ODEBÍRAT NOVINKY
Úvod Pořady TV Architect představuje... Projekty kanceláře Ian Bryan Architects

TV Architect představuje - Projekty kanceláře Ian Bryan Architects

Zrušit ztišení
Přeskočit reklamu
x

Líbí se vám pořad?

Sdílejte ho svým přátelům.

Facebook log
sdílet na facebooku

Další video

TV Architect představuje - LASSELSBERGER, výrobce keramických obkladů a dlažeb RAKO

zrušit

30 m 59 s

Ian Bryan Architects je pražská architektonická a designová kancelář. V roce 1997 ji založil architekt Ian Bryan. V portfoliu společnosti najdeme různorodé projekty na českém i mezinárodním poli. Jádro týmu tvoří architekt Ian Bryan a design director Eduard Trembulák. Ateliér poskytuje služby od architektonického návrhu přes nutnou administrativu až po design.

Architekt Ian Bryan vystudoval ve Velké Británii architekturu mostů. Poprvé navštívil Prahu v roce 1994. „Za časů kdy jsem byl na univerzitě, jsme nikdy nemluvili o architektuře za železnou oponou, takže jsem se o velkém bohatsví pražské architektury dozvěděl více až po revoluci. Byla to pro mě velká příležitost a bydlet v Praze mě velmi lákalo," říká Ian Bryan.

V Praze začal Ian Bryan pracovat pro jednu z prvních mezinárodních firem, po uzavření této firmy se rozhodl pro vlastní cestu a založil v České republice architektonickou kancelář s názvem Ian Bryan Architects.

Zajímavé příležitosti na sebe nenechaly dlouho čekat. Jedním z prvních projektů byla přestavba několika starých průmyslových tiskáren na Žižkově. Následně přišel i projekt výstavby jednoho z vůbec prvních rezidenčních komplexů u nás. „Bylo to v 90. letech, v té době tady ještě neexistoval žádný rezidenční trh. Byl to dobrý základ pro navázání spolupráce s klienty, se kterými jsme pak pracovali po spoustu let,” dodává Bryan.

Další rozvoj společnosti následně nastal se vstupem České republiky do Evropské unie. „Tento rozvoj a následně i rozvoj ekonomiky nám dal mnohem více příležitostí. Nastala první vlna mezinárodních investic do nemovitostí po tom, co Česká republika byla vnímána jako bezpečný trh, “ říká Ian Bryan.

Dlouholetým patrtnerem ve společnosti je Ianu Bryanovi kolega slovenského původu Eduard Trembulák. Společně se podílejí na mnoha zajímavých projektech. 

Městská čtvrť Waltrovka

Na tomuto projektu přizvali architekti jednoho z jejich největších vzorů. Byl jím architekt Jan Gehl z Dánska. „Bylo jasné, že jsme v tu dobu neměli odborné znalosti, abychom mohli tento projekt úspěšně realizovat. Klientovi jsme proto nabídli, že bychom mohli zapojit někoho dalšího, hledali jsme na mezinárodní úrovni," říká Eduard Trembulák. „Jan Gehl  byl něco jako mezinárodní guru v urbanistickém designu. Práce s ním pro nás byla velkým milníkem z hlediska přemýšlení nad věcmi. Od té doby jsme si nastavili pravidla, která dodnes používáme a vše funguje, jak má,“ dodává.  

Hagibor Republic

Jedná se o rezidenční projekt developerské společnosti Crestyl. Nachází se na Praze 10 a tvoří ho čtyři budovy, které poskytují 460 bytů. Projekt je součástí rozsáhlé změny územního plánu části Vinohrad a kromě obytných budov zahrnuje i nové kanceláře a školu. Nejnovější je v rámci tohoto projektu budova Hagibor - fáze 5. Ta vyroste v prominentním místě zástavby a bude tvořit jednu stranu nového pěšího bulváru z Vinohradské a jakousi ikonickou bránu do celé stávající zástavby. Také zde vznikne více jak 200 bytů. V přízemí se budou nacházet kavárny, restaurace a obchody. „Jednalo se o zanedbané území bývalého přístavu. Chceme, aby každý budoucí obyvatel byl propojený s vodou. Celkovou orientaci jsme přizpůsobili tak, aby všichni měli výhled na řeku,“ říká Eduard Trembulák.

