CZ
  • EN
Více kanálů
Odebírat novinky
Úvod Architektura a urbanismus Ikony architektury S.P.A. – 30. První nádvoří Pražského hradu

S.P.A. – 30. První nádvoří Pražského hradu

Přeskočit reklamu
x
3 m 35 s / 6. 9. 2018 / Autor: Original TV Architect Popisek: I. nádvoří Pražského hradu
S.P.A. – 30. První nádvoří Pražského hradu

Jože Plečnik upravil i vstupní nádvoří Pražského hradu. Nejvýraznějším prvkem úpravy je dvojice vlajkových stožárů, které byly původně zhotoveny z kmenů moravské jedle. Ty se nachází po obou stranách Matyášovy brány. Tímto dílem začíná speciál o Pražském hradu, kde se podívame na práci Plečnika a jedné vyznamné současné architektky.

I. vstupní – čestné – hradní nádvoří bylo decentně upraveno Jožem Plečnikem. Architekt navrhl novou žulovou dlažbu, lampy na pilířích oplocení, symetricky umístěné průchody do severního a jižního Čestného výběžku Nového královského paláce (později uzavřeno vraty) a nové vstupy do Sloupové síně (byly později zazděny). Nejvýraznějším prvkem této úpravy je dvojice vlajkových stožárů po obou stranách raně barokní Matyášovy brány – hlavního vstupu do hradního areálu. Stožáry byly původně zhotoveny z kmenů moravské jedle (nyní je zastupují kopie sestavené z dřevěných pásků).

TV Architect děkuje Správě Pražského hradu za umožnění natáčení v prostorách Pražského hradu. Pro více informací se podívejte na stránky Kultura na Hradě.

Zdeněk Lukeš

První nádvoří Pražského hradu
Jože Plečnik
areál Pražského hradu, IV
1920–1925

Z. Lukeš - P. Hroch, Praha moderní I, Paseka 2012

Partneři

Odborní partneři

Mediální partneři

Kanály

Hledáte inspiraci na bydlení?

Chcete vědět, co se staví ve Vaší lokalitě a proč? TV Architect Vám přináší zpravodajství o plánování staveb a architektuře v ČR. Jsme kombinace online televizního kanálu, kterým proudí rozhovory s předními světovými i tuzemskými architekty a videa o nejzajímavějších projektech.
© 2018 TV Architect s.r.o. - Spojujeme svět architektury
Vytvořeno v Beneš & Michl