Odebírat novinky
Úvod Development a stavby Rezidenční projekty Skryté poklady architektury – 25. díl – Ulice Na Zátorce

Skryté poklady architektury – 25. díl – Ulice Na Zátorce

Zrušit ztišení
Přeskočit reklamu
x

Líbí se vám pořad?

Sdílejte ho svým přátelům.

Facebook log
sdílet na facebooku

Další video

Skryté poklady architektury – 26. díl – Dům Čechova 29

zrušit

3 m 48 s / Autor: Zdeněk Lukeš, TV Architect

V ulici Na Zátorce se nachází celá řada zajímavých vil. Najdeme zde také pomník hudebního skladatele Karla Bendla od sochaře Stanislava Suchardy. Rodinný dům pro Krausovy navrhl architekt Emil Králíček ve stylu pozdní geometrické secese. Na domu je patrný vliv darmstadtské architektury. Další vila pochází rovněž z návrhu Emila Králíčka a je to tak zvaná Marešova vila. Sídlo inženýra Kapsy projektoval architekt Otakar Novotný. Ten často používal motiv režného zdiva. Interiér vily navrhl Adolf Loos. Maternova vila byla vybudována na základě projektu architekta Rudolfa Stockara.

Bubenečská ulice Na Zátorce je lemována zajímavými stavbami. U jejího ústí do ulice Korunovační se nachází secesní pomník hudebního skladatele Karla Bendla od Stanislava Suchardy. Cenná je dvojice vil architekta Emila Králíčka a stavitele Matěje Blechy z let 1908-1910: Krausova a Marešova s výzdobou Antonína Waiganta v pozdně secesním stylu. Dále je zde významná vila ing. Kapsy s průčelím z režného zdiva, kterou navrhl Kotěrův žák Otakar Novotný. Její interiér je dílem Adolfa Loose. Dům ve stylu holandské racionální moderny pochází z let 1930-1931. Konečně Maternův dům v konstruktivistickém stylu projektoval absolvent pražské techniky Rudolf Stockar v letech 1926-1928.

Ulice na Zátorce
Praha 6 – Bubeneč
Architekti Emil Králíček, Otakar Novotný a Rudolf Stockar
1908–1926

Zdroj: Lukeš Zdeněk, Hroch Pavel: Praha na prahu moderny, Paseka, Praha 2017.

Další díly:
Kanál Skryté poklady architektury pohledem Zdeňka Lukeše

Hledáte inspiraci pro bydlení?

Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Více informací.
Publikování nebo další šíření obsahu serveru TVarchitect.com je bez písemného souhlasu společnosti Living Media s.r.o. zakázáno.
Orgánem dohledu nad poskytováním audiovizuálních mediálních služeb na vyžádání je Rada pro rozhlasové a televizní vysílání.
© 2021 Living Media s.r.o.
Vytvořeno v Beneš & Michl