Odebírat novinky
Úvod Architektura a urbanismus Skryté poklady architektury - 56. díl - Winternitzova vila

Skryté poklady architektury - 56. díl - Winternitzova vila

Zrušit ztišení
Přeskočit reklamu
x

Líbí se vám pořad?

Sdílejte ho svým přátelům.

Facebook log
sdílet na facebooku

Další video

Osobnosti současné architektury - Marek Tichý (TaK Architects)

zrušit

6 m 00 s

Kromě světově proslulé Müllerovy vily ve střešovické ulici Nad Hradním vodojemem 14 (642/XVIII) navrhl slavný architekt Adolf Loos ve spolupráci s Karlem Lhotou ještě jednu vilu v Praze. Třípatrový dům pro JUDr. Josefa Winternitze, podle něhož je vila pojmenována, působí jako jakási mírně zmenšená variace střešovické vily.

I zde se za nenápadným průčelím ukrývá důmyslný Loosův systém prostorového plánu (Raumplan), jemuž dominuje velký obývací pokoj. Jen tam, kde v Müllerově vile použil tvůrce mramor cipollino, ve smíchovském domě volí obklad dřevěnými deskami. Shodné je i řešení ploché střechy s terasou. Chráněné kulturní památce se také říká Béžová princezna, a to podle barvy slonovinové kosti v interiéru. Vilu původně obýval Josef Winternitz se svou ženou Jenny a dětmi Petrem a Suzannou. S rodinou, která byla židovského původu v domě žil do roku 1941, kdy byl donucen vilu převést na Auswanderungsfond für Böhmen und Mähren (Vystěhovalecký fond pro Čechy a Moravu). Později byla celá rodina včetně patnáctiletého Petra a šestnáctileté Suzany deportováni do Terezína a následně do koncentračního tábora Osvětim, kde Josef Winternitz a syn Petr zemřeli v plynové komoře.

V domě pak bydlel sochař Wilhelm Srp-Schlossbauer. Po válce v něm město Praha zřídilo mateřskou školu. Jenny a Suzanne Winternitzovi, které válku přežily, se pokoušely získat dům zpět, to se ale podařilo až jejich potomkům v 90. letech. Ti zdevastovanou stavbu citlivě opravili a zřídili v ní kulturní centrum, kde se konají komentované prohlídky, svatby, přednášky, koncerty a výstavy. Je zde možno i přespat. Z původního zařízení se dochoval jen důmyslně navržený vestavěný nábytek, majitelé však postupně doplňují stylový mobiliář.

Winternitzova vila
Adolf Loos - Karel Lhota
Na Cihlářce 2092/10, Praha 5 - Smíchov
1931-1932

Děkujeme za umožnění natáčení panu Davidu Cysařovi, spolumajiteli a řediteli Winternitzovy vily.

Zdroj: foto ve videu, Winternitz Josef, dokument byl digitalizován Institutem Terezínské iniciativy v rámci projektu Terezínské album.

Podívejte se také na další díly pořadu Skryté poklady architektury ZDE.

Hledáte inspiraci pro bydlení?

Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Více informací.
Publikování nebo další šíření obsahu serveru TVarchitect.com je bez písemného souhlasu společnosti Living Media s.r.o. zakázáno.
Orgánem dohledu nad poskytováním audiovizuálních mediálních služeb na vyžádání je Rada pro rozhlasové a televizní vysílání.
© 2020 Living Media s.r.o.
Vytvořeno v Beneš & Michl