CZ
  • EN
Odebírat novinky
Úvod Historie a osobnosti Historie S.P.A. – 45. Dům U Černé Matky Boží

S.P.A. – 45. Dům U Černé Matky Boží

Přeskočit reklamu
x
7 m 18 s / 31. 1. 2019 / Autor: Zdeněk Lukeš, TV Architect
S.P.A. – 45. Dům U Černé Matky Boží

Jedna z nejvýznamnějších staveb ve stylu architektonického kubismu byla postavena jako multifunkční palác pro podnikatele Františka Herbsta na parcele dvou starších domů (soška Černé madony na nároží pochází z jednoho z nich – domu rytířů Granovských – a dala stavbě jméno).

Zalomené průčelí respektuje původní regulaci. Dům s moderní železobetonovou konstrukcí je ukončen mansardovou střechou, takže citlivě navazuje na okolní, převážně barokní zástavbu. Původní Gočárův projekt vycházel ze stylu moderny, v roce 1912 ho však autor zkubizoval. Gočár též vyprojektoval interiér kavárny Grand café Orient v prvním patře, opatřený masivním černým nábytkem a řadou kvalitních uměleckořemeslných detailů, které byly před několika lety obnoveny Rudolfem Břínkem. V jednotlivých podlažích byly dále zřízeny obchody, módní salon, kanceláře a byty, v suterénu se provozovala vinárna. Patra propojuje působivé schodiště na podkovovitém půdorysu s výrazným kubistickým zábradlím. Stavba prošla v devadesátých letech rekonstrukcí podle projektu Karla Pragera. Dnes v domě sídlí i stálá expozice českého kubismu ze sbírek Uměleckoprůmyslového muzea a obchod s replikami kubistického designu. TV Architect děkuje panu Rudolfu Břínkovi za umožnění natáčení v prostorách kavárny Grand café Orient.

Z. Lukeš, P. Hroch: Praha moderní I, Paseka 2012

Dům U Černé Matky Boží

Josef Gočár
Ovocný trh 569/19, Praha 1 – Staré Město
1911–1912

Partneři

Odborní partneři

Mediální partneři

Kanály

Hledáte inspiraci na bydlení?

Chcete vědět, co se staví ve Vaší lokalitě a proč? TV Architect Vám přináší zpravodajství o plánování staveb a architektuře v ČR. Jsme kombinace online televizního kanálu, kterým proudí rozhovory s předními světovými i tuzemskými architekty a videa o nejzajímavějších projektech.
© 2019 TV Architect s.r.o. - Spojujeme svět architektury
Vytvořeno v Beneš & Michl