Odebírat novinky
Úvod Historie a osobnosti Historie Skryté poklady architektury – 31. díl – Třetí nádvoří Pražského hradu

Skryté poklady architektury – 31. díl – Třetí nádvoří Pražského hradu

Zrušit ztišení
Přeskočit reklamu
x

Líbí se vám pořad?

Sdílejte ho svým přátelům.

Facebook log
sdílet na facebooku

Další video

Skryté poklady architektury – 49. díl – Legiobanka Na Poříčí

zrušit

3 m 45 s / Autor: Zdeněk Lukeš, TV Architect

Plečnik sjednotil niveletu nádvoří a v návrhu nové dlažby ze žulových bloků. Instalován zde byl také obelisk z mrákotínské žuly a dioritový podstavec sochy sv. Jiří. Ten je obkroužen bronzovým prstencem.

Plečnikovy úpravy ústředního prostoru areálu, jemuž dominuje katedrála sv. Víta, spočívají v sjednocení nivelety nádvoří a v návrhu nové dlažby ze žulových bloků, pod níž se skrývá železobetonový skelet s archeologickými nálezy. V rámci této citlivé úpravy tu byly dále instalovány obelisky z mrákotínské žuly v jednom z ohnisek prostranství a nový dioritový podstavec pozdně gotické sochy sv. Jiří, obkroužený bronzovým prstencem. Byl též zřízen přístřešek chránící zbytky Spytihněvovy baziliky a protorománské rotundy, nová Orlí kašna při vstupu do Starého královského paláce a v jihovýchodním rohu baldachýn nad vstupem na Býčí schodiště.

TV Architect děkuje Správě Pražského hradu za umožnění natáčení v prostorách Pražského hradu. Pro více informací se podívejte na stránky Kultura na Hradě.

III. nádvoří Pražského hradu
Jože Plečnik
areál Pražského hradu, IV
1925–1932

Lukeš - P. Hroch, Praha moderní I, Paseka 2012

Hledáte inspiraci pro bydlení?

Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Více informací.
Publikování nebo další šíření obsahu serveru TVarchitect.com je bez písemného souhlasu společnosti Living Media s.r.o. zakázáno.
Orgánem dohledu nad poskytováním audiovizuálních mediálních služeb na vyžádání je Rada pro rozhlasové a televizní vysílání.
© 2020 Living Media s.r.o.
Vytvořeno v Beneš & Michl
Zavřít reklamu