ODEBÍRAT NOVINKY
Úvod Pořady Konference architektury Šetrné budovy – trend, který se u nás pomalu zabydluje

Šetrné budovy – trend, který se u nás pomalu zabydluje

Zrušit ztišení
Přeskočit reklamu
x

Líbí se vám pořad?

Sdílejte ho svým přátelům.

Facebook log
sdílet na facebooku

Další video

Když se cesta protáhne na neurčito… Rozhovor s Markem Dythamem z Klein Dytham Architecture

zrušit

3 m 17 s / 15. 11. 2017 / Autor: TV Architect / Rozhovor s Tomášem Andrejskem, předsedou představenstva České rady pro šetrné budovy

Česká rada pro šetrné budovy uspořádala v Praze mezinárodní konferenci Šetrné budovy 2017: Vize a trendy stavebnictví 2030/2050 se speciálním hostem, vesmírným architektem Ondřejem Doulem. Škála témat byla poměrně široká. Na čem se však téměř všichni přednášející shodli, byl důraz na šetrné stavebnictví. Česká rada pro šetrné budovy zde mimo jiné představila výsledky studie o stavu vnitřního prostředí v českých základních školách.

České stavebnictví je konzervativní medvěd, který kráčí svou pečlivě vyšlapanou cestou a jen těžko mění své zaběhané principy, tak nějak by se ve stručnosti dala parafrázovat slova Petra Michálka, výkonného ředitele divize Čechy ze společnosti Skanska, který coby zástupce generálního partnera konferenci zahajoval. A právě určitá forma evangelizace našeho stavebního trhu a snaha o to, aby nabral směr k šetrnému stavebnictví, jsou podle Tomáše Andrejska, člena představenstva České rady pro šetrné budovy, jedním ze základních cílů rady.

Přestává nám být jedno, co jíme, kde a za jakých podmínek se vyrobilo to, co nosíme, a dokonce se v posledních letech zvyšuje i povědomí o tom, jak prostředí, ve kterém žijeme a pracujeme, ovlivňuje kvalitu našeho života. Pozornost veřejnosti se tak pomalu otáčí i směrem ke stavebnictví. „Když jsem před pěti lety přišel do Čech, poslouchal jsem jen to, že Čechy zajímá hlavně cena. Myslím, že dnes jsou na změnu připravení, protože si čím dál tím víc uvědomují problematiku udržitelnosti. Ptají se, jak ovlivní kvalitu jejich života. Jsou pragmatičtí a nezajímají je certifikáty, ale spíš reálné dopady na život. Což je koneckonců přesně to, o co nám v udržitelnosti jde,“ říká David Labardin, předseda představenstva společnosti LinkCity.

Podle Labardina dnes udržitelnost prostě znamená myslet na příští generace. Na tuto myšlenku navázali sami organizátoři konference tím, že v jejím závěru představili výsledky studie o stavu vnitřního prostředí na českých základních školách. Projektu se zúčastnily dvě školy, jedna z pražského Suchdola a druhá ze Slavkova u Brna. Výsledky byly poměrně nepříjemné. Alarmující hodnoty se ukázaly zejména při měření hluku a hladiny oxidu uhličitého. Cílem České rady pro šetrné budovy tak je vyvinout dostatečný tlak na státní správu, aby se v tomto směru začaly dít nějaké zásadnější změny. Vše v duchu toho, že udržitelné a šetrné budovy stavíme především pro další generace. Jak řekl na závěr konference Andrejsek: „Udržitelnost není profese, ale životní styl.“

(sem)

Doporučené pořady

TV Architect představuje...
Nový díl

TV Architect představuje...

TV Architect na Slovensku
Nový díl

TV Architect na Slovensku

Skryté poklady architektury pohledem Zdeňka Lukeše

Skryté poklady architektury pohledem Zdeňka Lukeše

TV Architect v regionech

TV Architect v regionech

Už máte klon umělé inteligence?

Už máte klon umělé inteligence?

U jednoho stolu

U jednoho stolu

Osobnosti současné architektury

Osobnosti současné architektury

Chátrající skvosty

Chátrající skvosty

Fotovoltaika pro firmy a developerské projekty

Fotovoltaika pro firmy a developerské projekty

Díla architektů a designérů

Díla architektů a designérů

Architekti nové generace

Architekti nové generace

Konference architektury

Konference architektury

Akademie navrhování interiérů

Akademie navrhování interiérů


Hledáte inspiraci pro bydlení?


© 2024 Living Media s.r.o.
Vytvořeno v Beneš & Michl
Zavřít reklamu