Odebírat novinky
Úvod Architektura a urbanismus Urbanismus Bratislavské metro: Zbyla po něm jen torza, která musí pryč

Bratislavské metro: Zbyla po něm jen torza, která musí pryč

Bratislavské metro: Zbyla po něm jen torza, která musí pryč
8. 3. 2019 / Autor: profimedia.cz Popisek: Tunel plánovaného bratislavského metra

Ve slovenské metropoli mělo v minulosti vyrůst druhé metro v Československu. Z plánů na dvě linky podzemky ale zbyl jen jeden krátký tunel. A brzy zmizí i ten. Torzo stavby musí ustoupit rozšiřujícímu se sídlišti v bratislavské čtvrti Petržalka.

Plán vybudovat metro v Bratislavě se objevil před více než čtyřmi dekádami a od roku 1976 byla trasa metra součástí územních plánů. Stavba první linky, které měla vést z Petržalky přes centrum města na letiště Milana Rastislava Štefánika, začala v roce 1985 na jižním okraji Bratislavy. Už po roce však byla stavba zastavena.

Větší zapojení slovenských firem

Po roce 1989 byl projekt počítající s využitím sovětského metra definitivně zrušen. Bratislava začala o další stavbě metra jednat s francouzskou firmou Matra Transport International. V roce 1997 založilo město podnik, který měl výstavbu města řídit. Už o rok později ale propukly spory s konsorciem dodavatelů, když Bratislava žádala větší zapojení domácích společností do výstavby. K podpisu smlouvy o metru nikdy nedošlo a Bratislava vsadila na rozvoj tramvajových linek.

Bourání zbytků historie

Po rozestavěném metru se do současnosti dochovaly pouze zbytky náspu a torzo depa Janíkov Dvor. Druhou památkou na bratislavské metro, která ale neměla sloužit přímo k provozu, jsou až třicet metru hluboké štoly na břehu Dunaje v centru města, jejichž účelem bylo ověřit, jak hodně by prosakovaly stěny plánovaného tunelu pod řekou. Před několika týdny začaly práce na bourání části tunelu v Petržalce. Torzo depa musí ustoupit inženýrským sítím pro developerský projekt Jižní město, který na okraji Petržalky buduje společnost Cresco Group slovenského realitního magnáta Štefana Beleše.

nyv

Hledáte inspiraci pro bydlení?

Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Více informací.
Publikování nebo další šíření obsahu serveru TVarchitect.com je bez písemného souhlasu společnosti Living Media s.r.o. zakázáno.
Orgánem dohledu nad poskytováním audiovizuálních mediálních služeb na vyžádání je Rada pro rozhlasové a televizní vysílání.
© 2021 Living Media s.r.o.
Vytvořeno v Beneš & Michl