Odebírat novinky
Úvod Zprávy a aktuality Do konce roku začnou opravy Křižíkových pavilonů a divadla Spirála na Výstavišti

Do konce roku začnou opravy Křižíkových pavilonů a divadla Spirála na Výstavišti

Do konce roku začnou opravy Křižíkových pavilonů a divadla Spirála na Výstavišti
5. 8. 2020 / Autor: Romana Landová, ČTK, praha.eu. Práce začnou do konce roku. Foto: praha.eu, viz. Spirála

Pražští radní schválili rekonstrukci Křižíkových pavilonů B, C a E a divadla Spirála. Jeden z pavilonů se již opravuje, zbylé práce začnou do konce roku. Hodnota rekonstrukce Křižíkových pavilonů vyjde na 245 milionů, dalších 217 milionů si vyžádá oprava divadla.

Jeden z pavilonů se již opravuje. Zbylé stavby se začnou rekonstruovat do konce roku. „Ze zchátralých budov se konečně stanou reprezentativní prostory využitelné k nejrůznějším typům akcí, od kulturních přes vzdělávací až po komerční. Unikátní prostor divadla Spirála umožní přinést na Výstaviště řadu dalších programů, které nyní nemáme kam umístit," uvedl primátorův náměstek Pavel Vyhnánek (Praha Sobě).

Podle informací magistrátu budou práce na pavilonech, které se nachází v dolní části Výstaviště u Křižíkovy fontány, stát 245 milionů korun. Dalších 217 milionů si vyžádá rekonstrukce divadla, které vzniklo z původního kina ve stejné době jako pavilony, a to v roce 1991.  Firma, kterou vlastní město, na přípravě rekonstrukce pavilonů spolupracovala s jejich autorem, architektem Michalem Brixem.  

Jeden z původních autorů, architekt Tomáš Kulík, vytvořil projekt rekonstrukce Divadla Spirála, které chátrá od povodní v roce 2002. Vznikne v něm sál pro konání hudebních a divadelních představení stejně jako konferencí a dalších společenských akcí. K tomu přibude druhý sál v suterénu. „Spirála bude mít po rekonstrukci obrovský potenciál, ve své době se tu hrál i jeden z nejvýznamnějších muzikálů Jesus Christ Superstar, představení vidělo více než 850 tisíc diváků,“ řekl pro praha.eu předseda představenstva společnosti Výstaviště Praha Tomáš Hübl a dodává: „Svým řešením je to unikátní stavba a její střecha je technickou památkou. Přestavba divadla získala v roce 1993 ocenění Grand Prix obce architektů. Jsme tak rádi, že můžeme této stavbě vrátit její původní krásu.“

Magistrát před časem rovněž vypsal veřejnou zakázku s předpokládanou hodnotou téměř dvě miliardy korun na dostavbu levého křídla a rekonstrukci Průmyslového paláce, který vyhořel v roce 2008. Podle Hübla rekonstrukce pavilonů zajistí prostory v době, kdy se bude palác opravovat. „Jsme rádi, že budeme mít do budoucna k dispozici kvalitní prostory v době, kdy bude kvůli plánované rekonstrukci uzavřen Průmyslový palác. Křižíkovy pavilony s výstavní plochou 5 500 metrů čtverečních a auditoriem pro 3 000 návštěvníků ho mohou v nemalé míře nahradit,“ řekl.

Autor fotogalerie: praha.eu

Psali jsme také:

Pražské Výstaviště v novém kabátě. Chystá se tam prostor pro outdoorové aktivity nebo minipivovar

Výstaviště čekají velké investice

Hledáte inspiraci pro bydlení?

Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Více informací.
Publikování nebo další šíření obsahu serveru TVarchitect.com je bez písemného souhlasu společnosti Living Media s.r.o. zakázáno.
Orgánem dohledu nad poskytováním audiovizuálních mediálních služeb na vyžádání je Rada pro rozhlasové a televizní vysílání.
© 2020 Living Media s.r.o.
Vytvořeno v Beneš & Michl