Odebírat novinky
Úvod Architektura a urbanismus Urbanismus Hlavní stavební úřad v Praze by mohl být ještě letos, tvrdí náměstek primátora Hlaváček

Hlavní stavební úřad v Praze by mohl být ještě letos, tvrdí náměstek primátora Hlaváček

Hlavní stavební úřad v Praze by mohl být ještě letos, tvrdí náměstek primátora Hlaváček
3. 6. 2019 / Autor: Wikimedia commons/ Gr3mi Popisek: Panorama Malé Strany na jaře

Pražská radní pro legislativu Hana Marvanová připravila e spolupráci s náměstkem primátora pro územní rozvoj Petrem Hlaváčkem vyhlášku, která by měla jednoduchou změnou Statutu hlavního města Prahy umožnit městu zřízení hlavního stavebního úřadu. Na úrovni magistrátu musí rozhodovat v prvním stupni odborníci, kteří jsou schopni větší stavby celoměstského významu posoudit. Nemělo by tak docházet k diskutovaným průtahům, které se dnes vrší údajně v důsledku toho, že jsou rozhodnutí rušena nadřízeným orgánem nebo pak neobstojí v rámci správního soudnictví.

„Důvody jsou dva. Za prvé povolování, které dnes probíhá na dvaceti dvou stavebních úřadech městských částí, je roztříštěné, kolikrát se liší a často dochází k dlouhým průtahům. Zároveň jednotlivé úřady na městských částech těžko mohou zohlednit celoměstský význam stavby. Náš cíl je rozhodování urychlit a více zprofesionalizovat,“ vysvětlila radní pro legislativu Hana Marvanová.

Čeho se změna bude týkat

Změna se bude týkat dvou typů staveb. Jednak významných staveb dopravní infrastruktury, těch, na které se vztahuje zákon o urychlení výstavby dopravní infrastruktury, a za druhé by úřad řešil velké stavby, u kterých předkladatelé zvolili kritérium podlahové plochy nad čtyři tisíce metrů čtverečních.

Česká republika se opravdu dramaticky propadá v obtížnosti povolování staveb. Za posledních deset až patnáct let se výrazně snížil počet dokončených a povolených staveb. Všechny parametry se zhoršily a já bych řekla, že povolovací řízení je ještě mnohem pomalejší a delší než soudní řízení. Srovnala bych to se situací po roce 2000, kdy nefungovaly zápisy do obchodního rejstříku a bylo neuvěřitelně těžké založit firmu. To se podařilo vyřešit, byly nastaveny lhůty, posíleni pracovníci, přišla změna legislativy a dnes není nejmenší problém v České republice založit firmu. Totéž by se mělo stát u stavebního řízení,“ soudí Marvanová.

V koalici se zatím neshodli

V řadách pražské koalici však zatím nad novým návrhem nepanuje shoda. Vyhláška, která by změnila Statut hlavního města Prahy, již putovala do připomínkového řízení. „Na začátku června měli mít výstup. Pak bude svolána komise rady pro právní postavení Prahy, kam návrh spadá. Vedle komise se bude návrhem zabývat výbor pro legislativu.  Podle ohlasů vyhlášku předložíme do zastupitelstva,“ doplnila radní. „Úřad disponující zkušenostmi s velkými stavbami bude logicky ve všech ohledech efektivnější než úřad, který se s větší stavbou setkává poprvé. U zkušeného úřadu navíc významně klesá pravděpodobnost jeho pochybení, tedy pravděpodobnost, že v rámci správního soudnictví jeho rozhodnutí neobstojí,“ řekl zakladatel a šéf Central Group a člen SAR Dušan Kunovský. Náměstek primátora Petr Hlaváček vyjádřil možnost, podle které by hlavní stavební úřad mohl vzniknout už letos. „Kdyby se podařilo materiál schválit v září, mohl by hlavní úřad fungovat od konce roku 2019,“ uvedl.

 Sdružení pro architekturu a rozvoj (SAR) snahu o zřízení jednoho hlavního stavebního úřadu, který by rozhodoval o velkých stavbách a metodicky vedl ostatních dvacet dva úřadů na městských částech, dlouhodobě podporuje. Jde o opatření, které by mělo pomoci odblokovat rozvoj zamrznuté metropole a přispět k řešení bytové krize. Úřad, který by povoloval větší a významné stavby by podle členů SAR stavební řízení nejen zrychlil, ale zavedl by také do povolování staveb systém. Rozhodování by bylo předvídatelné a do povolování staveb by se vrátila celoměstská koncepce.

Zahraniční vzory

Rozhodování stavebních úřadů se totiž v jednotlivých městských částech Prahy výrazně liší, co do odbornosti i termínů má velmi rozdílnou úroveň, postrádá celoměstský pohled a velmi často podléhá politickým tlakům vedení jednotlivých městských částí.

Hlavní stavební úřad by tak pomohl překonat nejednotnost rozhodování stavebních úřadů, jejichž počtem se Praha vymyká jiným evropským metropolím. Například Vídeň si vystačí s jedním stavebním úřadem, v Berlíně jich mají dvanáct. 

 „Vytvořením hlavního pražského stavebního úřadu nedojde ihned k urychlení procesů, ale během jednoho roku by mohla být rychlost rozhodování již výrazně vidět,“ domnívá se expertka na stavební právo a členka SAR Renáta Pintová Králová, která s myšlenkou na obnovení hlavního úřadu před časem přišla. Praha měla obdobu takového úřadu do roku 2003. Smutnou realitou ale je, že v hlavním městě nyní trvá vyřízení stavebního povolení pro běžný bytový dům často deset i více let.

nyv

Podívejte se také:

Summit architektury a rozvoje 2019: Centrální stavební úřad odblokuje stavební paralýzu

Hledáte inspiraci pro bydlení?

Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Více informací.
Publikování nebo další šíření obsahu serveru TVarchitect.com je bez písemného souhlasu společnosti Living Media s.r.o. zakázáno.
Orgánem dohledu nad poskytováním audiovizuálních mediálních služeb na vyžádání je Rada pro rozhlasové a televizní vysílání.
© 2021 Living Media s.r.o.
Vytvořeno v Beneš & Michl