ODEBÍRAT NOVINKY
Úvod Pořady Skryté poklady architektury pohledem Zdeňka Lukeše Benešova vila se více otevře veřejnosti. Návštěvníkům bude přístupná šest dní v týdnu

Benešova vila se více otevře veřejnosti. Návštěvníkům bude přístupná šest dní v týdnu

Benešova vila se více otevře veřejnosti. Návštěvníkům bude přístupná šest dní v týdnu
1. 7. 2023 / Autor: Štěpánka Šulanová, www.vlada.cz

Začaly prázdniny a spousta z nás má v plánu navštívit zajímavá místa. Jedním z nich může být Benešova vila v Sezimově Ústí, kde můžete obdivovat architekturu a dozvědět se zároveň i zajímavosti z naší historie. Předseda vlády Petr Fiala se totiž v uplynulých dnech rozhodl, že tento architektonický skvost více otevře veřejnosti. Od dnešního dne až do září bude vila manželů Benešových zpřístupněna hned šest dní v týdnu.

Dosud bylo možné objekt navštívit jen v omezeném množství dní při speciálních víkendových komentovaných prohlídkách. Díky spolupráci s Husitským muzeem v Táboře ale nyní dojde ke sjednocení prohlídek Památníku dr. Edvarda Beneše a Benešovy vily. Budou sloučeny do jednoho návštěvnického okruhu a dojde také k harmonizaci provozní doby pro veřejnost v obou objektech.

Památka připomínající druhého československého prezidenta a jednoho z nejvýznamnějších prvorepublikových politiků je nyní otevřena od úterý do neděle. V říjnu pak bude objekt otevřen vždy o víkendech. Návštěvníci tak mají výrazně více možností tuto architektonicky i historicky cennou vilu prozkoumat.

Chtěl jsem vilu otevřít návštěvníkům v největší možné míře, protože to bude mít pro veřejnost bezesporu mnohem větší význam, než kdyby tam premiér jezdil o víkendu ‚na chalupu‘. Když už jsme k tomu přistoupili, bylo pro mě prioritou, aby měli lidé při pohybu v objektu co největší volnost, a mohli si tak prohlídku Benešovy vily a Památníku dr. Edvarda Beneše užít co nejvíc,“ uvedl předseda vlády Petr Fiala.

„Vilu se snažíme otevřít co nejvíce, aby měl každý příležitost přijít a podívat se, posedět, dozvědět se něco o historii naší země, a jak významné místo to je. Jsem ráda, že se nám podařilo domluvit s Husitským muzeem vhodný způsob, jak vilu, kudy procházely dějiny, zpřístupnit co nejvíce,“ vysvětlila vedoucí Úřadu vlády Jana Kotalíková.

Nově vzniklý návštěvnický okruh začíná v Památníku dr. Edvarda Beneše a volně navazuje procházkou přilehlým parkem do vily Benešových. „S využitím audioprůvodce, který bude k dispozici, si budou moci návštěvníci na jednotlivých stanovištích v areálu horní zahrady a také přímo ve vile poslechnout informace o prezidentském páru, historii vily a okolí, o vystavených exponátech a další zajímavosti,“ popsala Jana Kotalíková.

Návštěvníci Benešovy vily se nově nebudou muset na prohlídku v předstihu registrovat, pro vstup bude stačit zakoupení vstupenek. Cena plného vstupného pro dospělé bude 80 korun, děti a senioři zaplatí 60 korun.

Novinky v areálu

Rozšíření návštěvních dnů Benešovy vily však není jedinou změnou, která se v letošním roce v areálu uskutečnila. V první polovině letošního roku došlo k odstranění bazénu, který na zahraně vily vznikl při necitlivé rekonstrukci v letech 1977 a 1978. Cílem likvidace bazénu a souvisejících stavebních prací bylo navrátit parku původní ráz, jaký měl v dobách, kdy ve vile manželé Benešovi pobývali.

Další ozvláštnění návštěvy Benešovy vily návštěvníkům nabídne panelová výstava fotografií s názvem 13 českých premiérů, která se do Sezimova Ústí přesune ze zahrady Strakovy akademie na přelomu srpna a září.

Architektura

Dům byl postaven na počátku 30. let dle projektu architekta Petra Kropáčka a byl postaven dle přání zadavatele ve stylu jihofrancouzské romantické vily v krásné zahradě, jejímž autorem byl architekt Otokar Fierlinger. Po smrti architekta Kropáčka byla roku 1937 přistavěna k vile předsunutá terasa na arkádě a přidalo se patro na terase, dům tak získal romantičtější podobu. V areálu také v té době vznikl menší domek pro správce a prezidentovu ochranku. Po prezidentově smrti byla v areálu zahrady postavena rodinná hrobka dle návrhu Pavla Janáka s bustou E. Beneše od Karla Dvořáka.

Na další slavné vily se můžete podívat s námi díky pořadu Skryté poklady architektury, kterými vás pravidelně provází historik architektury Zdeněk Lukeš.

