ODEBÍRAT NOVINKY
Úvod Pořady TV Architect představuje... Tomáš Jurák, TJ Architekti

TV Architect představuje - Tomáš Jurák, TJ Architekti

Zrušit ztišení
Přeskočit reklamu
x

Líbí se vám pořad?

Sdílejte ho svým přátelům.

Facebook log
sdílet na facebooku

Další video

TV Architect představuje - Patrik Legut, jednatel FND Stavby

zrušit

12 m 29 s

TJ Architekti je tým brněnských architektů. Od roku 2016 se studio zabývá architekturou, urbanismem, návrhem interiérů a projekční činností. V čele ateliéru stojí architekt Tomáš Jurák. Mezi jejich nejzajímavější projekty patří úprava severního křídla kláštera sv. Alžběty či přírodou inspirované rozhledny.

Severní křídlo kláštera sv. Alžběty

Budova kláštera sv. Alžběty se nachází na pravém břehu řeky Svratky, na ulici Kamenné. V současnosti je velká část historické budovy využívána jako hospic, ostatní prostory slouží řádovým sestrám a knihovně Biskupství brněnského. Severní křídlo je novodobá dostavba, patrně z počátku dvacátého století. Ateliér TJ Architekti zde vytvořil novou přístavbu. „Jedná se o barokní památkově chráněný objekt. V tomto případě se nám podařilo nastavit projekt tak, aby se zde klienti cítili příjemně. Ze všech pokojů je možné vyjet s postelí přímo na terasy a následně do přilehlé zeleně,“ říká architekt Tomáš Jurák.

Rozhledna Holedná a rozhledna na Velké Deštné

„Rádi se inspirujeme přírodou, která se nachází v místě dané stavby. Například u rozhledny Holedná jsme se nachali inspirovat všudypřítomným dubovým lesem. Ta inspirace pocházela konkrétně z dubových kmenů, které se skládají z dvou nosných vrstev, dřeva a borky. To se přetavilo do návrhu v podobě nosného ocelového jádra se schodištěm a vnějšího pláště z ocelových táhel,“ uvádí architekt Tomáš Jurák.

„Rozhledna na Velké Deštné je zase inspirovaná větrem a deštěm. Podle úhlů, jak déšť dopadá na zem, jsme natočili dřevěný laťový obklad na jednotlivé stěny věže rozhledny. Déšť se tak stal hlavním vizuálním konceptem stavby,“ dodává Jurák.

Spolupráce s výtvarnými umělci

„Spolupráce s výtvarnými umělci nás velmi baví. Spolupracovali jsme například s Václavem Kočím na minimalistickém interiéru bytu. Václav Kočí do tohoto bytu navrhl reliéfní výtvarné dílo, které se propisuje přes dvě podlaží a ovlivňuje všechny prostory obytných místností. Reliéf je zajímavý jak ze vzdáleného pohledu, tak z detailu, kdy jsou jednotlivé díly podbarveny a díky průsvitnosti materiálu se podbarvení mlhovým způsobem propíjí. Zajímavý pohled nabízí dílo i ve tmě díky podsvícení,“ říká Jurák.

Mohlo by vás zajímat

Materiály, technologie a konstrukce
14 m 54 s

Brněnští výtvarní umělci otevřeli své ateliéry v rámci akce Open Studios

Open Studios je projekt pro podporu a rozvoj současného výtvarného umění. Vše funguje jako festival na principu dne otevřených dveří. Přímo v Brně mohli zájemci přijít během dvou dnů do ateliérů zhruba 80 umělců na 12 místech a seznámit se s uměním, které v běžných galeriích nenajdou. Tento projekt funguje již několik let a nově se s ním kromě Brna můžou zájemci seznámit také v Ostravě.

Aktuálně ateliér připravuje projekt interiéru hotelu Quality, kde opět spolupracuje s Václavem Kočím. Jedná se o nové propojení restaurace a vstupní haly s možností po ukončení provozu restaurační prostory uzavřít. Cílem je vytvořit příjemné prostředí a zároveň moderní svěží interiér. Dalším chystaným projektem je funkcionalistická vila v Masarykově čtvrti. „Největší zásahy se zde provádějí v přízemí, kde vznikne prostorná vstupní hala a pracovna. Čtvrté patro bude přestavěno a vznikne zde prostorná terasa s výhledem,“ říká Jurák. Zajímavý je také projekt revitalizace návsi v Deblíně na Tišnovsku. „Snažíme se zde uspořádat jednotlivé plochy, aby se daly využívat pro každodenní život i kulturní akce. Navrhli jsme zde novou zastávku, aby odpovídala urbanistickému pojetí prostoru. Vznikne zde také mlatová plocha s lavičkami a jakési hlediště směrem k této ploše,“ dodává architekt Tomáš Jurák.

Další díly pořadu „TV Architect v regionech“ můžete vidět ZDE

Doporučené pořady

Skryté poklady architektury pohledem Zdeňka Lukeše
Nový díl

Skryté poklady architektury pohledem Zdeňka Lukeše

TV Architect na Slovensku
Nový díl

TV Architect na Slovensku

TV Architect v regionech

TV Architect v regionech

TV Architect představuje...

TV Architect představuje...

Už máte klon umělé inteligence?

Už máte klon umělé inteligence?

U jednoho stolu

U jednoho stolu

Osobnosti současné architektury

Osobnosti současné architektury

Chátrající skvosty

Chátrající skvosty

Fotovoltaika pro firmy a developerské projekty

Fotovoltaika pro firmy a developerské projekty

Díla architektů a designérů

Díla architektů a designérů

Architekti nové generace

Architekti nové generace

Konference architektury

Konference architektury

Akademie navrhování interiérů

Akademie navrhování interiérů


Hledáte inspiraci pro bydlení?


© 2024 Living Media s.r.o.
Vytvořeno v Beneš & Michl
Zavřít reklamu