CZ
  • EN
Odebírat novinky
Úvod Historie a osobnosti Historie S.P.A. - 32. Rajská zahrada, Pražský hrad

S.P.A. - 32. Rajská zahrada, Pražský hrad

Přeskočit reklamu
x
6 m 04 s / 20. 9. 2018 / Autor: Original TV Architect Popisek: Rajská zahrada
S.P.A. - 32. Rajská zahrada, Pražský hrad

Zahradě dominuje obří monolitická mísa z mrákotínské žuly. Na osu kamenné mísy je v jižním křídle Nového královského paláce umístěn nenápadný vstup na Vázové schodiště, akcentovaný ozdobnou mříží sousedícího okna.

Komorní zahrada, která je součástí Jižních zahrad Pražského hradu, představuje jedno z Plečnikových mistrovských děl. Architekt prorazil zdvojený portál do historické hradební zdi a vedl odtud monumentální schodiště do zahrady. Její jedinou dominantou je obří monolitická mísa z mrákotínské žuly, spočívající uprostřed travnaté plochy. Kontrastním prvkem měl být štíhlý sloup na schodišti, během transportu na Hrad byl však rozlomen. Pod schody se nachází klenutá síň. Na osu kamenné mísy je v jižním křídle Nového královského paláce umístěn nenápadný vstup na Vázové schodiště, akcentovaný ozdobnou mříží sousedícího okna. Navazující zahrada Na Valech, rovněž upravovaná Plečnikem, je od Rajské zahrady oddělena řadou stříhaných habrů, jimiž architekt nahradil původní zeď.

TV Architect děkuje Správě Pražského hradu za umožnění natáčení v prostorách Pražského hradu. Pro více informací se podívejte na stránky Kultura na Hradě.

Rajská zahrada
Jože Plečnik
areál Pražského hradu, Hradčany, Praha 1
1920–1926

Lukeš - P. Hroch, Praha moderní I, Paseka, Praha 2012

Partneři

Odborní partneři

Mediální partneři

Kanály

Hledáte inspiraci na bydlení?

Chcete vědět, co se staví ve Vaší lokalitě a proč? TV Architect Vám přináší zpravodajství o plánování staveb a architektuře v ČR. Jsme kombinace online televizního kanálu, kterým proudí rozhovory s předními světovými i tuzemskými architekty a videa o nejzajímavějších projektech.
© 2019 TV Architect s.r.o. - Spojujeme svět architektury
Vytvořeno v Beneš & Michl