CZ
  • EN
Odebírat novinky
Úvod Historie a osobnosti Historie S.P.A. - 42. Byt T. G. Masaryka na Pražském hradě, část 5. Vázové schodiště a Lví síň

S.P.A. - 42. Byt T. G. Masaryka na Pražském hradě, část 5. Vázové schodiště a Lví síň

Přeskočit reklamu
x
4 m 18 s / 10. 1. 2019 / Autor: Zdeněk Lukeš, TV Architect
S.P.A. - 42. Byt T. G. Masaryka na Pražském hradě, část 5. Vázové schodiště a Lví síň

Plečnik v Masarykově bytě vytvořil řadu zajímavých prvků. V tomto díle Skrytých pokladů architektury se nejprve podíváme do Lví síně a poté navštívíme věhlasné vázové schodiště. V obou těchto prostorách zanechal slovinský architekt Josip Plečnik nesmazatelnou stopu svého génia.

Lví síň je nazvaná podle barokní lví hlavy, ke které postupně přibyla žulová kašna. Nejen na kašně najdeme množství detailů, které jsou typické pro Plečnikovo dílo a kterými chtěl tvůrce vzdát hold v tomto případě jedné velké osobnosti světa architektury devatenáctého století. Přestože se Masarykův byt na Pražském hradě zachoval pouze fragmentálně, jedná se o jedinečné architektonické i designérské dílo. Ty nejzákladnější prvky se podařilo udržet v provozu.

TV Architect děkuje Kanceláři prezidenta republiky a Správě Pražského hradu za umožnění natáčení v prostorách bytu T. G. Masaryka.

Byt Tomáše G. Masaryka
Jože Plečnik
Nový královský palác, Praha-Hrad 1/čp. 1, Praha 1-Hradčany
1922–1927

Partneři

Odborní partneři

Mediální partneři

Kanály

Hledáte inspiraci na bydlení?

Chcete vědět, co se staví ve Vaší lokalitě a proč? TV Architect Vám přináší zpravodajství o plánování staveb a architektuře v ČR. Jsme kombinace online televizního kanálu, kterým proudí rozhovory s předními světovými i tuzemskými architekty a videa o nejzajímavějších projektech.
© 2019 TV Architect s.r.o. - Spojujeme svět architektury
Vytvořeno v Beneš & Michl