CZ
  • EN
Odebírat novinky
Úvod Historie a osobnosti Historie S.P.A. – 23. Bubeneč, část 2.

S.P.A. – 23. Bubeneč, část 2.

Přeskočit reklamu
x
3 m 07 s / 10. 5. 2018 / Autor: Zdeněk Lukeš, TV Architect
S.P.A. – 23. Bubeneč, část 2.

Domy, o nichž budeme mluvit dnes, vznikly na přelomu 19. a 20. století. První dům navrhl stavitel Gustav Papež a nachází se na ní secesní prvky. Druhou budovu projektoval malíř Karel Vítězslav Mašek. Tato budova je doslova kuriózní stavbou. Druhý dům rodiny Suchardovy vznikl podle návrhu architekta Jana Kotěry a symbolizuje architektonickou modernu. Protější dům navrhl slovenský stavitel Dušan Jurkovič pro doktora Náhlovského. Vstupní baldachýn vily je prvek převzatý ze slovenské lidové architektury.

Nedlouhá Slavíčkova ulice ve vilové části Bubenče ukrývá pravé poklady: na sklonku předminulého a na začátku minulého století tu vznikla řada cenných vil, navržených předními českými architekty. Jsou to neorenesanční domy Rudolfa Koukoly, rodinný dům profesora Jana Kouly, dvě vily sochařů Suchardových, z nichž tu novější na nároží Suchardovy ulice se sousedním ateliérem navrhl slavný Jan Kotěra ve stylu nastupující moderny. Cenné jsou i domy malíře a architekta Karla Vítězslava Maška nebo Náhlovského vila významného slovenského architekta Dušana Jurkoviče v secesním stylu s motivy lidové architektury.

Slavíčkova ulice
160 00 Praha 6 – Bubeneč

Zdroj: Lukeš Zdeněk, Hroch Pavel: Praha na prahu moderny, Paseka, Praha 2017

Další díly Skrytých pokladů architektury pohledem Zdeňka Lukeše na TV Architect naleznete na odkazu níže:

Kanál Skryté poklady architektury pohledem Zdeňka Lukeše

Partneři

Odborní partneři

Mediální partneři

Kanály

Hledáte inspiraci na bydlení?

Chcete vědět, co se staví ve Vaší lokalitě a proč? TV Architect Vám přináší zpravodajství o plánování staveb a architektuře v ČR. Jsme kombinace online televizního kanálu, kterým proudí rozhovory s předními světovými i tuzemskými architekty a videa o nejzajímavějších projektech.
© 2019 TV Architect s.r.o. - Spojujeme svět architektury
Vytvořeno v Beneš & Michl