CZ
  • EN
Více kanálů
Odebírat novinky
Úvod Zprávy a aktuality Šetrné budovy – trend, který se u nás pomalu zabydluje

Šetrné budovy – trend, který se u nás pomalu zabydluje

Přeskočit reklamu
x
3 m 17 s / 15. 11. 2017 / Autor: TV Architect / Rozhovor s Tomášem Andrejskem, předsedou představenstva České rady pro šetrné budovy
Šetrné budovy – trend, který se u nás pomalu zabydluje

Česká rada pro šetrné budovy uspořádala v Praze mezinárodní konferenci Šetrné budovy 2017: Vize a trendy stavebnictví 2030/2050 se speciálním hostem, vesmírným architektem Ondřejem Doulem. Škála témat byla poměrně široká. Na čem se však téměř všichni přednášející shodli, byl důraz na šetrné stavebnictví. Česká rada pro šetrné budovy zde mimo jiné představila výsledky studie o stavu vnitřního prostředí v českých základních školách.

České stavebnictví je konzervativní medvěd, který kráčí svou pečlivě vyšlapanou cestou a jen těžko mění své zaběhané principy, tak nějak by se ve stručnosti dala parafrázovat slova Petra Michálka, výkonného ředitele divize Čechy ze společnosti Skanska, který coby zástupce generálního partnera konferenci zahajoval. A právě určitá forma evangelizace našeho stavebního trhu a snaha o to, aby nabral směr k šetrnému stavebnictví, jsou podle Tomáše Andrejska, člena představenstva České rady pro šetrné budovy, jedním ze základních cílů rady.

Přestává nám být jedno, co jíme, kde a za jakých podmínek se vyrobilo to, co nosíme, a dokonce se v posledních letech zvyšuje i povědomí o tom, jak prostředí, ve kterém žijeme a pracujeme, ovlivňuje kvalitu našeho života. Pozornost veřejnosti se tak pomalu otáčí i směrem ke stavebnictví. „Když jsem před pěti lety přišel do Čech, poslouchal jsem jen to, že Čechy zajímá hlavně cena. Myslím, že dnes jsou na změnu připravení, protože si čím dál tím víc uvědomují problematiku udržitelnosti. Ptají se, jak ovlivní kvalitu jejich života. Jsou pragmatičtí a nezajímají je certifikáty, ale spíš reálné dopady na život. Což je koneckonců přesně to, o co nám v udržitelnosti jde,“ říká David Labardin, předseda představenstva společnosti LinkCity.

Podle Labardina dnes udržitelnost prostě znamená myslet na příští generace. Na tuto myšlenku navázali sami organizátoři konference tím, že v jejím závěru představili výsledky studie o stavu vnitřního prostředí na českých základních školách. Projektu se zúčastnily dvě školy, jedna z pražského Suchdola a druhá ze Slavkova u Brna. Výsledky byly poměrně nepříjemné. Alarmující hodnoty se ukázaly zejména při měření hluku a hladiny oxidu uhličitého. Cílem České rady pro šetrné budovy tak je vyvinout dostatečný tlak na státní správu, aby se v tomto směru začaly dít nějaké zásadnější změny. Vše v duchu toho, že udržitelné a šetrné budovy stavíme především pro další generace. Jak řekl na závěr konference Andrejsek: „Udržitelnost není profese, ale životní styl.“

(sem)

Partneři

Odborní partneři

Mediální partneři

Kanály

Hledáte inspiraci na bydlení?

Chcete vědět, co se staví ve Vaší lokalitě a proč? TV Architect Vám přináší zpravodajství o plánování staveb a architektuře v ČR. Jsme kombinace online televizního kanálu, kterým proudí rozhovory s předními světovými i tuzemskými architekty a videa o nejzajímavějších projektech.
© 2018 TV Architect s.r.o. - Spojujeme svět architektury
Vytvořeno v Beneš & Michl