CZ
  • EN
Odebírat novinky
Úvod Historie a osobnosti Historie S.P.A. – 44. Cukrárna Myšák

S.P.A. – 44. Cukrárna Myšák

Přeskočit reklamu
x
4 m 08 s / 24. 1. 2019 / Autor: Zdeněk Lukeš, TV Architect
S.P.A. – 44. Cukrárna Myšák

Neorenesanční dům pochází z druhé poloviny devatenáctého století a vznikl na základě projektu architekta Otto Ehlena. Koncem devatenáctého století dům získal František Myšák. Ten se rozhodl zde vybudovat cukrárnu a ta se později stala legendární. Dům byl předtím i poté několikrát přestavěn, ale jeho majitel se rozhodl vetknout mu vzhled podle nejnovější módy.

Výrazné průčelí ve stylu národního dekorativismu z umělého kamene vzniklo adaptací staršího domu, původně navrženého architektem Otto Ehlenem a později adaptovaného Osvaldem Polívkou, resp. Josefem Rosipalem. V parteru sídlila od konce XIX. století proslulá cukrárna Františka Myšáka, obnovená ve druhé polovině první dekády 21. století. Uvnitř se však dochovaly jen fragmenty původního artdecového interiéru - např. vitríny u vstupu. Průčelí domu je podle pamětí majitele domu dílem Josefa Gočára, architekt se však o něm v soupisu svých prací nezmiňuje. Přestavbu fasády provedl stavitel Josef Čapek v letech 1922-1923. Klasicistní domky v sousedství nahradila před deseti lety novostavba dle projektu Olega Hamana s pasáží směrem do Františkánské zahradyTV Architect děkuje panu Tomášovi Hanákovi za umožnění natáčení v prostorách cukrárny Myšak.

Zdeněk Lukeš

Cukrárna Myšák
Otto Ehlen
Vodičkova 31, Praha 1 - Nové Město
1871–1923

Partneři

Odborní partneři

Mediální partneři

Kanály

Hledáte inspiraci na bydlení?

Chcete vědět, co se staví ve Vaší lokalitě a proč? TV Architect Vám přináší zpravodajství o plánování staveb a architektuře v ČR. Jsme kombinace online televizního kanálu, kterým proudí rozhovory s předními světovými i tuzemskými architekty a videa o nejzajímavějších projektech.
© 2019 TV Architect s.r.o. - Spojujeme svět architektury
Vytvořeno v Beneš & Michl