Odebírat novinky
Úvod Zprávy a aktuality CPI prodala zelené dluhopisy v hodnotě přesahující dvě miliardy korun

CPI prodala zelené dluhopisy v hodnotě přesahující dvě miliardy korun

CPI prodala zelené dluhopisy v hodnotě přesahující dvě miliardy korun
11. 8. 2020 / Autor: ČTK, Romana Landová. CPI prodala zelené dluhopisy. Foto: CPI, viz. rodinné domy Březiněves

Realitní skupina CPI Property Group prodala v Maďarsku takzvané zelené dluhopisy za zhruba 2,3 miliardy korun (30 miliard forintů; asi 86 milionů eur). Ty se využívají k financování ekologických projektů. CPI uvedla, že jde o vůbec první firemní zelený dluhopis vydaný v Maďarsku.

Dluhopisy byly vydány v programu podpory dluhopisového financování (BGS) Maďarské národní banky (MNB). „Cílem programu je zvýšit likviditu domácího dluhopisového trhu. MNB současně upsala celou polovinu emise. Po Mercedesu (Daimler AG) je CPI Property Group jediným mezinárodním emitentem na Maďarském trhu firemních obligací," sdělila CPI.

Firma uvedla, že se touto emisí zařadila mezi deset společností na světě, které vydaly zelené dluhopisy ve třech nebo více měnách. „Emise se setkala s výrazným zájmem investorů, jejichž poptávka v aukci dosáhla objemu přes 45 miliard forintů (3,4 miliardy korun). Desetiletý dluhopis má kupon v maďarských forintech ve výši 2,25 procenta. Emise byla upsána s výnosem ve výši přibližně 2,02 procenta," oznámila firma.

Uvedla, že emitentem je lokální společnost skupiny CPI Hungary Investments Kft., přičemž CPI Property Group za emisi ručí. Dluhopisy jsou splatné jednorázově po uplynutí deseti let. „Dluhopisy byly přijaty k obchodování na Budapešťské burze cenných papírů. Výnos z úpisu emise se použije pro všeobecné potřeby skupiny CPI Property Group, což může zahrnovat investiční výdaje, akvizice, rozvoj, splátky dluhu či navýšení volné hotovosti," dodala CPI.

Hlavní ekonom BH Securities Štěpán Křeček už dříve řekl, že v případě zelených dluhopisů jdou investice většinou do obnovitelných nebo čistých zdrojů energie či energeticky úsporných budov. Dají se sem zařadit také projekty na čistší dopravu nebo některé vodohospodářské a půdní projekty. „Firmy, které chtějí využít zelené dluhopisy, musejí splňovat nadstandardní regulace. Ty spočívají například ve zvýšené informační povinnosti, aby si investoři mohli ověřit, zda se jejich peníze skutečně využívají k zeleným projektům. Zelené dluhopisy zpravidla mívají nižší výnos,“ uvedl.

Psali jsme také:

CPI Properity Group koupila pozemek u stanice metra Nádraží Holešovice

Stanici metra Nádraží Holešovice zmodernizuje DPP se soukromou firmou

Podívejte se:

TV Architect v regionech: Properity

Hledáte inspiraci pro bydlení?

Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Více informací.
Publikování nebo další šíření obsahu serveru TVarchitect.com je bez písemného souhlasu společnosti Living Media s.r.o. zakázáno.
Orgánem dohledu nad poskytováním audiovizuálních mediálních služeb na vyžádání je Rada pro rozhlasové a televizní vysílání.
© 2021 Living Media s.r.o.
Vytvořeno v Beneš & Michl