlasy odpůrců, a to jak mezi přítomnými politiky, odborníky, architekty, tak mezi laickou veřejností včetně rezidentů Prahy 1.

nyv

Psali jsme také: 

Přes Václavské náměstí v Praze opět tramvají? Současné vedení hlavního města má jasno

Doporučené pořady

U jednoho stolu
Nový díl

U jednoho stolu

TV Architect představuje...
Nový díl

TV Architect představuje...

Osobnosti současné architektury

Osobnosti současné architektury

Skryté poklady architektury pohledem Zdeňka Lukeše

Skryté poklady architektury pohledem Zdeňka Lukeše

Díla architektů a designérů

Díla architektů a designérů

TV Architect v regionech

TV Architect v regionech

Architekti nové generace

Architekti nové generace

Chátrající skvosty

Chátrající skvosty

Konference architektury

Konference architektury

Akademie navrhování interiérů

Akademie navrhování interiérů


Hledáte inspiraci pro bydlení?


© 2022 Living Media s.r.o.
Vytvořeno v Beneš & Michl