CZ
  • EN
Více kanálů
Odebírat novinky
Úvod Architektura a urbanismus Ikony architektury S.P.A. – 30. První nádvoří Pražského hradu

S.P.A. – 30. První nádvoří Pražského hradu

Přeskočit reklamu
x
3 m 35 s / 6. 9. 2018 / Autor: Original TV Architect Popisek: I. nádvoří Pražského hradu
S.P.A. – 30. První nádvoří Pražského hradu

Jože Plečnik upravil i vstupní nádvoří Pražského hradu. Nejvýraznějším prvkem úpravy je dvojice vlajkových stožárů, které byly původně zhotoveny z kmenů moravské jedle. Ty se nachází po obou stranách Matyášovy brány. Tímto dílem začíná speciál o Pražském hradu, kde se podívame na práci Plečnika a jedné vyznamné současné architektky.

I. vstupní – čestné – hradní nádvoří bylo decentně upraveno Jožem Plečnikem. Architekt navrhl novou žulovou dlažbu, lampy na pilířích oplocení, symetricky umístěné průchody do severního a jižního Čestného výběžku Nového královského paláce (později uzavřeno vraty) a nové vstupy do Sloupové síně (byly později zazděny). Nejvýraznějším prvkem této úpravy je dvojice vlajkových stožárů po obou stranách raně barokní Matyášovy brány – hlavního vstupu do hradního areálu. Stožáry byly původně zhotoveny z kmenů moravské jedle (nyní je zastupují kopie sestavené z dřevěných pásků).

Zdeněk Lukeš

První nádvoří Pražského hradu
Jože Plečnik
areál Pražského hradu, IV
1920–1925

Z. Lukeš - P. Hroch, Praha moderní I, Paseka 2012

TV Architect děkuje Správě Pražského hradu za umožnění natáčení v prostorách Pražského hradu. Pro více informací se podívejte na stránky Kultura na Hradě.

Partneři

Odborní partneři

Mediální partneři

Kanály

Hledáte inspiraci na bydlení?

Chcete vědět, co se staví ve Vaší lokalitě a proč? TV Architect Vám přináší zpravodajství o plánování staveb a architektuře v ČR. Jsme kombinace online televizního kanálu, kterým proudí rozhovory s předními světovými i tuzemskými architekty a videa o nejzajímavějších projektech.
© 2018 TV Architect s.r.o. - Spojujeme svět architektury
Vytvořeno v Beneš & Michl