CZ
  • EN
Více kanálů
Odebírat novinky
Úvod Historie a osobnosti Historie S.P.A. – 33. Zahrada Na Valech, Pražský hrad, část 1.

S.P.A. – 33. Zahrada Na Valech, Pražský hrad, část 1.

Přeskočit reklamu
x
4 m 38 s / 27. 9. 2018 / Autor: TV Architect
S.P.A. – 33. Zahrada Na Valech, Pražský hrad, část 1.

Zahrada navazuje na komorní zahradu Rajskou, upravovanou rovněž Plečnikem. Táhne se pod jižní frontou hradních paláců až k Opyši. Zdejší Moravské baště dominuje kamenná tříska zakončená jónskou hlavicí. I tato část Pražského hradu byla vytvořena na základě návrhů slovinského architekta Jože Plečnika.

Jednotlivá zastavení architekt zdůraznil pavilonky (Malý belvedér, Aviarium, Bellevue), pyramidou, brankou do alpina a úpravou Moravské bašty. Té dominuje štíhlá kamenná tříska zakončená jónskou hlavicí. Na příčné ose pod Býčím schodištěm, které zahrady v centrální části hradního areálu propojuje s třetím nádvořím, je umístěna půlkruhová vyhlídka. Pod jižní obrannou zdí, již Plečnik snížil, aby zahrady propojil s městem, se nachází terasovitá vinice a alpinum. Osnovu zahrady tvoří mlatové cesty a travnaté koberce. Jde o prostý, zato působivý koncept využívající mnoha mediteránních prvků.

TV Architect děkuje Správě Pražského hradu za umožnění natáčení v prostorách Pražského hradu. Pro více informací se podívejte na stránky Kultura na Hradě.

Zahrada Na Valech
Jože Plečnik
areál Pražského hradu, Hradčany, Praha 1
1920–1925

Lukeš - P. Hroch, Praha moderní I, Paseka, Praha 2012

Partneři

Odborní partneři

Mediální partneři

Kanály

Hledáte inspiraci na bydlení?

Chcete vědět, co se staví ve Vaší lokalitě a proč? TV Architect Vám přináší zpravodajství o plánování staveb a architektuře v ČR. Jsme kombinace online televizního kanálu, kterým proudí rozhovory s předními světovými i tuzemskými architekty a videa o nejzajímavějších projektech.
© 2018 TV Architect s.r.o. - Spojujeme svět architektury
Vytvořeno v Beneš & Michl