Odebírat novinky
Úvod Historie a osobnosti Historie Skryté poklady architektury – 23. díl, část 1. – Bubeneč, část 1.

Skryté poklady architektury – 23. díl, část 1. – Bubeneč, část 1.

Zrušit ztišení
Přeskočit reklamu
x

Líbí se vám pořad?

Sdílejte ho svým přátelům.

Facebook log
sdílet na facebooku

Další video

Skryté poklady architektury – 23. díl, část 2. – Bubeneč

zrušit

3 m 18 s / Autor: Zdeněk Lukeš, TV Architect
#bubeneč
další

V roce 1904 byl Bubeneč povýšen na město a roku 1922 připojen k velké Praze. V okolí se nachází velké množství zajímavých vil z konce devatenáctého a počátku dvacátého století. Ve vile ve Slavíčkově ulici bydleli bratři Suchardové, významní čeští sochaři. V jejím sousedství stojí vila, již pro sebe navrhl a nechal postavit český architekt Jan Koula. Sídlo stavitele Gustava Papeže na sobě nese prvky secese. Vila malíře Karla Vítězslava Maška v sobě skrývá části svatovítské katedrály. Dům rodiny Suchardovy symbolizuje architektonickou modernu. Protější vilu projektoval slovenský architekt Dušan Jurkovič pro doktora Náhlovského.

Nedlouhá Slavíčkova ulice ve vilové části Bubenče ukrývá pravé poklady: na sklonku předminulého a na začátku minulého století tu vznikla řada cenných vil, navržených předními českými architekty. Jsou to neorenesanční domy Rudolfa Koukoly, rodinný dům profesora Jana Kouly, dvě vily sochařů Suchardových, z nichž tu novější na nároží Suchardovy ulice se sousedním ateliérem navrhl slavný Jan Kotěra ve stylu nastupující moderny. Cenné jsou i domy malíře a architekta Karla Vítězslava Maška nebo Náhlovského vila významného slovenského architekta Dušana Jurkoviče v secesním stylu s motivy lidové architektury.

Slavíčkova ulice
160 00 Praha 6 – Bubeneč

Zdroj: Lukeš Zdeněk, Hroch Pavel: Praha na prahu moderny, Paseka, Praha 2017

Další díly Skrytých pokladů architektury pohledem Zdeňka Lukeše na TV Architect naleznete na odkazu níže:
Kanál Skryté poklady architektury pohledem Zdeňka Lukeše

Hledáte inspiraci pro bydlení?

Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Více informací.
Publikování nebo další šíření obsahu serveru TVarchitect.com je bez písemného souhlasu společnosti Living Media s.r.o. zakázáno.
Orgánem dohledu nad poskytováním audiovizuálních mediálních služeb na vyžádání je Rada pro rozhlasové a televizní vysílání.
© 2020 Living Media s.r.o.
Vytvořeno v Beneš & Michl
Zavřít reklamu