Odebírat novinky
Úvod Architektura a urbanismus Skryté poklady architektury - 67. díl, část 2. - Obecní dům

Skryté poklady architektury - 67. díl, část 2. - Obecní dům

Zrušit ztišení
Přeskočit reklamu
x

Líbí se vám pořad?

Sdílejte ho svým přátelům.

Facebook log
sdílet na facebooku

Další video

Skryté poklady architektury - 68. díl - Palác Lažanských (Kavárna Slavia)

zrušit

6 m 58 s / Autor: Zdeněk Lukeš, TV Architect

Reprezentační dům hlavního města Prahy neboli Obecní dům byl postaven na pozemku někdejšího Královského dvora v sousedství gotické Prašné brány. Projekt byl po různých peripetiích svěřen zkušeným projektantům Polívkovi a Balšánkovi. Stavba ve stylu neobaroka s prvky secese je složitým organismem. Ústřední prostor tvoří je rozlehlá Smetanova koncertní síň, kolem níž obíhají jednotlivá křídla budovy.

V křídlech obrácených do náměstí je centrálně umístěn hlavní vstup akcentovaný baldachýnem a konchou s mozaikou Karla Špillara pod mohutnou kupolí. V jejich přízemí se nacházejí vstupní síň, francouzská restaurace a vídeňská kavárna, v suterénu americký bar a pivnice, v mezipatře šatny, v prvním patře reprezentační salonky a vstup dovíceúčelového sálu - Smetanovy síně, v horním podlaží pak výstavní sály.

Další křídla poskytují především zázemí Symfonickému orchestru FOK, jenž zde sídlí, a dalším provozům, mimo jiné reprezentačnímu apartmá. V přízemí jsou zřízeny obchody.

Dům vyzdobily desítky výtvarníků a řemeslníků ve stylu zoomorfní secese, mezi nimi Alfons Mucha, Stanislav Sucharda, Jan Preisler, František Ženíšek, Franta Úprka, František Hergessel, Ladislav Šaloun a mnozí další. Po dokončení byl objekt přijat s rozpaky – zvláště mladší generace umělců jej kritizovala pro přezdobenost. I pozdější dekády hodnotily ozdobnou secesi spíše negativně a dům postupně chátral. Rehabilitace se dočkal až v 90. letech, kdy byl citlivě restaurován (studio ADNS). Dnes je národní kulturní památkou a jednou z vyhledávaných dominant Prahy.

Obecní dům
Antonín Balšánek - Osvald Polívka
Náměstí Republiky 5, čp. 1090/I, Praha 1 - Staré Město
1904–1912

TV Architect děkuje panu Vlastimilovi ježkovi ze společnosti Obecní dům za spolupráci a umožnění natáčení v prostorách Obecního domu.

Podívejte se také na další díly pořadu Skryté poklady architektury ZDE.

Hledáte inspiraci pro bydlení?

Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Více informací.
Publikování nebo další šíření obsahu serveru TVarchitect.com je bez písemného souhlasu společnosti Living Media s.r.o. zakázáno.
Orgánem dohledu nad poskytováním audiovizuálních mediálních služeb na vyžádání je Rada pro rozhlasové a televizní vysílání.
© 2021 Living Media s.r.o.
Vytvořeno v Beneš & Michl
Zavřít reklamu