ODEBÍRAT NOVINKY
Úvod Kategorie Development a stavby Revitalizace a rekonstrukce Divadlo na Vinohradech bude po rekonstrukci dosahovat evropské úrovně

Divadlo na Vinohradech bude po rekonstrukci dosahovat evropské úrovně

Divadlo na Vinohradech bude po rekonstrukci dosahovat evropské úrovně
28. 6. 2023 / Autor: Štěpánka Šulanová

Hlavní město má v plánu v tomto volebním období zahájit a z velké části dokončit rekonstrukci a rozšíření Divadla na Vinohradech. Secesní budova z roku 1907, která je dominantou náměstí Míru v současnosti zoufale potřebuje rozsáhlou opravu. Pro kulturní stánek tak nebude rekonstrukce znamenat jen nutné opravy, ale také technologický posun, který výrazně usnadní a zmodernizuje práci divadelníků.

 

Oprav se dočká nejen samotný plášť budovy, ale také veškeré instalace, scéna a současné zázemí. Nové sklady kulis by pak měly vzniknout v podzemí pod volným prostranstvím za budovou divadla v Římské ulici. Náměstek primátora pro kulturu Jiří Pospíšil v uplynulých dnech rekonstrukci vyzdvihl jako jeden z nejdůležitějších záměrů, v tomto volebním období. Rekonstrukce má odhadem vyjít na 2,7 miliardy korun.

„Vyhráli jsme výběrové řízení na rekonstrukci. Divadlo je opravdu v havarijním stavu, což si naštěstí uvědomilo už i město. Budova potřebuje naprosto zásadní zásah. Tím, že jsme schopni predikovat stavební náklady i provozní náklady do budoucna, tak zvítězila jedna z nejdražších variant, která je ovšem do budoucna nejúspornější. Divadlo by po rekonstrukci mělo dosahovat evropské úrovně,“ uvádí Jakub Masák, developer a projektant ze společnosti Masák & Partner.

Velkým přínosem má být pro fungování divadla nové jeviště. To současné už neplní svůj účel. Je složené z 25 samostatných částí, které šlo původně na různých místech zvedat pomocí pístů poháněných elektromotorem v podzemí divadla. Zařízení navržené slavným vynálezcem Františkem Křižíkem v roce 1927 ale před pěti lety definitivně dosloužilo. Stejně tak obnovu potřebuje i provaziště, se kterým se vytahují kulisy na jeviště. Po rekonstrukci by vše měl ovládat počítač. Vítaná bude také nová zkušebna, kterou teď divadlo postrádá.

Začít stavět by se mohlo o prázdninách 2024. Samotná stavba by pak měla zabrat zhruba 3 roky.

Více se o rekonstrukci divadla dozvíte v rozhovoru s Jakubem Masákem z ateliéru Masák & Partner.

TV Architect představuje - Jakub Masák z ateliéru Masák & Partner

Mohlo by vás zajímat

Historické budovy
6 m 02 s

Státní opera

Neoklasicistní budova s neorokokovým interiérem byla postavena pražskými Němci jako divadelní scéna pro činohru i operu. Projekt byl zadán zkušeným vídeňským projektantům divadelních staveb Ferdinandu Fellnerovi (1847-1916) a Hermannu Helmerovi (1849-1919), kteří na něm spolupracovali s další významnou osobností architektury Ringstrasse Karlem Hasenauerem (1833-1894). Stavitelem byl Alfons Wertmüller, autorem sochařské výzdoby Theodor Friedl, fresky jsou dílem Adolpha Menzela, původní oponu namaloval Eduard Veith (dnes je tam její novodobá kopie).

Mohlo by vás zajímat

Architektura a urbanismus
8 m 48 s

Národní divadlo

Výbor pro výstavbu Národního divadla v Praze byl založen již roku 1850. Vznikla veřejná sbírka a na stavbu přispěl panovník i řada šlechtických rodů. V roce 1865 byl návrhem budovy na stísněném lichoběžníkovém pozemku na vltavském nábřeží pověřen Josef Zítek, který svůj post obhájil i v následném konkurzu. V roce 1862 byla na místě vybudována prozatímní scéna dle projektu Vojtěcha Ignáce Ullmanna, později zčásti inkorporovaná do definitivní stavby. Základní kámen byl položen v roce 1868. Nákladná budova byla dokončena až v roce 1881, vzápětí však vyhořela. Zítek odmítl pokračovat, a tak se úkolu budovu opravit a dokončit ujal Josef Schulz, který provedl i úpravy původního projektu a stavbu doplnil na jižním konci o tzv. Schulzův dům.

Doporučené pořady

TV Architect na Slovensku
Nový díl

TV Architect na Slovensku

TV Architect představuje...

TV Architect představuje...

Skryté poklady architektury pohledem Zdeňka Lukeše

Skryté poklady architektury pohledem Zdeňka Lukeše

TV Architect v regionech

TV Architect v regionech

Už máte klon umělé inteligence?

Už máte klon umělé inteligence?

U jednoho stolu

U jednoho stolu

Osobnosti současné architektury

Osobnosti současné architektury

Chátrající skvosty

Chátrající skvosty

Fotovoltaika pro firmy a developerské projekty

Fotovoltaika pro firmy a developerské projekty

Díla architektů a designérů

Díla architektů a designérů

Architekti nové generace

Architekti nové generace

Konference architektury

Konference architektury

Akademie navrhování interiérů

Akademie navrhování interiérů


Hledáte inspiraci pro bydlení?


© 2024 Living Media s.r.o.
Vytvořeno v Beneš & Michl
Zavřít reklamu