ODEBÍRAT NOVINKY
Úvod Architektura a development Veřejný sektor Bytů stále není dost, ceny proto nadále porostou

Bytů stále není dost, ceny proto nadále porostou

Bytů stále není dost, ceny proto nadále porostou
6. 8. 2019 / Autor: Romana Landová, tisk. z. Levné bydlení je stále v nedohlednu. Foto: living.cz

Zájemci o levnější bydlení v Praze se zatím příliš těšit nemohou. Přestože Central Group, Trigemy a Skanska Reality poprvé po čtyřech letech stabilního růstu zaznamenaly cenový pokles, bytů je stále málo.

Podle odhadů společnosti Central Group na trhu chybí přibližně 20 tisíc bytů. Pokud se nezmění přístup a povolování nových bytů bude stejně omezené jako v posledních letech, v roce 2030 by jich mohlo chybět téměř 100 tisíc.

S ohledem na letitý deficit a ekonomický boom by se nových bytů podle Českého statistického úřadu ročně prodalo na 10 tisíc, k čemuž má však hlavně Praha zatím daleko. „Průměrná cena za metr čtvereční se stále drží nad hranicí 100 tisíc korun. Jelikož se stále povoluje málo bytů, nic nenasvědčuje tomu, že nabídka bude výrazně nižší než poptávka,“ říká Michaela Tomášková, výkonná ředitelka společnosti Central Group. Dodává, že ke zvyšování cen bytů bude stále docházet v desítkách procent, ačkoliv společnosti Central Group, Trigemy a Skanska Reality poprvé po čtyřech letech stabilního růstu zaznamenaly pokles.

Rekodifikace stavebního práva

Ceny bytů výrazně ovlivňují i dlouhé schvalovací procesy. Developerům rostou razantně náklady, zdražují se stavební materiály i cena práce. Z dlouhodobého hlediska pomůže rekodifikace stavebního práva, z krátkodobého pak nastartování dlouhé roky spících změn současného zastaralého územního plánu v Praze. „Cesta k dostupnému bydlení je jednoduchá, je však potřeba na trh dostat co nejvíc projektů s dostupnými byty. To se nestane jinak, než že se urychlí povolování nových staveb. V Praze se musí urychlit proces změny územního plánování, a to zejména na brownfliedech,“ dodává Tomášková. Právě v brownfieldech jsou přichystané konkrétní projekty se stovkami bytů, v Praze je momentálně v přípravě na další 100 tisíc bytů. Řada developerů na stavební povolení však čeká mnoho let, často i celou dekádu.

Mezitím nezrealizované projekty leží bez užitku a stát z nich získává daně. Zatímco ještě v roce 2007 bylo DPH z bytů do 120 metrů čtvereční 5%, od roku 2013 je 15%. Před deseti lety stát inkasoval na průměrném bytu 175 tisíc korun. Dnes je příjem státu na DPH z průměrného pražského bytu v celkové částce téměř pětinásobný.

Psali jsme také:

Češi se dostanou k bydlení nejhůř z evropských zemí

Kolabující doprava a krize bydlení. Tato témata nejvíce pálí obyvatele hlavního města

Doporučené pořady

Skryté poklady architektury pohledem Zdeňka Lukeše
Nový díl

Skryté poklady architektury pohledem Zdeňka Lukeše

Díla architektů a designérů
Nový díl

Díla architektů a designérů

TV Architect představuje...
Nový díl

TV Architect představuje...

Osobnosti současné architektury

Osobnosti současné architektury

Architekti nové generace

Architekti nové generace

Chátrající skvosty

Chátrající skvosty

U jednoho stolu

U jednoho stolu

TV Architect v regionech

TV Architect v regionech

Konference architektury

Konference architektury

Akademie navrhování interiérů

Akademie navrhování interiérů


Hledáte inspiraci pro bydlení?


Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Více informací.
Publikování nebo další šíření obsahu serveru TVarchitect.com je bez písemného souhlasu společnosti Living Media s.r.o. zakázáno.
Orgánem dohledu nad poskytováním audiovizuálních mediálních služeb na vyžádání je Rada pro rozhlasové a televizní vysílání.
© 2021 Living Media s.r.o.
Vytvořeno v Beneš & Michl
Zavřít reklamu