Odebírat novinky
Úvod Historie a osobnosti Historie Skryté poklady architektury – 44. díl – Cukrárna Myšák

Skryté poklady architektury – 44. díl – Cukrárna Myšák

Zrušit ztišení
Přeskočit reklamu
x

Líbí se vám pořad?

Sdílejte ho svým přátelům.

Facebook log
sdílet na facebooku

Další video

Skryté poklady architektury – 49. díl – Legiobanka Na Poříčí

zrušit

4 m 08 s / Autor: Zdeněk Lukeš, TV Architect

Neorenesanční dům pochází z druhé poloviny devatenáctého století a vznikl na základě projektu architekta Otto Ehlena. Koncem devatenáctého století dům získal František Myšák. Ten se rozhodl zde vybudovat cukrárnu a ta se později stala legendární. Dům byl předtím i poté několikrát přestavěn, ale jeho majitel se rozhodl vetknout mu vzhled podle nejnovější módy.

Výrazné průčelí ve stylu národního dekorativismu z umělého kamene vzniklo adaptací staršího domu, původně navrženého architektem Otto Ehlenem a později adaptovaného Osvaldem Polívkou, resp. Josefem Rosipalem. V parteru sídlila od konce XIX. století proslulá cukrárna Františka Myšáka, obnovená ve druhé polovině první dekády 21. století. Uvnitř se však dochovaly jen fragmenty původního artdecového interiéru - např. vitríny u vstupu. Průčelí domu je podle pamětí majitele domu dílem Josefa Gočára, architekt se však o něm v soupisu svých prací nezmiňuje. Přestavbu fasády provedl stavitel Josef Čapek v letech 1922-1923. Klasicistní domky v sousedství nahradila před deseti lety novostavba dle projektu Olega Hamana s pasáží směrem do Františkánské zahradyTV Architect děkuje panu Tomášovi Hanákovi za umožnění natáčení v prostorách cukrárny Myšak.

Zdeněk Lukeš

Cukrárna Myšák
Otto Ehlen
Vodičkova 31, Praha 1 - Nové Město
1871–1923

Hledáte inspiraci pro bydlení?

Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Více informací.
Publikování nebo další šíření obsahu serveru TVarchitect.com je bez písemného souhlasu společnosti Living Media s.r.o. zakázáno.
Orgánem dohledu nad poskytováním audiovizuálních mediálních služeb na vyžádání je Rada pro rozhlasové a televizní vysílání.
© 2020 Living Media s.r.o.
Vytvořeno v Beneš & Michl
Zavřít reklamu