Odebírat novinky
Úvod Revitalizace a rekonstrukce Historické budovy Skryté poklady architektury – 40. díl – Palác Adria

Skryté poklady architektury – 40. díl – Palác Adria

Zrušit ztišení
Přeskočit reklamu
x

Líbí se vám pořad?

Sdílejte ho svým přátelům.

Facebook log
sdílet na facebooku

Další video

Skryté poklady architektury – 49. díl – Legiobanka Na Poříčí

zrušit

6 m 41 s / Autor: Zdeněk Lukeš, TV Architect

Monumentální budova ve stylu art deco byla postavena pro italského investora. Tvarově ji inspirovaly severoitalské renesanční paláce. Domem prochází bohatě dekorovaná pasáž.

V suterénu se nachází divadelní sál (v 60. letech upravený architekty Františkem Cubrem a Josefem Hrubým pro Laternu magiku – později odstraněn), ve druhém patře populární kavárna s vyhlídkovou terasou. Na průčelí najdeme plastiku Adrie od Jana Štursy, další výzdobu dodali Karel Dvořák a sokolovský sochař Wilhelm Srb-Schlossbauer, poněvadž původní plastiky Otto Gutfreunda ve stylu civilismu investor odmítl. Půdorysné řešení je dílem Josefa Zascheho. Předekorované průčelí údajně iritovalo Le Corbusiera, který dům spatřil během dokončovacích prací, kdy přednášel v protějším Kotěrově Mozarteu. Na Adrii navazuje další Janákova stavba, tentokrát však ve stylu neoklasicismu: palác Škodových závodů. Na protější parcele na Jungmannově náměstí byla v letech 1929-1931 postavena druhá budova Adrie dle projektu architekta Fritze Lehmanna.

TV Architect děkuje za umožnění natáčení v prostorách kavárny Adria.

Zdeněk Lukeš - Pavel Hroch: Praha moderní I. Paseka 2012

Hledáte inspiraci pro bydlení?

Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Více informací.
Publikování nebo další šíření obsahu serveru TVarchitect.com je bez písemného souhlasu společnosti Living Media s.r.o. zakázáno.
Orgánem dohledu nad poskytováním audiovizuálních mediálních služeb na vyžádání je Rada pro rozhlasové a televizní vysílání.
© 2020 Living Media s.r.o.
Vytvořeno v Beneš & Michl
Zavřít reklamu