ODEBÍRAT NOVINKY
Úvod Kategorie Architektura a urbanismus Osobnosti Josef Zasche: Genius, kterému doba ukázala záda

Josef Zasche: Genius, kterému doba ukázala záda

Josef Zasche: Genius, kterému doba ukázala záda
27. 11. 2018 / Autor: Original TV Architect Popisek: Modrý dům

Josef Zasche byl architekt německé národnosti. Studoval ve Vídni, ale nesmazatelnou stopu svého tvůrčího génia zanechal v mnoha českých městech. Například v rodném Jablonci nad Nisou, v Praze nebo v Aši. Přestože se přátelil a mnohými českými architekty, poválečná mašinerie jej doslova smetla. Snažil se věnovat svému řemeslu i po druhé světové válce, ale neměl dost prostoru na to, aby ukázal, jaká díla v něm ještě dřímají. 

Zasche (čti cáše) působil v první polovině 20. století v Čechách. Narodil se 9. listopadu v Jablonci nad Nisou a přišel na svět po sestře Amalii jako druhé dítě brusiče skla Josefa Zascheho a jeho ženy Franzisky. Otec poměrně rychle zbohatl díky obchodu s bižuterními polotovary. Bohužel ještě v dětském věku obě děti osiřely, nejdříve zemřela matka a 4. listopadu 1881 ve věku jedenapadesáti let i otec. Díky zděděnému jmění ve výši téměř třiceti sedmi tisíc zlatých se ale sourozenci mohli nadále vzdělávat. Chlapcovým poručníkem se stal strýc Anton Pfeiffer, vývozce skleněného zboží.

Studia

Josef vychodil v Jablonci měšťanskou školu a poté navštěvoval v letech 1885–1889 stavební oddělení průmyslové školy v Liberci. Následovala studia ve Vídni. Tam se stal posluchačem Akademie výtvarných umění, kde studoval architekturu u profesora Karla von Hasenauera, na praxi nastoupil do ateliéru Friedricha Schachnera.

Roku 1895 se přestěhoval do Prahy, přesto však své první významné projekty realizoval v severních a západních Čechách. Šlo například o kostel Povýšení sv. Kříže v Jablonci, spořitelnu v Aši a výstavní pavilon v Liberci.

Modrá vila pro Karla Wilferta

V roce 1906 mu byl propůjčen titul stavební rada a začal se prosazovat také v hlavním městě dnešní České republiky. Pro sochaře Karla Wilferta ml. navrhl takzvanou Modrou vilu, dále palác Pražské železářské společnosti, dům U tří jezdců a palác Vídeňské bankovní jednoty. Ten byl postaven v letech 1900–1910 a získal ocenění jako nejlepší stavba Rakouska-Uherska. Dále navrhl lidovou knihovnu „Weinmanneum“Ústí nad Labem, okresní chudobinec v Chomutově, v Praze pak palác Asekuračního spolku průmyslu cukrovarnického a v Jablonci kostel Nejsvětějšího Srdce Ježíšova.

Byl jedním z architektů německého původu, kteří spolupracovali s architekty českými. Udržoval přátelské vztahy s Janem Kotěrou a Pavlem Janákem, se kterým spolupracoval na stavbě Paláce Adria v Praze. Byl zván do porot architektonických soutěží, byl členem kuratoria německé sekce Moderní galerie v Čechách, dále členem Německé společnosti věd a umění v Československé republice. K jeho dalším funkcím patřilo také předsednictví Společnosti německých architektů v Čechách.

Nucený odchod a konec života

Ačkoliv nikdy nebyl nacistou, hlásil se k sociální demokracii, byl po roce 1945 přinucen nejprve opustit Prahu a později byl, i přes přímluvy svých českých kolegů, vysídlen do Německa. Architekt byl těmito životními peripetiemi zcela zničen. Stejně dopadl i jeho unikátní osobní archiv včetně knihovny a veškeré dokumentace.

S tíživou životní situací se nechtěl smířit a přes pokročilý věk se pokoušel získat v novém působišti zakázky nebo místo pedagoga. Rovněž se obracel na československé státní orgány a snažil se dokázat, že se žádným způsobem neprovinil proti Československé republice. Navzdory všem těmto snahám už ale prostor pro další tvorbu nedostal a v naprostém zapomnění zemřel dne 11. října 1957 v obci Schackensleben nedaleko Magdeburku.

Rodná chalupa architekta Josefa Zascheho dosud stojí v Křížově ulici a je zapsána do seznamu kulturních památek. Také všechny stavby, které v Jablonci realizoval, zůstaly zachovány.

nyv

Mohlo by vás zajímat:

S.P.A. – 40. Palác Adria

S.P.A. – 24. Wilfertova vila

Jan Kotěra: Světoběžník, experimentátor a pedagog

Doporučené pořady

TV Architect na Slovensku
Nový díl

TV Architect na Slovensku

TV Architect představuje...

TV Architect představuje...

Skryté poklady architektury pohledem Zdeňka Lukeše

Skryté poklady architektury pohledem Zdeňka Lukeše

TV Architect v regionech

TV Architect v regionech

Už máte klon umělé inteligence?

Už máte klon umělé inteligence?

U jednoho stolu

U jednoho stolu

Osobnosti současné architektury

Osobnosti současné architektury

Chátrající skvosty

Chátrající skvosty

Fotovoltaika pro firmy a developerské projekty

Fotovoltaika pro firmy a developerské projekty

Díla architektů a designérů

Díla architektů a designérů

Architekti nové generace

Architekti nové generace

Konference architektury

Konference architektury

Akademie navrhování interiérů

Akademie navrhování interiérů


Hledáte inspiraci pro bydlení?


© 2024 Living Media s.r.o.
Vytvořeno v Beneš & Michl
Zavřít reklamu