CZ
  • EN
Více kanálů
Odebírat novinky
Úvod Historie a osobnosti Historie S.P.A. – 31. Třetí nádvoří Pražského hradu

S.P.A. – 31. Třetí nádvoří Pražského hradu

Přeskočit reklamu
x
3 m 45 s / 13. 9. 2018 / Autor: Zdeněk Lukeš, TV Architect
S.P.A. – 31. Třetí nádvoří Pražského hradu

Plečnik sjednotil niveletu nádvoří a v návrhu nové dlažby ze žulových bloků. Instalován zde byl také obelisk z mrákotínské žuly a dioritový podstavec sochy sv. Jiří. Ten je obkroužen bronzovým prstencem.

Plečnikovy úpravy ústředního prostoru areálu, jemuž dominuje katedrála sv. Víta, spočívají v sjednocení nivelety nádvoří a v návrhu nové dlažby ze žulových bloků, pod níž se skrývá železobetonový skelet s archeologickými nálezy. V rámci této citlivé úpravy tu byly dále instalovány obelisky z mrákotínské žuly v jednom z ohnisek prostranství a nový dioritový podstavec pozdně gotické sochy sv. Jiří, obkroužený bronzovým prstencem. Byl též zřízen přístřešek chránící zbytky Spytihněvovy baziliky a protorománské rotundy, nová Orlí kašna při vstupu do Starého královského paláce a v jihovýchodním rohu baldachýn nad vstupem na Býčí schodiště.

III. nádvoří Pražského hradu
Jože Plečnik
areál Pražského hradu, IV
1925–1932

Lukeš - P. Hroch, Praha moderní I, Paseka 2012

TV Architect děkuje Správě Pražského hradu za umožnění natáčení v prostorách Pražského hradu. Pro více informací se podívejte na stránky Kultura na Hradě.

Partneři

Odborní partneři

Mediální partneři

Kanály

Hledáte inspiraci na bydlení?

Chcete vědět, co se staví ve Vaší lokalitě a proč? TV Architect Vám přináší zpravodajství o plánování staveb a architektuře v ČR. Jsme kombinace online televizního kanálu, kterým proudí rozhovory s předními světovými i tuzemskými architekty a videa o nejzajímavějších projektech.
© 2018 TV Architect s.r.o. - Spojujeme svět architektury
Vytvořeno v Beneš & Michl