ODEBÍRAT NOVINKY
Úvod Architektura a development Architektura a urbanismus K přípravě územního plánu města Brna poslouží aktualizovaná analýza

K přípravě územního plánu města Brna poslouží aktualizovaná analýza

K přípravě územního plánu města Brna poslouží aktualizovaná analýza
14. 1. 2021 / Autor: Štěpánka Šulanová, foto: KAM Brno

Tým Kanceláře architekta města Brna (KAM) zpracoval analýzu o Brně, která poslouží například pro přípravu územního plánu, územních studií či k rozhodování o stavebních záměrech. Aktualizovaná data shromažďují informace z posledních čtyř let. Týkají se například nejčastějších typů zástavby, vývoji cen bytů a pozemků, či počtu obyvatel sídlišť.

Aktualizovanou analýzu projednala koncem loňského roku Rada města Brna. Od ledna je dokument dostupný na webových stránkách města. Ze získaných dat bude město postupovat při přípravě územního plánu, územních studií či k rozhodování o stavebních záměrech.

„Aktualizaci územně analytických podkladů poprvé zpracovala naše kancelář. Data jsou totiž úzce provázaná s přípravou nového územního plánu, jehož návrh teď po loňském projednávání a připomínkování dokončujeme. Podklady jsou v podstatě výstupem průběžného monitoringu města, ukazují, kde má město své limity a na co by se Brno mělo přednostně zaměřit. Pomáhají tak kvalitněji rozhodovat o dalším rozvoji města,“ řekl ředitel KAM Michal Sedláček.

Územně analytické podklady shromažďují ucelené údaje. Skládají se z map, grafů a doprovodných textů popisujících stav a vývoj různých tematických oblastí. Zabývají se například krajinou, životním prostředím, fungováním města a také skladbu a chováním jeho obyvatel. Dalším bodem je například i dopravní a technická infrastruktura. Dokument se zabývá také ekonomickými podmínkami, občanskou vybaveností, dostupností obchodů, služeb a pracovních příležitostí. V neposlední řadě analyzuje také hodnoty a potenciál dalšího rozvoje města.

„Nově jsme témata rozšířili, přidali jsme data o urbanistických strukturách, veřejných prostranstvích nebo výškovém uspořádání zástavby ve městě. Rozšířili jsme také sociodemografická a socioekonomická data, sledovali jsme například jaký přírůstek obyvatel můžeme v budoucnu v Brně očekávat a jak se proměňuje podnikatelská infrastruktura města,“ upřesnil sociální geograf KAM Jiří Malý.

Na rozdíl od předchozích let jsou data nově zpracovávaná v systému GIS, který je vhodný pro správu a analýzu dat a do budoucna umožní jejich interaktivní zobrazení. „Snažíme se data co nejvíce otevřít veřejnosti. Do budoucna se plánuje převést část analytických podkladů do webových mapových aplikací, které umožní jejich dynamické prohlížení. Už nyní lidé najdou na webu kambrno.cz první interaktivní mapy s výsledky našich průzkumů,“ doplnil Malý.

Poslední úplná aktualizace Územně analytických podkladů města Brna proběhla v roce 2016.

Podívejte se také:

TVarchitect v regionech

Psali jsme také:

Brno dokončilo návrh nového územního plánu

Jak bude vypadat Brno budoucnosti? Přijďte se podívat na výstavu

Brno staví výškové budovy. Jsou v souladu s přírodou a nezapomíná se ani na pohodlí

Ministerstvo: Praha, Brno a Ostrava mohou mít svoje stavební předpisy

Brno opraví Mendlovo náměstí. Revitalizované bude za dva roky

Díky námitkám obyvatel se Brno zřejmě stane zelenějším městem

Doporučené pořady

Skryté poklady architektury pohledem Zdeňka Lukeše
Nový díl

Skryté poklady architektury pohledem Zdeňka Lukeše

Osobnosti současné architektury

Osobnosti současné architektury

TV Architect představuje...

TV Architect představuje...

Chátrající skvosty

Chátrající skvosty

TV Architect v regionech

TV Architect v regionech

Fotovoltaika pro firmy a developerské projekty

Fotovoltaika pro firmy a developerské projekty

U jednoho stolu

U jednoho stolu

Díla architektů a designérů

Díla architektů a designérů

Architekti nové generace

Architekti nové generace

Konference architektury

Konference architektury

Akademie navrhování interiérů

Akademie navrhování interiérů


Hledáte inspiraci pro bydlení?


© 2023 Living Media s.r.o.
Vytvořeno v Beneš & Michl
Zavřít reklamu