ODEBÍRAT NOVINKY
Úvod Zprávy a aktuality Kontroverzní olomoucké „homole“ jsou opět ve hře

Kontroverzní olomoucké „homole“ jsou opět ve hře

Kontroverzní olomoucké „homole“ jsou opět ve hře
10. 4. 2018 / Autor: Jan Šépka Popisek: Plánovaná přístavba Muzea umění v Olomouci

Diskutovaná přístavba olomouckého Muzea umění, jejímž autorem je architekt Jan Šépka, pravděpodobně bude postavena. Díky aktualizované studii a penězům, jejichž nedostatek zapříčinil v minulosti pád projektu, by realizace měla proběhnout. Půjde-li vše podle plánu, výstavba začne za tři roky.

Návrh objektu už v době svého představení veřejnosti vyvolal řadu kontroverzí. Mnoho obyvatel moravské metropole projekt odsuzovalo, protože se údajně nehodí do památkového centra. Parcela o ploše osmnácti set metrů čtverečních totiž stojí v místě proluky v Denisově ulici přímo naproti baroknímu kostelu Panny Marie Sněžné.

Pro návrh rozšíření Muzea umění Olomouc byl přímo osloven architekt Jan Šépka, protože kvůli sporům s Českou komorou architektů nemohla být vypsána řádná architektonická soutěž. Šépka navíc už dříve s městem spolupracoval na rekonstrukcích Arcidiecézního muzea a Horního náměstí. Spolu s Janem Bártou zpracovali aktualizovanou studii návrhu, která se ovšem od původního návrhu téměř neliší.

Architekti návrh zpracovali jako pětici podélných hmot, které přejímají drobnou středověkou parcelaci původních domů a zároveň se přibližují velkému měřítku okolních paláců a sakrálních staveb. Svou výškou reagují na sousední budovu Muzea umění, horní částí valbových střech pak dovnitř vniká denní světlo. Oblé hmoty mají být vytvořeny z pohledového betonu s bílým probarvením.

Moderní archetyp

„Celý projekt poměrně úzkostlivě, ale možná i naivně (naivitu v tomto případě chápeme především ve smyslu přirozené dětské představivosti) pracuje s typem domu jako s jakýmsi archetypem, který sice vychází z tradice, ale zároveň chce být moderní,” uvádí ke konceptu jeho tvůrci.

Objekty, které slouží při konání expozic, knihovně a depozitáři nejsou vnitřně téměř rozděleny, jelikož veškeré sociální a technické zázemí se nachází v dutých obvodových stěnách. Interiéry jsou vybudovány velmi jednoduše a světle tak, aby tvořily neutrální pozadí vystavovaným předmětům pocházejícím ze střední Evropy 20. a 21. století.

Příslib dotace

Ředitel muzea Michal Soukup uvedl, že instituce nutně potřebuje nové prostory pro exponáty. Po jednáních o financování projektu, která ztroskotala, se nyní objevila nová možnost. Ministerstvo kultury mělo už údajně muzeu přislíbit peníze na vypracování projektové dokumentace. O přiřazení dotace v celkové výši pět set čtyřicet tři miliony korun, která by pokryla přístavbu i rekonstrukci stávajícího muzea, se bude jednat letos v létě. Pokud vláda finanční podporu schválí, s realizací by se mohlo začít v roce 2021.

nyv

Další články na TV Architect:

Studovali ve Švýcarsku, pracovali pro světoznámé architekty. Ve středu se představí v Olomouci

Investor připravuje expanzi nákupního centra Šantovka v Olomouci

Doporučené pořady

TV Architect představuje...
Nový díl

TV Architect představuje...

Skryté poklady architektury pohledem Zdeňka Lukeše

Skryté poklady architektury pohledem Zdeňka Lukeše

Osobnosti současné architektury

Osobnosti současné architektury

Díla architektů

Díla architektů

Architekti nové generace

Architekti nové generace

Chátrající skvosty

Chátrající skvosty

U jednoho stolu

U jednoho stolu

TV Architect v regionech

TV Architect v regionech

Konference architektury

Konference architektury

Akademie navrhování interiérů

Akademie navrhování interiérů


Hledáte inspiraci pro bydlení?


Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Více informací.
Publikování nebo další šíření obsahu serveru TVarchitect.com je bez písemného souhlasu společnosti Living Media s.r.o. zakázáno.
Orgánem dohledu nad poskytováním audiovizuálních mediálních služeb na vyžádání je Rada pro rozhlasové a televizní vysílání.
© 2021 Living Media s.r.o.
Vytvořeno v Beneš & Michl
Zavřít reklamu