ODEBÍRAT NOVINKY
Úvod Pořady TV Architect v regionech Senovážné náměstí v Českých Budějovicích se promění podle plánů Pavel Hnilička Architects+Planners

Senovážné náměstí v Českých Budějovicích se promění podle plánů Pavel Hnilička Architects+Planners

Senovážné náměstí v Českých Budějovicích se promění podle plánů Pavel Hnilička Architects+Planners
22. 7. 2022 / Autor: Štěpánka Šulanová

České Budějovice mají nový architektonický návrh, který upraví Senovážné náměstí v centru města. Autory jsou architekti z firmy Pavel Hnilička Architects+Planners. Cílem projektu je obnovit mlýnský náhon, který je dnes zakrytý betonovými deskami, postavit podzemní parkoviště a počítá se i s novou budovou Alšovy jihočeské galerie.

Senovážné náměstí je sice formálně náměstím, ale v reálu tuto funkci neplní. Dominantní využití této plochy je dnes povrchové parkování. To je stav, který není do budoucna úplně vhodný, protože se jedná o místo, které je v nástupu do města České Budějovice a současně jsou kolem Senovážného náměstí velice významné veřejné budovy, jako je Metropol, Jihočeské muzeum, komplex budov biskupského gymnázia, na druhé straně komplex budov, který souvisí s provozem České pošty," říká náměstek primátora Juraj Thoma.

Porota vybrala jako vítězný návrh projekt firmy Pavel Hnilička Architects+Planners, a to především pro realizaci velkých zelených ploch, které jsou situované do hlavní pohledové osy Jihočeského muzea. Projekční práce podle něj potrvají nejméně dva roky, stavět se bude v několika etapách. Radnice plánuje, že Senovážné náměstí předělá do roku 2028. Ve stejném roce by chtěly České Budějovice být Evropským hlavním městem kultury.

Mohlo by vás zajímat

Osobnosti
15 m 50 s

Pavel Hnilička (Pavel Hnilička Architects+Planners)

Ač by se zdálo, že Pavel Hnilička by mohl být příbuzný architekta Eduarda Hniličky, není tomu tak. Jeho dědeček byl legionář a on sám se k architektuře dostal už v dětství, kdy ho zajímaly veškeré stavebnice. Cesta na ČVUT byla proto jasná. V současné době se Pavel Hnilička zabývá například založením nového městečka na okraji Prahy – Lichoceves nebo stavbou centrály České spořitelny na Smíchově.

Na vítězném návrhu atelieru Pavel Hnilička Architects + Planners  spolupracovali architekti Pavel Hnilička, Antonín Topinka, Jan Pačka, Josef Filip, Magdaléna Myšková Kaščáková, Marie Záhorová a Terezie Mervartová. Na druhém místě se umístil Ateliér 111 a na třetím místě studio Projektil architekti.

Senovážné náměstí historicky patří mezi nejvýznamnější veřejná prostranství v Českých Budějovicích a má potenciál stát se kulturním centrem města. Od konce 60. let město hledá pro náměstí podobu a funkci, současné řešení je spíše provizorní. Rekonstrukce by měla vytvořit  kvalitní veřejné prostranství pro 21.století, které historickému centru velmi odlehčí.

Mohlo by vás zajímat

Zprávy a aktuality

Areál Výstaviště České Budějovice prochází proměnou

Výrazné proměny se dočká pavilon Z pocházející ze 70. let 20. století. Stavební práce už tady odstartovaly. Návrh obnovy pavilonu pochází z pera studia A8000. Část pavilonu bude odstrojena a odhalí se jeho konstrukce.

Mohlo by vás zajímat

Architektura a urbanismus
11 m 23 s

Projekty ateliéru Pavel Hnilička Architects+Planners

Pavel Hnilička je zakladatelem kanceláře Pavel Hnilička Architects + Planners. Ta vznikla v roce 2021 přejmenováním dřívější kanceláře Pavel Hnilička Architekti, která fungovala už od roku 2003. Architekt se narodil v roce 1975 v Praze. Studoval na Fakultě architektury ČVUT v Praze u Prof. Lábuse a na ETH Zürich u Prof. Eberleho. Věnuje se návrhům a realizaci staveb, územním a regulačním plánům pro města a obce. Jedním z klíčových předmětů jeho zájmu je vztah teorie a praxe v navrhování. Mimo jiné je i autorem knihy Sídelní kaše. V portfoliu jeho ateliéru najdeme rodinné domy, územní celky, bytové domy i veřejné budovy. Nejvíce se kancelář však zaměřuje na plánování územních celků.

Doporučené pořady

TV Architect představuje...
Nový díl

TV Architect představuje...

Skryté poklady architektury pohledem Zdeňka Lukeše
Nový díl

Skryté poklady architektury pohledem Zdeňka Lukeše

TV Architect v regionech

TV Architect v regionech

Chátrající skvosty

Chátrající skvosty

U jednoho stolu

U jednoho stolu

Osobnosti současné architektury

Osobnosti současné architektury

Díla architektů a designérů

Díla architektů a designérů

Architekti nové generace

Architekti nové generace

Konference architektury

Konference architektury

Akademie navrhování interiérů

Akademie navrhování interiérů


Hledáte inspiraci pro bydlení?


© 2022 Living Media s.r.o.
Vytvořeno v Beneš & Michl