CZ
  • EN
Odebírat novinky
Úvod Veřejný sektor Dopravní infrastruktura S.P.A. – 20. Čechův most

S.P.A. – 20. Čechův most

Přeskočit reklamu
x
3 m 54 s / 12. 4. 2018 / Autor: Zdeněk Lukeš, TV Architect
S.P.A. – 20. Čechův most

Další zastávkou na cestě z Pařížské ulice je Čechův most, secesní stavba, která je výsledkem spolupráce architekta Jana Kouly a inženýra Jiřího Soukupa. Výstavba probíhala v letech 1906 – 1908 a na druhé straně měla původně pokračovat do tzv. Letenského průkopu. Podobně jako další pražské mosty, i on má na obou stranách po dvou kioscích na výběr mýtného. Jistou zvláštností byl dnes již nefunkční systém, díky němuž chrlily některé železné plastiky oheň. Šlo o zajímavý způsob prezentace pražských plynáren.

Most, který patří k nejkrásnějším v Praze, spojuje Staré Město s Holešovicemi. Je nejkratším mostem přes Vltavu, kterou překlenuje třemi oblouky. Architekt Jan Koula společně s inženýrem Jiřím Soukupem navrhli železnou konstrukci na kamenných pilířích. Výzdoba v secesním stylu je dílem Karla Opatrného a Luďka Wurzla. Čtyři železné sloupy na výběrčích budkách na předmostí zkrášlují plastiky géniů od Antonína Poppa. Svého času byl most důmyslně iluminován žárovkami i plynovým osvětlením. Architekt Koula se po léta zabýval i otázkou tzv. Letenského průkopu (alternativně i tunelu), který by byl pokračováním osy vedoucí ze Staroměstského náměstí přes Pařížskou ulici a nový most dále na Letnou. Sám vypracoval řadu variant, proběhlo několik soutěží, ale nakonec byla myšlenka průkopu opuštěna. Na hraně Letné v 50. letech vyrostl Stalinův pomník, jenž však byl v roce 1962 odstraněn.

Čechův most
Jan Koula – Jiří Soukup
Praha 1, Staré Město I – Praha 7, Holešovice VII
1905-1908

Zdeněk Lukeš

Další díly Skrytých pokladů architektury pohledem Zdeňka Lukeše na TV Architect naleznete na odkazu níže:
Kanál Skryté poklady architektury pohledem Zdeňka Lukeše

Partneři

Odborní partneři

Mediální partneři

Kanály

Hledáte inspiraci na bydlení?

Chcete vědět, co se staví ve Vaší lokalitě a proč? TV Architect Vám přináší zpravodajství o plánování staveb a architektuře v ČR. Jsme kombinace online televizního kanálu, kterým proudí rozhovory s předními světovými i tuzemskými architekty a videa o nejzajímavějších projektech.
© 2019 TV Architect s.r.o. - Spojujeme svět architektury
Vytvořeno v Beneš & Michl