CZ
  • EN
Odebírat novinky
Úvod Historie a osobnosti Historie S.P.A. – 22. Hanavský pavilon

S.P.A. – 22. Hanavský pavilon

Přeskočit reklamu
x
2 m 13 s / 26. 4. 2018 / Autor: Zdeněk Lukeš, TV Architect
S.P.A. – 22. Hanavský pavilon

Hanavský pavilon byl postaven u příležitosti pořádání Jubilejní výstavy roku 1891. Budova sloužila jako reklama Komárovských železáren. Na počátku dvacátého století byl pavilon rozebrán a ze Stromovky byl přesunut na okraj Letenských sadů. Po dlouhodobém strádání se budova dočkala opravy a dnes slouží jako luxusní restaurace.

Drobný neobarokní objekt rakouského architekta Otto Hiesera byl původně zbudován jako reklamní pavilon Komárovských železáren knížete Wilhelma von Hanau v areálu Jubilejní výstavy v Královské oboře. Stavbu na polygonálním půdorysu završuje kupole s lucernou a do čtyř stran z ní vybíhají krátká křídla ukončená vysokými štíty. Konstrukce je kombinací omítaného zdiva a železa s mnoha zdobnými litinovými detaily – arkýři, balkony, zábradlími a schodišti přilehlé terasy – které umělecky zpracoval výtvarník Zdeněk Emanuel Fiala. Pavilon byl po skončení výstavy rozebrán a umístěn na hranu Letenských sadů, odkud je krásný výhled na panorama města. Po dlouhém chátrání byl v sedmdesátých letech 20. století opraven a od té doby slouží jako luxusní restaurace.

Hanavský pavilon
Otto Hieser
Letenské sady 173
170 00 Praha 7

Zdroj: Lukeš Zdeněk, Hroch Pavel: Praha na prahu moderny, Paseka, Praha 2017.

Další díly Skrytých pokladů architektury pohledem Zdeňka Lukeše na TV Architect naleznete na odkazu níže:
Kanál Skryté poklady architektury pohledem Zdeňka Lukeše

Partneři

Odborní partneři

Mediální partneři

Kanály

Hledáte inspiraci na bydlení?

Chcete vědět, co se staví ve Vaší lokalitě a proč? TV Architect Vám přináší zpravodajství o plánování staveb a architektuře v ČR. Jsme kombinace online televizního kanálu, kterým proudí rozhovory s předními světovými i tuzemskými architekty a videa o nejzajímavějších projektech.
© 2019 TV Architect s.r.o. - Spojujeme svět architektury
Vytvořeno v Beneš & Michl