Berounská brána

Prostor bývalého vojenského újezdu v Berouně o rozloze 5 hektarů, který se mění na novou obytnou čtvrť. Celkem zde vyroste 10 bytových budov, které utvoří soukromější středovou zónu s terasovými a řadovými rodinnými domy.

Dolní Měcholupy

Ateliér IBA se stal vítězem architektonické soutěže na revitalizaci centrální části Dolních Měcholup v Praze. Vzniknout zde má zcela nové náměstí, které by mělo sloužit jako odrazový můstek budoucího rozvoje této čtvrti. „Obec nemá žádné centrum, investor zde chce vybudovat občanskou vybavenost, snažíme se navázat na urbanistickou koncepci obce,“ říká Eduard Trembulák.

Hotel Hilton Prague

„Pracujeme s Hiltonem od roku 2001. Nejdřív jsme rekonsturovali prostory fitness studia a od té doby jsme v podstatě pokračovali v mnoha projektech za posledních 21 let. Během této doby se vlastnictví hotelu několikrát změnilo, ale my jsme stále pokračovali ve spolupráci. Budova Hiltonu není příliš zajímavá, my se snažíme vytvořit uvnitř něco, co je mnohem více lokalizováno a inspirováno Prahou,“ říká Ian Bryan.

IBA v hotelu Hilton pracovali na rekonstrukci fitness centra, různých částí budov, obnově konferenčních prostor i jednotlivých pokojů.

Hotel Mama Shelter Prague

Studio IBA se podílelo ve spolupráci s interními designéry hotelu na vývoji designu a zároveň projekt zastřešili v roli výkonného architekta. „Byla to práce, kde inspirátorem byl Philippe Starck a jeho směr eklektického nábytku, který je takový nemotorný, velmi neforemný a je to velice rozdílné oproti ostatním hotelovým interiérům. Mama Shelter je takový nový funky druh provozovatele hotelu a mají velmi silný styl a eklektický mix materiálů,“ říká Ian Bryan.

Kanceláře SCS Software

Díky vítězství v architektonické soutěži se IBA naskytlo navrhovat nové kanceláře společnosti, která se zabývá tvorbou herních simulací. „Od začátku děláme interiéry pro kanceláře. Interiéry pracovního prostředí jsou součástí naší historie. Zde jsme hledali přechod mezi open space a prostorami pro aktivity. Vymysleli jsme zde unikátní věc v podobě polootevřených ostrůvků,“ říká Eduard Trembulák.

„Ve všech našich projektech vytváříme prostor pro lidi. Chceme, aby zde kvalitně trávili čas a vše fungovalo tak, jak má,“ uzavírá architekt Ian Bryan.

Další díly pořadu „TV Architect představuje“ můžete vidět ZDE

Doporučené pořady

Skryté poklady architektury pohledem Zdeňka Lukeše
Nový díl

Skryté poklady architektury pohledem Zdeňka Lukeše

TV Architect v regionech

TV Architect v regionech

TV Architect představuje...

TV Architect představuje...

TV Architect na Slovensku

TV Architect na Slovensku

Už máte klon umělé inteligence?

Už máte klon umělé inteligence?

U jednoho stolu

U jednoho stolu

Osobnosti současné architektury

Osobnosti současné architektury

Chátrající skvosty

Chátrající skvosty

Fotovoltaika pro firmy a developerské projekty

Fotovoltaika pro firmy a developerské projekty

Díla architektů a designérů

Díla architektů a designérů

Architekti nové generace

Architekti nové generace

Konference architektury

Konference architektury

Akademie navrhování interiérů

Akademie navrhování interiérů


Hledáte inspiraci pro bydlení?


© 2024 Living Media s.r.o.
Vytvořeno v Beneš & Michl