Odebírat novinky
Úvod Architektura a urbanismus Urbanismus Skryté poklady architektury – 21. díl – Letenský průkop

Skryté poklady architektury – 21. díl – Letenský průkop

Zrušit ztišení
Přeskočit reklamu
x

Líbí se vám pořad?

Sdílejte ho svým přátelům.

Facebook log
sdílet na facebooku

Další video

Skryté poklady architektury – 22. díl – Hanavský pavilon

zrušit

5 m 02 s / Autor: Zdeněk Lukeš, TV Architect

Plány s Letenským průkopem se v Praze řeší už od konce 19. století, jedním z prvních byl nákres pana profesora Jana Kouly z roku 1896, který navrhoval průkop končící někde u dnešního stadionu Sparty. Objevila se i varianta s tunelem, který měl stejně jako průkop navazovat na Čechův most. Nápadů na zkrácení cesty na Letnou bylo mnoho, nerealizoval se žádný. Po druhé světové válce se uvažovalo, že by se na vrchu postavila galerie, ale hovořilo se i o parlamentu. Nakonec zde vyrostla „fronta na maso“.

I tak se totiž lidově říkalo obrovskému pomníku generalissima J. V. Stalina, jenž navrhl Otakar Švec. Architektonické řešení okolí bylo dílem manželů Jiřího a Vlasty Štursových. Monument se zde tyčil až do roku 1962, kdy byl odstřelen. Do roku 1991 bylo místo prázdné, tehdy, u příležitosti jubilejní výstavy, využili organizátoři prostor jako poutač a umístili sem metronom, jehož autorem je Vratislav Karel Novák. Stojí tu dodnes. V současné době se uvažuje také o tom, že by v soklu pomníku mohlo být zřízeno muzeum totality.

sem

Zdroj: Národní technické muzeum

Další díly Skrytých pokladů architektury pohledem Zdeňka Lukeše na TV Architect naleznete na odkazu níže:
Kanál Skryté poklady architektury pohledem Zdeňka Lukeše

Hledáte inspiraci pro bydlení?

Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Více informací.
Publikování nebo další šíření obsahu serveru TVarchitect.com je bez písemného souhlasu společnosti Living Media s.r.o. zakázáno.
Orgánem dohledu nad poskytováním audiovizuálních mediálních služeb na vyžádání je Rada pro rozhlasové a televizní vysílání.
© 2021 Living Media s.r.o.
Vytvořeno v Beneš & Michl