Odebírat novinky
Úvod Historie a osobnosti Historie Skryté poklady architektury – 32. díl – Rajská zahrada, Pražský hrad

Skryté poklady architektury – 32. díl – Rajská zahrada, Pražský hrad

Zrušit ztišení
Přeskočit reklamu
x

Líbí se vám pořad?

Sdílejte ho svým přátelům.

Facebook log
sdílet na facebooku

Další video

Skryté poklady architektury – 33. díl, část 1. – Zahrada Na Valech, Pražský hrad

zrušit

6 m 04 s / Autor: Original TV Architect Popisek: Rajská zahrada

Zahradě dominuje obří monolitická mísa z mrákotínské žuly. Na osu kamenné mísy je v jižním křídle Nového královského paláce umístěn nenápadný vstup na Vázové schodiště, akcentovaný ozdobnou mříží sousedícího okna.

Komorní zahrada, která je součástí Jižních zahrad Pražského hradu, představuje jedno z Plečnikových mistrovských děl. Architekt prorazil zdvojený portál do historické hradební zdi a vedl odtud monumentální schodiště do zahrady. Její jedinou dominantou je obří monolitická mísa z mrákotínské žuly, spočívající uprostřed travnaté plochy. Kontrastním prvkem měl být štíhlý sloup na schodišti, během transportu na Hrad byl však rozlomen. Pod schody se nachází klenutá síň. Na osu kamenné mísy je v jižním křídle Nového královského paláce umístěn nenápadný vstup na Vázové schodiště, akcentovaný ozdobnou mříží sousedícího okna. Navazující zahrada Na Valech, rovněž upravovaná Plečnikem, je od Rajské zahrady oddělena řadou stříhaných habrů, jimiž architekt nahradil původní zeď.

TV Architect děkuje Správě Pražského hradu za umožnění natáčení v prostorách Pražského hradu. Pro více informací se podívejte na stránky Kultura na Hradě.

Rajská zahrada
Jože Plečnik
areál Pražského hradu, Hradčany, Praha 1
1920–1926

Lukeš - P. Hroch, Praha moderní I, Paseka, Praha 2012

Hledáte inspiraci pro bydlení?

Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Více informací.
Publikování nebo další šíření obsahu serveru TVarchitect.com je bez písemného souhlasu společnosti Living Media s.r.o. zakázáno.
Orgánem dohledu nad poskytováním audiovizuálních mediálních služeb na vyžádání je Rada pro rozhlasové a televizní vysílání.
© 2021 Living Media s.r.o.
Vytvořeno v Beneš & Michl