Odebírat novinky
Úvod Architektura a urbanismus Skryté poklady architektury - 69. díl, část 1. - Stavby židovských architektů v pražských Holešovicích - Bubnech

Skryté poklady architektury - 69. díl, část 1. - Stavby židovských architektů v pražských Holešovicích - Bubnech

Zrušit ztišení
Přeskočit reklamu
x

Líbí se vám pořad?

Sdílejte ho svým přátelům.

Facebook log
sdílet na facebooku

Další video

Skryté poklady architektury - 69. díl, část 2. - Stavby židovských architektů v pražských Holešovicích - Bubnech

zrušit

7 m 41 s / Autor: Zdeněk Lukeš, TV Architect

Oblast Buben, býv. obce, rozkládající se u brodu přes Vltavu (dnes v katastru Holešovic) byla systematicky zastavována bloky činžovních nebo družstevních domů od konce předminulého století. Žilo zde také hodně obyvatel německého nebo židovského původu. Židé zde ve vnitrobloku při Heřnanově ulici a třídě Dukelských hrdinů měli i svou synagogu. Ta byla později zrušena, ale budova zde stojí dodnes. Židovští investoři si pak od dvacátých let minulého století vybírali pražské židovské architekty, kteří tu - zejména ve 30. letech - realizovali řadu pozoruhodných funkcionalistických staveb.

Patřil k nim Erwin Katona, který přišel do Prahy z Budapešti. Byl autorem dvojdomů ve Veverkově a Veletržní ulici, dále ulici Strojnické a U Studánky nebo činžáku v ulici U Smaltovny s keramickou fasádou.

Úspěšná dvojice Ernst Mühlstein (žák Jana Kotěry) a Victor Fürth projektovala elegantní domy ve Veletržní a Janovského ulici. Gočárův žák Eugen Rosenberg navrhl špičkové funkcionalistické činžáky v ulicích Schnirchově, Letohradské, Antonínské a na třídě M. Horákové se známou Erhartovou cukrárnou, která funguje dodnes.

Architekt Otto Zucker projektoval nenápadný, ale velmi elegantní dům v ulici Františka Křížka, zatímco Martin Reiner (po válce též respektovaný sochař) s Juliem Landsmannem byli autory domů a dvojdomů v ulici Heřmanově, U Letenských sadů, Farského a Pplk. Sochora s typickými tresorovými vstupními dveřmi, markýzou nebo kruhovými okny.

Konečně Ohmannův a Loosův žák Rudolf Wels s Guido Lagusem byli autory nárožních domů ve Veverkově a Dobrovského ulici.

Osudy těchto tvůrců byly různé: Wels a Zucker zahynuli v Osvětimi (odesíláni tam byli via Terezín z Bubenského nádraží, kde dnes vzniká Památník ticha), Rosenberg, Katona, Mühlstein s Fürthem a Lagus emigrovali před válkou a působili pak v zahraničí. U nás se pak na tyto talenotované umělce na dlouho zapomnělo, připomněla je až výstava a katalog Splátka dluhu na počátku tohoto století. Připomínají je nyní i dva díly našeho seriálu. Pro úplnost dodávám ještě další jména židovských projektantů, jejichž stavby se v Bubnech nacházejí: Otto a Karl Kohnové, Jan Urbach nebo Rudolf Winternitz.

Stavby židovských architektů v pražských Holešovicích - Bubnech
Erwin Katona, Ernst Mühlstein - Victor Fürth, Eugen Rosenberg, Otto Zucker, Martin Reiner - Julius Landsmann, Rudolf Wels - Guido Lagus
Praha 7 - Holešovice
30. léta 20. století

Podívejte se také na další díly pořadu Skryté poklady architektury ZDE.

Hledáte inspiraci pro bydlení?

Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Více informací.
Publikování nebo další šíření obsahu serveru TVarchitect.com je bez písemného souhlasu společnosti Living Media s.r.o. zakázáno.
Orgánem dohledu nad poskytováním audiovizuálních mediálních služeb na vyžádání je Rada pro rozhlasové a televizní vysílání.
© 2021 Living Media s.r.o.
Vytvořeno v Beneš & Michl