CZ
  • EN
Odebírat novinky
Úvod Architektura a urbanismus Urbanismus Bio-klimatická školka v Ouled Merzoug od BC Architects

Bio-klimatická školka v Ouled Merzoug od BC Architects

Bio-klimatická školka v Ouled Merzoug od BC Architects
3. 7. 2018 / Autor: BC Architects Popisek: Stavba školky
Bio-klimatická školka v Ouled Merzoug od BC Architects
#Maroko #školka
další

Školka v marockém městě Ouled Merzoug má jedinečné konstrukční vlastnosti a díky rozmístění jednotlivých místností umožnuje předškolním dětem pasivní i aktivní odpočinek a učení.

V zájmu vzdělávací infrastruktury je cílem nadace Goodplanet instalace předškolního zařízení s bio-klimatickým fungováním jako rozšíření stávajícího školního objektu. Budova je inspirována novým nářečím vycházejícím z lokálních typologií, materiálů a technik. I přesto má moderní vzhled, výkonné bio-klimatické fungování a konstrukci odolnou proti zemětřesení.

Předškolní zařízení Ouled Merzoug má základy přírodního kamene pocházejícího z místních zdrojů, s hradbami, plochou střechou a dřeva a hlíny. Vnější povrchová úprava je provedena s "nadčasovou" omítkou, kombinací dvou zemin, slámy a písku. Vnitřní úprava je pak vyrobena ze zeminy a sádry pro vytvoření prodyšné vnitřní omítky, která rozptyluje nepřímé sluneční světlo.

Jsou to jihovýchodní a severozápadní fasády, které musí odolávat drsným nárazům nízkého slunečního záření. Fasády jsou chráněny stromy nebo stíny z dvorků. V jižní fasádě se pak nachází dutina pro izolaci a velkou tepelnou hmotu. Díky tomu si budova během dne udržuje chlad a je teplejší přes noc i ráno.

Učebna propojuje dva dvorky, jeden na každé straně. Oba dvory mohou být využity také jako hřiště pro menší, tří až šestileté děti. Mohou být použity i jako externí učebna pro vyprávění příběhů a další aktivity. Tyto dvorky jsou vyvýšeny díky topografii místa a jsou propojeny s větší předzahrádkou poskytující přístup ke zbytku školy.

Fakta:

Architekti: BC Architects
Umístění: Ouled Merzoug, Maroko
Rozloha: 172 m²
Rok vybudování: 2017
Spolupráce: Isabelle Verhoeven, Bregt Hoppenbrouwers, Tommaso Bisogno, Christopher Weijchert
Klient: The Community of Ouled Merzoug and the Goodplanet Foundation
Rozpočet: 35 000 €

nyv

Partneři

Odborní partneři

Mediální partneři

Kanály

Hledáte inspiraci na bydlení?

Chcete vědět, co se staví ve Vaší lokalitě a proč? TV Architect Vám přináší zpravodajství o plánování staveb a architektuře v ČR. Jsme kombinace online televizního kanálu, kterým proudí rozhovory s předními světovými i tuzemskými architekty a videa o nejzajímavějších projektech.
© 2019 TV Architect s.r.o. - Spojujeme svět architektury
Vytvořeno v Beneš & Michl