ODEBÍRAT NOVINKY
Úvod Pořady Skryté poklady architektury pohledem Zdeňka Lukeše Skryté poklady architektury - 56. díl - Winternitzova vila

Skryté poklady architektury - 56. díl - Winternitzova vila

Zrušit ztišení
Přeskočit reklamu
x

Líbí se vám pořad?

Sdílejte ho svým přátelům.

Facebook log
sdílet na facebooku

Další video

Skryté poklady architektury - 57. díl - Centrum současného umění DOX

zrušit

6 m 00 s

Kromě světově proslulé Müllerovy vily ve střešovické ulici Nad Hradním vodojemem 14 (642/XVIII) navrhl slavný architekt Adolf Loos ve spolupráci s Karlem Lhotou ještě jednu vilu v Praze. Třípatrový dům pro JUDr. Josefa Winternitze, podle něhož je vila pojmenována, působí jako jakási mírně zmenšená variace střešovické vily.

I zde se za nenápadným průčelím ukrývá důmyslný Loosův systém prostorového plánu (Raumplan), jemuž dominuje velký obývací pokoj. Jen tam, kde v Müllerově vile použil tvůrce mramor cipollino, ve smíchovském domě volí obklad dřevěnými deskami. Shodné je i řešení ploché střechy s terasou. Chráněné kulturní památce se také říká Béžová princezna, a to podle barvy slonovinové kosti v interiéru. Vilu původně obýval Josef Winternitz se svou ženou Jenny a dětmi Petrem a Suzannou. S rodinou, která byla židovského původu v domě žil do roku 1941, kdy byl donucen vilu převést na Auswanderungsfond für Böhmen und Mähren (Vystěhovalecký fond pro Čechy a Moravu). Později byla celá rodina včetně patnáctiletého Petra a šestnáctileté Suzany deportováni do Terezína a následně do koncentračního tábora Osvětim, kde Josef Winternitz a syn Petr zemřeli v plynové komoře.

V domě pak bydlel sochař Wilhelm Srp-Schlossbauer. Po válce v něm město Praha zřídilo mateřskou školu. Jenny a Suzanne Winternitzovi, které válku přežily, se pokoušely získat dům zpět, to se ale podařilo až jejich potomkům v 90. letech. Ti zdevastovanou stavbu citlivě opravili a zřídili v ní kulturní centrum, kde se konají komentované prohlídky, svatby, přednášky, koncerty a výstavy. Je zde možno i přespat. Z původního zařízení se dochoval jen důmyslně navržený vestavěný nábytek, majitelé však postupně doplňují stylový mobiliář.

Winternitzova vila
Adolf Loos - Karel Lhota
Na Cihlářce 2092/10, Praha 5 - Smíchov
1931-1932

Děkujeme za umožnění natáčení panu Davidu Cysařovi, spolumajiteli a řediteli Winternitzovy vily.

Zdroj: foto ve videu, Winternitz Josef, dokument byl digitalizován Institutem Terezínské iniciativy v rámci projektu Terezínské album.

Podívejte se také na další díly pořadu Skryté poklady architektury ZDE.

Doporučené pořady

Skryté poklady architektury pohledem Zdeňka Lukeše
Nový díl

Skryté poklady architektury pohledem Zdeňka Lukeše

TV Architect představuje...
Nový díl

TV Architect představuje...

Osobnosti současné architektury

Osobnosti současné architektury

Díla architektů

Díla architektů

Architekti nové generace

Architekti nové generace

Chátrající skvosty

Chátrající skvosty

U jednoho stolu

U jednoho stolu

TV Architect v regionech

TV Architect v regionech

Konference architektury

Konference architektury

Akademie navrhování interiérů

Akademie navrhování interiérů


Hledáte inspiraci pro bydlení?


Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Více informací.
Publikování nebo další šíření obsahu serveru TVarchitect.com je bez písemného souhlasu společnosti Living Media s.r.o. zakázáno.
Orgánem dohledu nad poskytováním audiovizuálních mediálních služeb na vyžádání je Rada pro rozhlasové a televizní vysílání.
© 2021 Living Media s.r.o.
Vytvořeno v Beneš & Michl
Zavřít reklamu