ODEBÍRAT NOVINKY
Úvod Kategorie Inovace a technologie Extrémní projevy počasí: Řešení nabízí zeleno-modrá infrastruktura

Extrémní projevy počasí: Řešení nabízí zeleno-modrá infrastruktura

Zrušit ztišení
Přeskočit reklamu
x

Líbí se vám pořad?

Sdílejte ho svým přátelům.

Facebook log
sdílet na facebooku

Další video

Hluku z tramvajových tratí odzvonilo. Jsou tu kolejové absorbéry

zrušit

7 m 36 s / 28. 5. 2019 / Autor: ENVIC Popisek: Plzeň - město, které se zelená

Čím dál více zažíváme extrémní projevy počasí. Dlouhá horká, suchá a prašná období střídají krátké, ale extrémně silné přívalové deště a povodně. Obojí je problém. Jednou z cest, jak naše města na tyto projevy změnu klimatu adaptovat a zároveň prostředí pro život ve městě všemi směry zkvalitnit, je takzvaná zeleno-modrá infrastruktura. Například v Plzni svým dílem přispívá i ENVIC a Komise životního prostředí Rady města Plzně.

V rámci projektu „Plzeň - město, které se zelená“, realizovaného díky podpoře Grantového programu Plzeňského Prazdroje, vznikla i dvě videa věnovaná významu a péči o zeleň ve městě. Poetičnost obrazovou doplňuje komentář praktický – proč je pro nás zeleň a voda ve města tak důležitá a jak je to s péčí o ni. Podívejte se na http://www.envic-sdruzeni.cz/krajina-verejny-prostor/hospodareni-se-srazkovymi-vodami/

Parky, stromy, aleje

Proč je zeleň pro město i pro nás samé tak důležitá? Jaký je rozdíl v péči, je-li strom ve volné krajině nebo ve městě? Jak je to s ochranou přírody a zelení, která je určená k rekreaci?

Často mnohé míjíme, jako samozřejmé. Podobně tomu bývá i s parky, stromy, alejemi. Díky svým parkům, vodě a zeleni je například právě Plzeň místem, v němž se dá dobře žít. Takových měst je už dnes ale mnohem víc.

Příroda jako celek

Podle Kristýny Zýkové z Útvaru koncepce a rozvoje města Plzně je zeleň nedílnou součástí každého města a ve spolupráci s vodou spoluvytváří městskou kostru. K tomu je třeba patřičná plánovací dokumentace, jejímž cílem je realizovat projekty a ne je pouze plánovat. Příroda je sama o sobě velmi složitý a neovládnutelný celek, ale, jak ostatně říká Lucie Davídková ze Správy veřejného statku města Plzně, máme možnosti, jak přírodě a především zeleni a vodě pomoci k tomu, aby prosperovala a byla prospěšná sobě i lidem.

Česko se podle odborníků ocitlo v roce 2050. Sucho, jaké nyní hlásí vědci, vodohospodáři a další profese závislé na vodě, mělo v našich zeměpisných šířkách nastat až za třicet let, v polovině tohoto století. Jenže vody v podzemí i na povrchu ubývá rychleji, než jak varovaly původní, deset let staré prognózy.

„Možná jsme to viděli v nějakých filmech, ale už to prožíváme. A nic nenasvědčuje tomu, že by se tento trend měl změnit,“ prohlásil ministr životního prostředí Richard Brabec na konferenci Ochrana vody v přírodě.

Přijdeme o jaro a podzim

Výpočty klimatologů jsou jasné. V příštích letech se zkrátí jaro a podzim, srážky budou mnohem více přívalové. Nic pozitivního, pokud jde o doplňování hubených zásob podzemní vody, a ještě hůř pro zemědělce, energetiky nebo rejdaře.

Ale přijdou i škody, které dnes mylně považujeme za nemožné: developeři narazí na situaci, že jejich nové domy nebude možné připojit na vodu (nebude jí dost), umělé zasněžování svahů nebude povoleno a vlekaři přijdou o podstatné části sezóny.

Rozsah takzvaného zemědělského sucha v Česku se za poslední měsíc trvale zvětšuje. Sucho zasáhlo v podstatě celou zemi. Třemi nejhoršími stupni sucha ze šesti trpí již téměř polovina území, napsala agentura ČTK s odvoláním na projekt InterSucho.

Projekty na snižování teploty

Již zmiňované město Plzeň s projekty na snižování teploty počítá dlouhodobě. Existují plány na zelené střechy, nové parkovací plochy se zavsakováním vody nebo podzemní nádrže na vodu určenou k zavlažování. Tato nádrž se již realizuje například v areálu bývalé Reo Depony, který město rekonstruuje jako pokračování technologického parku.

Studie sucha s pomocí satelitních snímků vyšla město na čtyřicet tisíc korun. Vzhledem k jejímu přínosu bude sběr a vyhodnocování údajů pokračovat i v následujícíchletech. „Získáme přehled o vývoji situace nad Plzní v dlouhodobějším horizontu, přičemž se podíváme i zpět, tedy budou zohledněny také archivní snímky z předešlých let. Tvůrci studie vycházejí z takzvaných bezoblačných snímků, protože mraky jsou v podstatě jediné, co získávání fotografií z družice komplikuje,“ uvedl radní města pro oblast Smart Cities a podporu podnikání Vlastimil Gola. Viz dále http://www.envic-sdruzeni.cz/

nyv

Doporučené pořady

Skryté poklady architektury pohledem Zdeňka Lukeše
Nový díl

Skryté poklady architektury pohledem Zdeňka Lukeše

TV Architect v regionech

TV Architect v regionech

TV Architect představuje...

TV Architect představuje...

TV Architect na Slovensku

TV Architect na Slovensku

Už máte klon umělé inteligence?

Už máte klon umělé inteligence?

U jednoho stolu

U jednoho stolu

Osobnosti současné architektury

Osobnosti současné architektury

Chátrající skvosty

Chátrající skvosty

Fotovoltaika pro firmy a developerské projekty

Fotovoltaika pro firmy a developerské projekty

Díla architektů a designérů

Díla architektů a designérů

Architekti nové generace

Architekti nové generace

Konference architektury

Konference architektury

Akademie navrhování interiérů

Akademie navrhování interiérů


Hledáte inspiraci pro bydlení?


© 2024 Living Media s.r.o.
Vytvořeno v Beneš & Michl