Mohlo by vás zajímat

Historické budovy
12 m 12 s

Vila Tugendhat

Jedna z nejvýznamnějších vilových staveb moderní architektury na světě (dnes památka UNESCO) byla postavena pro novomanžele Gretu (1903-1970) a Fritze (1895-1958) Tugendhatovi, náklady na stavbu kolem milionu říšských marek uhradil Gretin otec, známý textilní magnát Alfred Löw-Beer jako svatební dar. Architekta Ludwiga Miese van der Rohe si v Berlíně zvolila Grete, která si přála mít originální stavbu podle nejnovějších zásad avantgardy. Mies v té době připravoval obdobně řešený německý pavilon na světové výstavě v Barceloně 1929.

Mohlo by vás zajímat

Historické budovy
4 m 51 s

Lannova vila

Vilu si nechal postavit jako své letní sídlo podnikatel, sběratel a mecenáš Adalbert (Vojtěch) Lanna ve stylu severoitalské renesance. Velkoryse komponovaný dům patřil spolu se svým sousedem - obdobně řešenou Lippmannovou vilou stejných autorů (ta byla v sedmdesátých letech minulého století zbourána), vilou Gröbeho a Schubertovou vilou - k prvním příkladům moderní vilové architektury tehdejších pražských satelitů Bubenče, Královských Vinohrad a Liboce.

Mohlo by vás zajímat

Historické budovy
3 m 00 s

Wilfertova vila

V Letenských sadech se nachází několik zajímavých vil, jednou z nich je takzvaná Modrá vila. Stavba byla dokončena v roce 1907 a investory byli výtvarníci Karl Wilfert a Richard Teschner. Tvůrci v domě bydleli a také tvořili. Autorem průčelí je architekt Josef Zasche.

Mohlo by vás zajímat

Architektura a urbanismus
5 m 40 s

Werichova vila

První zmínka o stavbě dnešní Werichovy vily pochází z roku 1580. Od druhé čtvrtiny 17. století zde měl koželužnu Servác Engel, rodem z Flander, který byl za obranu Prahy proti Švédům povýšen v roce 1648 do šlechtického stavu s přídomkem z Engelsflussu. „Další úpravy nastaly v době renesanční, kde se ve dvou etapách objevila stavba, která je na tomto místě do dnešních dnů,“ říká populizátor a architekt Zdeněk Lukeš. V době klasicismu budovu pro rodinu Nostitzů upravil slavný architekt Ignác Palliardi. Po rekonstrukci se do domu nastěhoval vychovatel rodiny Nosticů Josef Dobrovský. V roce 1840 zde byl postaven skleník, ze kterého zbyla severní zeď. Další úpravy prováděl Bohumil Hübschmann v meziválečné éře.

Mohlo by vás zajímat

Architektura a urbanismus
6 m 00 s

Winternitzova vila

Kromě světově proslulé Müllerovy vily ve střešovické ulici Nad Hradním vodojemem 14 (642/XVIII) navrhl slavný architekt Adolf Loos ve spolupráci s Karlem Lhotou ještě jednu vilu v Praze. Třípatrový dům pro JUDr. Josefa Winternitze, podle něhož je vila pojmenována, působí jako jakási mírně zmenšená variace střešovické vily.

Mohlo by vás zajímat

Architektura a urbanismus
7 m 53 s

Müllerova vila

Müllerova vila je nejvýznamnějším moderním rodinným domem v Praze. Jde o vrcholné dílo brněnského rodáka Adolfa Loose, architekta, designéra a teoretika, který patří k zásadním osobnostem světové architektury první poloviny 20. století. Mezi jeho vynálezy patří tzv. prostorový plán (Raumplan).

Mohlo by vás zajímat

Historické budovy
3 m 48 s

Trmalova vila

Menší dům patří do prvního tvůrčího Kotěrova období. Stylově ho řadíme k secesi, ale výrazné jsou motivy převzaté z lidové architektury. Dispozičně je pak inspirován anglickými domy s vnitřní schodišťovou halou, která je také nejpůsobivější částí domu.

Doporučené pořady

TV Architect na Slovensku
Nový díl

TV Architect na Slovensku

Skryté poklady architektury pohledem Zdeňka Lukeše

Skryté poklady architektury pohledem Zdeňka Lukeše

TV Architect v regionech

TV Architect v regionech

TV Architect představuje...

TV Architect představuje...

Už máte klon umělé inteligence?

Už máte klon umělé inteligence?

U jednoho stolu

U jednoho stolu

Osobnosti současné architektury

Osobnosti současné architektury

Chátrající skvosty

Chátrající skvosty

Fotovoltaika pro firmy a developerské projekty

Fotovoltaika pro firmy a developerské projekty

Díla architektů a designérů

Díla architektů a designérů

Architekti nové generace

Architekti nové generace

Konference architektury

Konference architektury

Akademie navrhování interiérů

Akademie navrhování interiérů


Hledáte inspiraci pro bydlení?


© 2024 Living Media s.r.o.
Vytvořeno v Beneš & Michl
Zavřít reklamu