ODEBÍRAT NOVINKY
Úvod Kategorie Veřejný sektor Dopravní infrastruktura Demolice uzavřené části Libeňského mostu v Praze proběhne na přelomu dubna a května

Demolice uzavřené části Libeňského mostu v Praze proběhne na přelomu dubna a května

Demolice uzavřené části Libeňského mostu v Praze proběhne na přelomu dubna a května
27. 2. 2024 / Autor: Štěpánka Šulanová

Zahájení bourání uzavřené části pražského Libeňského mostu blíže k Palmovce bude zahájeno na přelomu letošního dubna a května. Před tímto termínem bude provedeno přeložení inženýrských sítí a začnou se také odstraňovat tramvajové koleje v dané části. V minulých dnech dopravní podnik provizorně vrátil provoz tramvají na část mostu přes řeku, část soumostí k Palmovce zůstává uzavřena.

Libeňský most je soumostí tvořené šesti mosty a bylo postaveno podle návrhu architekta Pavla Janáka v roce 1928. Most nebyl nikdy opravován a je ve velmi špatném stavu. Nově aktualizovaná studie počítá také s rozsáhlejší rekonstrukcí obloukového mostu přes Vltavu.

Oblouk přes zaniklé východní rameno řeky Vltavy nahradí volná tvarová replika. Předpokládá se, že demoliční práce této části budou zahájeny na přelomu dubna a května.

Odborníci letos v lednu doporučili demolici této části mostu, objevili totiž závady na vrcholovém kloubu. Právě klouby zajišťují přenos sil z mostní konstrukce do podpěr pilířů.

Takzvaný inundační most slouží jako preventivní ochrana před povodní, stojí na břehu, při záplavách pod ním může protékat voda. Most v části přes Vltavu není v havarijním stavu a tudíž není potřeba jej uzavírat. 

„V případě Libeňského mostu nejde jen opravu samotného mostu přes řeku s kubistickými prvky, ale o komplexní rekonstrukci celého soumostí od Manin po Palmovku v délce 1 200 metrů, a to včetně stavby protipovodňových opatření. Proměníme i nejbližší okolí Libeňského mostu, který bude k sobě Pražany lákat nejen svou krásou, ale také novými místy pro odpočinek a trávení volného času. Prostory pod trámovými konstrukcemi z Janákových dochovaných skic nabídnou kavárny, obchůdky a další služby. Počítáme i s novými přístupy k řece,“ uvádí Zdeněk Hřib, náměstek primátora hl. m. Prahy a radní pro dopravu.

Libeňské soumostí tvoří šest mostů, postaveno bylo podle Janákova návrhu. Ten je mimo jiné autorem části nedalekého Hlávkova mostu, několika vil ve Střešovicích nebo Škodova paláce či Hotelu Juliš v Praze 1.

Mohlo by vás zajímat

Zprávy a aktuality

Rekonstrukce Libeňského mostu vychází z původního Janákova řešení. Praha schválila aktualizovanou podobu studie

Rekonstrukci Libeňského mostu přes Vltavu bude doprovázet nejspíš větší bourání, než s jakým se původně počítalo. Na zbylých pilířích, které stojí ve vodě pak vznikne replika původního mostu podle podoby od architekta Pavla Janáka. Rada hl. m. Prahy totiž schválila aktualizaci Architektonické studie mostu podle návrhu architekta Petra Teje.  

Mohlo by vás zajímat

Historické budovy
4 m 50 s

Jiráskův a Štefánikův most

Funkcionalistický železobetonový Jiráskův most (délka 310m, šířka 21m) svými šesti oblouky spojuje Nové Město se Smíchovem. Součástí stavby byla i úprava obou předpolí. Absolvent pražské techniky, architekt, urbanista, výtvarník a scénograf Vlastislav Hofman (1884-1964) z mostního oddělení městského stavebního úřadu byl rovněž autorem architektonicky obdobně řešených betonových lávek na Slovanský a Dětský ostrov. Po válce vytvořil i obdobně řešený nový Štefánikův most o třech polích a délce 182 metrů v prodloužení Revoluční ulice do Holešovic, který nahradil řetězový most Františka Josefa (po roce 1918 Štefánikův) z roku 1868. Most má ocelové zábradlí. V komunistické éře byl přejmenován na Švermův. Most slouží i tramvajové dopravě.

Mohlo by vás zajímat

Historické budovy
3 m 05 s

Most Legií

Kamenný most ve stylu pozdního historismu se secesními detaily, spojující Nové Město s Malou Stranou, stojí v místech staršího mostu řetězového, po němž původně převzal jméno: most císaře Františka I.

Absolvent a později profesor pražské techniky Antonín Balšánek (1865-1921) ve spolupráci s konstruktérem Jiřím Soukupem stavbu sladil s architekturou Zítkovy budovy Národního divadla. Výzdoba je dílem sochařů Gustava Zouly a Viléma Amorta (sokly lamp, dekorace výběrčích budek).

Za první republiky i nyní nese jméno most Legií, za druhé světové války byl pojmenován po Bedřichu Smetanovi, v komunistické éře nesl název 1. máje. Most s devíti oblouky je dlouhý 343 metrů, široký 16 metrů a slouží i tramvajím.

Mohlo by vás zajímat

Historické budovy
3 m 38 s

Mánesův most

Most s betonovými pilíři obloženými žulou a již železobetonovou mostovkou se čtyřmi oblouky ve stylu moderny navrhl absolvent techniky a přednosta Městského stavebního úřadu Mečislav Petrů (*1881) ve spolupráci s Ing. Františkem Menclem, expertem na železobetonové konstrukce. Je pozoruhodný kubistickými detaily (zejména kašnou na staroměstském předpolí od sochaře Emanuela Halmana). Původní kubistické mýtné budky byly později odstraněny. Sochařská reliéfní výzdoba je dílem Františka Bílka, Josefa Mařatky a Jana Štursy.

Doporučené pořady

TV Architect v regionech
Nový díl

TV Architect v regionech

TV Architect představuje...
Nový díl

TV Architect představuje...

TV Architect na Slovensku
Nový díl

TV Architect na Slovensku

Skryté poklady architektury pohledem Zdeňka Lukeše

Skryté poklady architektury pohledem Zdeňka Lukeše

Už máte klon umělé inteligence?

Už máte klon umělé inteligence?

U jednoho stolu

U jednoho stolu

Osobnosti současné architektury

Osobnosti současné architektury

Chátrající skvosty

Chátrající skvosty

Fotovoltaika pro firmy a developerské projekty

Fotovoltaika pro firmy a developerské projekty

Díla architektů a designérů

Díla architektů a designérů

Architekti nové generace

Architekti nové generace

Konference architektury

Konference architektury

Akademie navrhování interiérů

Akademie navrhování interiérů


Hledáte inspiraci pro bydlení?


© 2024 Living Media s.r.o.
Vytvořeno v Beneš & Michl