ODEBÍRAT NOVINKY
Úvod Pořady TV Architect představuje... 4DS (Luboš Zemen a Milan Hakl)

TV Architect představuje - 4DS (Luboš Zemen a Milan Hakl)

Zrušit ztišení
Přeskočit reklamu
x

Líbí se vám pořad?

Sdílejte ho svým přátelům.

Facebook log
sdílet na facebooku

Další video

TV Architect představuje - Cuboid architekti (Magdalena Pappová)

zrušit

19 m 22 s

Společnost 4DS byla založena v roce 1968, v současné době působí v Praze i v Českých Budějovicích. Ateliér vede dvojice architektů Luboš Zemen a Milan Hakl. Architekti prošli studiem na VŠUP Praha a FA ČVUT Praha u známých českých architektů, jako je Jakub Cigler či Martin Rajniš. Ateliér se zabývá projekty občanských i bytových staveb, územním plánováním, rekonstrukcemi či vytvářením interiérů. V portfoliu kanceláře najdeme ale i rekonstrukce historických a památkově chráněných objektů. Architekti získali řadu ocenění v domácích, mezinárodních a zahraničních architektonických soutěžích.

Klinika IVF

„Je to příklad toho, co před několika lety vůbec neexistovalo a dnes jde o zcela nový obor, který má řadu technických specifik, které je potřeba následovat a zajistit. Z architektonického hlediska to bylo hezké zadání, museli jsme řešit jak technické požadavky, tak vybudování přívětivého prostředí,“ říká Milan Hakl.

Bytový dům v Řevnicích

„Je to město, kde se daří moderní architektuře a my jsme rádi, že jsme tam mohli také přispět,“ říká architekt Luboš Zemen. Dům kopíruje ulici Komenského v prostoru uzavřeného dvora. Jedná se o malý pozemek, na kterém vyrostl bytový dům o třech nadzemních podlaží. Dům má tvar jednoduchého kvádru se sedlovou střechou, ze které vystupuje trojice vikýřů. Podlaží jsou propojena schodištěm umístěným při severní fasádě. V podkroví jsou pak další čtyři mezonetové byty.

Přestavba bývalé fary na zařízení pro pobyty osob s poruchami autistického spektra 

Chvalšiny se nacházejí poblíž vojenského prostoru Boletice. Přestavbou bývalé fary zde vznikl ústav pro autisty. Zvoleno bylo nové barevné řešení fasády, což je na první pohled asi největší změna. Jinak byl objekt a jeho dispoziční řešení co nejvíce respektováno dle původního stavu. Kromě vstupní části najdeme v přízemí domu také byt a kapli. Nově zde přibyl výtah a vytvořeno bylo nové venkovní schodiště. Největší prostor zabírá společenská místnost. Severní křídlo bylo přistavěno, aby se sem vešlo 22 lůžek. 

Rodinný dům na Babě

Jedná se o rekonstrukci starého domu na Praze 6. „Zadáním investora byla rekonstrukce objektu v duchu funkcionalismu. Měli jsme zde volnou ruku a spokojenost klienta byla veliká,“ říká Hakl.

Kamenný dům v Řeporyjích

Zadáním bylo na nádherném ovšem omezeném pozemku vystavět dům z kamenů. Na parce stála dříve chata o půdorysu 7 x 7 m. Nově vzniklá stavba proto musela mít stejný půdorys jako původní zahradní objekt. "Podařilo se nám vytvořit zajímavou kamennou kostku na stísněném místě,“ říká Hakl.

Rodinný dům v Braníku

Dům na jižním svahu stojí na obdélném pozemku se vzrostlými stromy. Místo je unikátní tím, že je vidět na soutok Vltavy s Berounkou. Jedná se o třípodlažní objekt. Jednotlivá patra jsou propojena točitým železobetonovým schodištěm. Cílem bylo propojit celý objekt s okolím. Fasáda domu je kombinací bílé hladké omítky, pohledového betonu, modřínového dřeva a tmavých hliníkových oken. „Je to jeden z trojice domů, které jsme dělali pro tři bratry z jedné rodiny, tenhle je poslední z nich,“ říká Zemen.

Madeta

„Je to náš dlouhodobý klient, pro kterého jsme v minulosti zpracovávali už několik projektů, například studii administrativního objektu, ke které se budeme teď vracet. Budova by se měla do tří let dočkat realizace. V rámci jižních Čech se jedná o velký projekt,“ říká Zemen.

Kancelář se často účastní architektonických soutěží, příkladem je soutěž na kulturní dům Slávie v Českých Budějovicích. "Podařilo se nám dostat se mezi šestici týmů na revitalizaci kulturního domu Slávie od architekta Ulmana. I když jsme nevyhráli, je pro nás vždy zajímavé poměřit síly s ostatními architekty, navíc jsme z Českých Budějovic a chodili jsme sem i do tanečních, takže k budově máme vztah,“ říká Hakl.

Architekti se také věnují navrhování malých rodinných domků a chat v přírodě, které jsou soběstačné a slouží majitelům jako únik do přírody.

Další díly pořadu „TV Architect představuje“ můžete vidět ZDE

Doporučené pořady

TV Architect představuje...
Nový díl

TV Architect představuje...

TV Architect v regionech
Nový díl

TV Architect v regionech

TV Architect na Slovensku

TV Architect na Slovensku

Skryté poklady architektury pohledem Zdeňka Lukeše

Skryté poklady architektury pohledem Zdeňka Lukeše

Už máte klon umělé inteligence?

Už máte klon umělé inteligence?

U jednoho stolu

U jednoho stolu

Osobnosti současné architektury

Osobnosti současné architektury

Chátrající skvosty

Chátrající skvosty

Fotovoltaika pro firmy a developerské projekty

Fotovoltaika pro firmy a developerské projekty

Díla architektů a designérů

Díla architektů a designérů

Architekti nové generace

Architekti nové generace

Konference architektury

Konference architektury

Akademie navrhování interiérů

Akademie navrhování interiérů


Hledáte inspiraci pro bydlení?


© 2024 Living Media s.r.o.
Vytvořeno v Beneš & Michl