Odebírat novinky
Úvod Architektura a urbanismus Urbanismus Bio-klimatická školka v Ouled Merzoug od BC Architects

Bio-klimatická školka v Ouled Merzoug od BC Architects

Bio-klimatická školka v Ouled Merzoug od BC Architects
Autor: BC Architects Popisek: Stavba školky
#Maroko #školka
další

Školka v marockém městě Ouled Merzoug má jedinečné konstrukční vlastnosti a díky rozmístění jednotlivých místností umožnuje předškolním dětem pasivní i aktivní odpočinek a učení.

V zájmu vzdělávací infrastruktury je cílem nadace Goodplanet instalace předškolního zařízení s bio-klimatickým fungováním jako rozšíření stávajícího školního objektu. Budova je inspirována novým nářečím vycházejícím z lokálních typologií, materiálů a technik. I přesto má moderní vzhled, výkonné bio-klimatické fungování a konstrukci odolnou proti zemětřesení.

Předškolní zařízení Ouled Merzoug má základy přírodního kamene pocházejícího z místních zdrojů, s hradbami, plochou střechou a dřeva a hlíny. Vnější povrchová úprava je provedena s "nadčasovou" omítkou, kombinací dvou zemin, slámy a písku. Vnitřní úprava je pak vyrobena ze zeminy a sádry pro vytvoření prodyšné vnitřní omítky, která rozptyluje nepřímé sluneční světlo.

Jsou to jihovýchodní a severozápadní fasády, které musí odolávat drsným nárazům nízkého slunečního záření. Fasády jsou chráněny stromy nebo stíny z dvorků. V jižní fasádě se pak nachází dutina pro izolaci a velkou tepelnou hmotu. Díky tomu si budova během dne udržuje chlad a je teplejší přes noc i ráno.

Učebna propojuje dva dvorky, jeden na každé straně. Oba dvory mohou být využity také jako hřiště pro menší, tří až šestileté děti. Mohou být použity i jako externí učebna pro vyprávění příběhů a další aktivity. Tyto dvorky jsou vyvýšeny díky topografii místa a jsou propojeny s větší předzahrádkou poskytující přístup ke zbytku školy.

Fakta:

Architekti: BC Architects
Umístění: Ouled Merzoug, Maroko
Rozloha: 172 m²
Rok vybudování: 2017
Spolupráce: Isabelle Verhoeven, Bregt Hoppenbrouwers, Tommaso Bisogno, Christopher Weijchert
Klient: The Community of Ouled Merzoug and the Goodplanet Foundation
Rozpočet: 35 000 €

nyv

Hledáte inspiraci pro bydlení?

Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Více informací.
Publikování nebo další šíření obsahu serveru TVarchitect.com je bez písemného souhlasu společnosti Living Media s.r.o. zakázáno.
Orgánem dohledu nad poskytováním audiovizuálních mediálních služeb na vyžádání je Rada pro rozhlasové a televizní vysílání.
© 2020 Living Media s.r.o.
Vytvořeno v Beneš & Michl
Zavřít reklamu