CZ
  • EN
Více kanálů
Odebírat novinky
Úvod Historie a osobnosti Historie S.P.A. – 31. Třetí nádvoří Pražského hradu

S.P.A. – 31. Třetí nádvoří Pražského hradu

Přeskočit reklamu
x
3 m 45 s / 13. 9. 2018 / Autor: Zdeněk Lukeš, TV Architect
S.P.A. – 31. Třetí nádvoří Pražského hradu

Plečnik sjednotil niveletu nádvoří a v návrhu nové dlažby ze žulových bloků. Instalován zde byl také obelisk z mrákotínské žuly a dioritový podstavec sochy sv. Jiří. Ten je obkroužen bronzovým prstencem.

Plečnikovy úpravy ústředního prostoru areálu, jemuž dominuje katedrála sv. Víta, spočívají v sjednocení nivelety nádvoří a v návrhu nové dlažby ze žulových bloků, pod níž se skrývá železobetonový skelet s archeologickými nálezy. V rámci této citlivé úpravy tu byly dále instalovány obelisky z mrákotínské žuly v jednom z ohnisek prostranství a nový dioritový podstavec pozdně gotické sochy sv. Jiří, obkroužený bronzovým prstencem. Byl též zřízen přístřešek chránící zbytky Spytihněvovy baziliky a protorománské rotundy, nová Orlí kašna při vstupu do Starého královského paláce a v jihovýchodním rohu baldachýn nad vstupem na Býčí schodiště.

TV Architect děkuje Správě Pražského hradu za umožnění natáčení v prostorách Pražského hradu. Pro více informací se podívejte na stránky Kultura na Hradě.

III. nádvoří Pražského hradu
Jože Plečnik
areál Pražského hradu, IV
1925–1932

Lukeš - P. Hroch, Praha moderní I, Paseka 2012

Partneři

Odborní partneři

Mediální partneři

Kanály

Hledáte inspiraci na bydlení?

Chcete vědět, co se staví ve Vaší lokalitě a proč? TV Architect Vám přináší zpravodajství o plánování staveb a architektuře v ČR. Jsme kombinace online televizního kanálu, kterým proudí rozhovory s předními světovými i tuzemskými architekty a videa o nejzajímavějších projektech.
© 2018 TV Architect s.r.o. - Spojujeme svět architektury
Vytvořeno v Beneš & Michl