CZ
  • EN
Odebírat novinky
Úvod Architektura a urbanismus Urbanismus S.P.A. – 21. Letenský průkop

S.P.A. – 21. Letenský průkop

Přeskočit reklamu
x
5 m 02 s / 19. 4. 2018 / Autor: Zdeněk Lukeš, TV Architect
S.P.A. – 21. Letenský průkop

Plány s Letenským průkopem se v Praze řeší už od konce 19. století, jedním z prvních byl nákres pana profesora Jana Kouly z roku 1896, který navrhoval průkop končící někde u dnešního stadionu Sparty. Objevila se i varianta s tunelem, který měl stejně jako průkop navazovat na Čechův most. Nápadů na zkrácení cesty na Letnou bylo mnoho, nerealizoval se žádný. Po druhé světové válce se uvažovalo, že by se na vrchu postavila galerie, ale hovořilo se i o parlamentu. Nakonec zde vyrostla „fronta na maso“.

I tak se totiž lidově říkalo obrovskému pomníku generalissima J. V. Stalina, jenž navrhl Otakar Švec. Architektonické řešení okolí bylo dílem manželů Jiřího a Vlasty Štursových. Monument se zde tyčil až do roku 1962, kdy byl odstřelen. Do roku 1991 bylo místo prázdné, tehdy, u příležitosti jubilejní výstavy, využili organizátoři prostor jako poutač a umístili sem metronom, jehož autorem je Vratislav Karel Novák. Stojí tu dodnes. V současné době se uvažuje také o tom, že by v soklu pomníku mohlo být zřízeno muzeum totality.

sem

Zdroj: Národní technické muzeum

Další díly Skrytých pokladů architektury pohledem Zdeňka Lukeše na TV Architect naleznete na odkazu níže:
Kanál Skryté poklady architektury pohledem Zdeňka Lukeše

Partneři

Odborní partneři

Mediální partneři

Kanály

Hledáte inspiraci na bydlení?

Chcete vědět, co se staví ve Vaší lokalitě a proč? TV Architect Vám přináší zpravodajství o plánování staveb a architektuře v ČR. Jsme kombinace online televizního kanálu, kterým proudí rozhovory s předními světovými i tuzemskými architekty a videa o nejzajímavějších projektech.
© 2019 TV Architect s.r.o. - Spojujeme svět architektury
Vytvořeno v Beneš & Michl